Samsun Haberim | Samsun Haber

Fazla para alan özel hastanelere ceza

Yeni yılla birlikte, hastalardan fazla para alan özel hastanelere, yüklü para cezası yolda. Düzenleme yürürlüğe girince, hakkında şikayet bulunan özel hastaneler, hem vatandaşın cebinden, hem de sosyal güvenlik kurumunun kasasından, o haksız paranın cezasını ödemek zorunda kalacak.

Fazla para alan özel hastanelere ceza
181 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Yeni yılla birlikte, hastalardan fazla para alan özel hastanelere,  yüklü para cezası yolda. Düzenleme  yürürlüğe girince, hakkında  şikayet bulunan özel hastaneler, hem vatandaşın cebinden, hem de sosyal güvenlik kurumunun kasasından, o haksız paranın cezasını ödemek zorunda kalacak.Ocak 2017 itibariyle özel hastanelerle sözleşme şartlarınIın değiştirildiğini belirten SGK Başkan Yardımcısı Orhan Koç, fazla para tahsil eden hastaneye, vatandaşın şikayet etmesi halinde, ceza kesileceğini söyledi.
Hürriyet'ten Meltem Özgenç'in haberine göre Koç, öncelikle özel hastanenin ne kadar fark aldığını tespit edeceklarini belirtti. “Bunun karşılığında özel hastane vatandaşa parayı nakit ve geciktirmeden ödeyecek. Öderse 5 kat, ödemezse 10 kat ceza keseceğiz” diyen Koç, 2017 yılında başlayacak olan uygulamayı şöyle anlattı:
“Vatandaşın birinci tercihi Sağlık Bakanlığı hastaneleri, ikinci tercihi özel hastaneler olmalı. Özel hastaneler içinde de bizim verdiğimiz limiti tercih eden hastanelere gidilmeli. Hastaneler bizimle sözleşme yaparken artık ücret alacağız. Tıp merkezleri ile de sözleşme yapıyoruz. Kanuna göre, sözleşme yaparken bize asgari ücretin 20 katına kadar para vermeliler ama biz 10 katını alıyoruz.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu