Samsun Haberim | Samsun Haber

Fındığın başı belada

7 çeşit hastalığa karşı mücadelenin yürütüldüğü fındıkta yeni bir hastalık türü ortaya çıktı

Fındığın başı belada
304 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

7 çeşit hastalığa karşı mücadelenin yürütüldüğü fındıkta yeni bir hastalık türü ortaya çıktı. Fındığın Yeni Belası Kokarca Böceği Gürcistan üzerinden Türkiye'ye girerek fındık dallarına zarar vermeye başladı

Koku, Komşudan geldi

1980'li yıllarda Uzak Doğu Asya, 1990’lı yıllarda Kuzey ABD, 2000’li yıllarda Avrupa’da ortaya çıkan kahverengi kokarca böceği (Halyomorpha hals), 2016 yılında Gürcistan’da tespit edildi. 2017 yılında ise Batum'a sınır komşusu olan Artvin’in Kemalpaşa ve Hopa ilçelerinde gözlenen zararlı böcek fındığa da bulaştı.

Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü, zararlı böceğin, fındık bahçelerinde boş, lekeli ve şekilsiz meyve oluşumuna sebep olabileceğini belirledi. Bu durum, fındık açısından büyük risk taşıdığı için zararlı böceği tanımanın önem taşıdığı vurgulandı. Bu çerçevede, fındık tarımı için önemli bir tehdit oluşturan kahverengi kokarca zararlısı olarak adlandırılan böceğin erginlerinin yüksek uçuş kapasitesi sayesinde ülke geneline yayılıp çeşitli kültür bitkisinde zarar yapabileceğine dikkat çekildi.

BÖCEĞE TUZAK KURULDU

Zararlı böceğe karşı gerekli önlemlerin alınması için gözlem projesi geliştirerek uygulamaya başlayan Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü ile Samsun Tarımsal Araştırma Enstitüsü proje çerçevesinde, Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki 6 il, 49 ilçedeki 147 farklı lokasyona yerleştirilen tuzaklar ile zararlının bölge genelindeki yaygınlığı, böceğin olgunlaşmamış hali ve erginlerin çıkış zamanı ve popülasyon değişimi gibi veriler elde ediliyor.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu