EYT son durum, 2018’de erken emeklilik EYT yasası çıkacak mı?

2018 yılında EYT yasası çıkacak mı sorusu emeklilikte yaşa takılanlar tarafından en çok araştırılan konu halinde. Erken emeklilik ve EYT son dakika haberleri, kafaları karıştırmışken ‘eyt son durum 2018’ sorusuna cevap arayan eyt mağdurları için Çalışma Bakanı Julide Sarıeroğlu’ndan ilgili açıklama geldi.2018 yılına sayılı günler kala emeklilikte prim gün sayısını dolduran milyonlarca ‘eyt’ mağduru, hükumet kanadından gelecek bir ‘erken emeklilik’ müjdesi bekliyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi, içinde bulunduğumuz, 2017 yılının son günlerinde, emeklilikte yaşa takılanlar için ‘son dakika eyt haberi’ verecek mi merak ediliyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisine bir soru önergesi veren CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’e Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu tarafından yanıt verildi. Bakan Sarıeroğlu emeklilikte yaşa takılanlar için erken emeklilik cevabı haberimizde.2018 EYT SON DURUMEmeklilikte yaşa takılan mağdurlarla ilgili gündem sürekli sıcaklığını korumaya devam ediyor. EYT konusunu TBMM’ye taşıyan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir ve Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, konuya ilişkin soru önergesi verdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu da kendisine yöneltilen emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili soru önergesine meclis kürsüsünden cevap verdi. 1999 yılında hayata geçirilen bir yasa ile vatandaşlar prim gün sayısını doldursa bile yaşa takılıyor. Yaşı dolmayan vatandaşlar emekliliği hak etse dahi yaşı dolmadan emekli olamıyor. Bu nedenle erken emekli olmak isteyen milyonlarca emeklilikte yaşa takılan vatandaş erken emeklilik yasası istiyor.
Bir kuruma bağlı şekilde çalışan vatandaşlar belli bir süre çalıştıktan sonra ve belli bir yaşa geldiği zaman bağlı olduğu kurum tarafından emekli olmaktadır. Emekli olan vatandaşlara bağlı oldukları kurum tarafından bir maaş bağlanmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu kurulmadan önce vatandaşlar primleri ve sigortaları bağlı oldukları kuruma ödemekteydiler. Sosyal Güvenlik Kurumu bu ödenen prim ve sigortalar belli bir miktara ulaştıktan sonra ve vatandaşın emekli olabilmesi gereken yaşı geldiyse vatandaşı emekli yapmaktadır. Emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) ilişkin soru önergesi verildi.EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR SORUSUNiğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar'la ilgili soru önergesi verdi. Gürer, verdiği soru önergesiyle Kasım ayı tarihiyle Türkiye'deki 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar' diye ifade edilenlerin sayısını sordu. Bakan Sarıeroğluna yöneltilen sorulardan birisi de “Emeklilikte Yaşa Takılanlar diye ifade edilen vatandaşlarımız için yasal bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?” oldu. Düşünüyorsanız bunu ne zaman gerçekleştireceksiniz? Yapmayı düşündüğünüz düzenleme ile 8 Eylül 1999 tarihinden önce işe başlayanların tümünün mağduriyeti giderilecek mi? Ülkemizde emekliler sosyal ve mali yönlerden zor günler geçirmektedirler. Bu konuda Bakanlığınızın yaptığı çalışmalar nelerdir? Katsayı ve gösterge sistemi değişecek midir? Çalışan emeklilerden kesilen sosyal güvenlik primleri kaldırılacak mıdır? Emeklilerden muayene ve ilaç katılım paylarının kesilmesi uygulamasına son verilecek midir? soruları da soru önergesinde yer aldı.
CHP Ankara Milletvekili Murat Emir de soru önergesinde, “Emeklilikte yaşa takılanlar diye ifa edilen vatandaşlarımız için yasal bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?” diye sordu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, emeklilikte yaşa takılanlara ilişkin, “Söz konusu koşullardan herhangi birinin eksik olması halinde, sigortalının emekli olarak değerlendirilmesine ve aylık bağlanmasına imkan bulunmamaktadır”EYT SON AÇIKLAMA 2018Soru önergesini yanıtlayan Çalışma Bakanı, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun yürürlük tarihinden önce sigortalı olanların yaşlılık aylığına hak kazanma koşullarının mülga 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu, Bağ-Kur Kanunu ve Emekli Sandığı Kanunundaki hükümlere göre belirlendiğini söyledi. Sigortalıların emekliliğe hak kazanabilmeleri için; belli bir yaşa ulaşma, belli bir süre prim ödeme, belli bir süre sigortalı olma ve Sosyal Güvenlik Kurumundan yazılı istekte bulunma koşullarının birlikte yerine getirilmesi gerektiğini belirten Çalışma Bakanı, “Söz konusu koşullardan herhangi birinin eksik olması halinde, sigortalının emekli olarak değerlendirilmesine ve aylık bağlanmasına imkan bulunmamaktadır” dedi.
EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) – Çalışarak Devlete katkı sağlayan ve pirim gün sayısını dolduran emekçinin emekli olması en doğal hakkıdır. Fakat 1999 yılında çıkan bir yasa, sadece bu tarihten sonraki işe giren vatandaşları değil, öncesinde çalışmaya başlamış ve emeklilik hakkı kazanmak için sadece pirim gün sayısı eksik olan vatandaşlarımızı da etkilemiştir. Bu sebepten ötürü mağduriyet yaşayanlardan oluşan EYT'liler grubu hakkını aramaya devam ediyor.ERKEN EMEKLİLİK ŞARTLARI EYT Son Dakika erken emeklilik
2008’de SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu)’nın altında birleşti. Birleşmenin ardından emeklilik yaşı 65’lere kadar yükseldi. Fakat 9 Eylül 1999 öncesi ilk defa işe girmiş olanların bir avantajı var. Bu kişiler 10 yıl çalışmışsa yaş şartını da tamamladıkları tarihte emekli olabiliyor.
Geçtiğimiz aylarda bakanlıklarda yaşanılan değişiklik Çalışma Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı da etkilemişti. Bakan Mehmet Müezzinoğlu’na iletilen emeklilik yaşı ile ilgili sorunlar yerine geçen Jülide Sarıeroğlu'na da iletilmeye devam ediyor. Bakanın değişmesi ile emeklilik bekleyen çalışanların ümidi biraz daha artarken maalesef çalışanlar umduğunu bulamadı. Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın gündemini meşgul eden taşeron ve EYT konusunda bakanlık taşeron konusuna öncelik vermiş gibi görünüyor. Yakın bir zamanda çözülmesi beklenen ve meclise taşınan taşeron kadro meselesi kadar gündeme gelmeyen erken emeklilikte yaş problemine ilişkin yeni bir düzenlemenin olmadığı sinyalleri verildi. Çalışanlar yeni yıla girmeden emeklilikte yaşa takılanlar problemine cevap aramaktan vazgeçmiyor. Şu ana kadar EYT ile ilgili yeni bir düzenleme için umut vadeden bir açıklama olmamasına karşın beklentiler devam ediyor.YÜZDE 5 FORMÜLÜ NASIL OLUYOR?Emeklilikte Yaşa Takılanlar için meclise yasa sunulmaya hazırlanıyor. Yasada 15 maddenin oluşacağı açıklandı. Ödenmesi gereken prim gününü dolduranlar ve emeklilikte yaşı bekleyen vatandaşlar için hayat kurtaracak gibi duruyor. Emekli olmak isteyen vatandaş, emekliliği için gerekli yılları her ay maaşının yüzde 5 daha az almayı kabul etmeleri durumunda emekliliğin tamamlanması öngörülüyor. Yeni düzenleme ile EYT yüzde 5 formülünü kabul edenler hemen emekli olabilecek.

Bir cevap yazın