EYT Son Dakika! Kimler erken emekli olabilecek?

EYT Son Dakika! Kimler erken emekli olabilir ve çalışanların erken emekli olmak için ne yapması gerekiyor? Çözümü yıllardır beklenen emeklilikte yaşa takılanlar sorunu gündemden düşmüyor.İnsanlar belli bir yaşa kadar çalışıp emekli olacağı günü iple çekerler. Yıllarca erken emeklilik ya da emekli yaşı konusunda net bir sonuç çıkmadı. Çalışma hayatının en merak edilen konularından olan emeklilik yaşı günümüzde 65 yaş olarak belirlendi.  65 yaşına kadar çıkan emeklilik yaşında herkes erken emekli koşullarını merak ediyor.
MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem EYT(Emeklilikte Yaşa Takılanlar) sorunun çözülmesi gereken büyük bir sorun olduğunu söyledi. Erdem “Burada 10 yıllık prim ile birlikte sigortalı olunan tarihten bugüne 15 yıl geçmesi gerekiyor. Bu sistem özellikle kadın sigortalılar için emeklilik imkânı sunuyor. Üstelik bu primleri çalışarak doldurmak da şart değil. Borçlanma imkânı da var. Yıllardır çözüm bekleyen emeklilikte yaşa takılanların sorunu tekrar gündeme geldi. MHP İstanbul milletvekili Arzu Erdem katıldığı televizyon programında EYT sorunun çözülmesi gerekiyor” diye konuştu.
Emeklilikte Yaşa Takılanlar, Çalışarak Devlete katkı sağlayan ve pirim gün sayısını dolduran çalışanların emekli olması hakkıdır. 1999 yılında çıkan yasa, sadece bu tarihten sonraki işe giren vatandaşları değil, öncesinde çalışmaya başlamış ve emeklilik hakkı kazanmak için sadece pirim gün sayısı eksik olan vatandaşlarımızı da etkilemiştir.Erken emeklilik şartları ne?2008’de SSK, Bağkur ve Emekli Sandığı SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu)’nın altında birleşti. Birleşmenin ardından emeklilik yaşı 65’lere kadar yükseldi. Fakat 9 Eylül 1999 öncesi ilk defa işe girmiş olanların bir avantajı var. Bu kişiler 10 yıl çalışmışsa yaş şartını da tamamladıkları tarihte emekli olabiliyor.
Geçtiğimiz aylarda bakanlıklarda yaşanılan değişiklik Çalışma Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı da etkilemişti. Bakan Mehmet Müezzinoğlu’na iletilen emeklilik yaşı ile ilgili sorunlar yerine geçen Jülide Sarıeroğlu'na da iletilmeye devam ediyor. Bakanın değişmesi ile emeklilik bekleyen çalışanların ümidi biraz daha artarken maalesef çalışanlar umduğunu bulamadı. Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın gündemini meşgul eden taşeron ve EYT konusunda bakanlık taşeron konusuna öncelik vermiş gibi görünüyor.
Yakın bir zamanda çözülmesi beklenen ve meclise taşınan taşeron kadro meselesi kadar gündeme gelmeyen erken emeklilikte yaş problemine ilişkin yeni bir düzenlemenin olmadığı sinyalleri verildi.
Çalışanlar yeni yıla girmeden emeklilikte yaşa takılanlar problemine cevap aramaktan vazgeçmiyor. Şu ana kadar EYT ile ilgili yeni bir düzenleme için umut vadeden bir açıklama olmamasına karşın beklentiler devam ediyor.YÜZDE 5 FORMÜLÜ NASIL OLUYOR?Emeklilikte Yaşa Takılanlar için meclise yasa sunulmaya hazırlanıyor. Yasada 15 maddenin oluşacağı açıklandı. Ödenmesi gereken prim gününü dolduranlar ve emeklilikte yaşı bekleyen vatandaşlar için hayat kurtacak gibi duruyor. Emekli olmak isteyen vatandaş, emekliliği için gerekli yılları her ay maaşının yüzde 5 daha az almayı kabul etmeleri durumunda emekliliğin tamamlanması öngörülüyor. Yeni düzenleme ile EYT yüzde 5 formülünü kabul edenler hemen emekli olabilecek.

Bir cevap yazın