Samsun Haberim | Samsun Haber

Facebook’tan Ücretsiz İnternet Projesi

Sosyal medya ağlarından en büyüğü Facebook yeni pazarlara açılabilmek ve çıkartıldığı ülkelere dönebilmek için projeler üretmeye devam ediyor.

Facebook’tan Ücretsiz İnternet Projesi
214 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

İlk olarak Facebook ‘bedava internet’ projesi ile Hindistan’ın bazı bölgelerine internet hizmeti sunacak. Kısıtlı internetin bulunduğu ülkede Facebook’a yönelik geçtiğimiz aylarda engellemelerde söz konusu olmuştu.
Hindistan’da yetersiz kalan internet erişimini sağlamak ve dünya çapında atılım yapabilmek amacıyla facebook önemli bir proje başlattı. “Express Wi-Fi” adını alan çalışma elbetteki önemli bir adım. Ancak daha fazla şirketin internetin hızlı yayılması ve kullanılabilmesi için Hindistan’da daha çok yatırım yapması gerekiyor.
Facebook’un Hindistan’daki ücretsiz internet sağlama projesinin yanı sıra ilginç bir çalışmasının daha olduğu kulislerde konuşuluyor.
Sosyal ağ mobil uygulamaları dahilinde kullanıcıları için herkese açık Wi-Fi bulma aracı üretmeyi hedefliyor.
Test aşamasındaki bu özelliğin ne zaman tamamlanacağı ve resmi olarak ne zaman faaliyete geçeceği henüz bilinmiyor. Facebook’un şu anda test aşamasındaki bu özelliği, bazı uygulamalar İOS ve Android’te mevcut. Ancak bu özelliğe facebook’un el atmasıyla birlikte daha işlevsel bir kullanıma sahip olacağı tahmin ediliyor.
2009 yılında Çin’de resmi olarak yasaklanan Facebook, bu sorunu da çözmek için elinden geleni yapıyor. Çinli kullacılar VPN kullanmaya devam ederken, CEO Mark Zuckerberg Çin’in sansür yasalarına uygun olarak bir kod hazırlığı içinde. Hazırlanan kodlarla Çin hükümeti silinmesini istediği haber için Facebook’a başvurmak zorunda kalmayacak, kendisi doğrudan müdahale hakkına sahip olabilecek. Ancak Zuckerberg’in bu hazırlığının Çin hükümeti tarafından kabul edip etmeyeceği merak konusu.
Teknoloji uzmanları Facebook’un Çin için hazırladığı bu sistemin dünyanın farklı bölgelerinde kötü amaçlarla kullanabileceğinden çekiniyor.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu