Samsun Haberim | Samsun Haber

EYT Son Dakika – Emeklilikte Yaşa takılanlar son durum! Erken emeklilik

EYT son dakika! Emeklilikte yaşa takılanlar yani EYT'liler verilen müjdeli sözlerin tutulmasını bekliyor. Erken yaşta emekli olmayı bekleyen milyonlarca emekli adayı erken emeklilik çıkmasını bekliyor. Peki EYT son durum ne? Yaşa takılanlar erken emeklilik son haberi sizlerle paylaşıyoruz.

EYT Son Dakika – Emeklilikte Yaşa takılanlar son durum! Erken emeklilik
143 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

EYT son dakika! Emeklilikte yaşa takılanlar yani EYT'liler verilen müjdeli sözlerin tutulmasını bekliyor. Erken yaşta emekli olmayı bekleyen milyonlarca emekli adayı erken emeklilik çıkmasını bekliyor. Peki EYT son durum ne? Yaşa takılanlar erken emeklilik son haberi sizlerle paylaşıyoruz.Binlerce emeklilikte yaşa takılan vatandaşın merakla ve heyecanla beklediği erken yaşta emeklilik formülü üzerinde çalışmalar devam ediyor. Sigorta primlerini ödemiş ve emeklilik için gün sayısını doldurmuş fakat emeklilik yaşını bekleyenler bakanlıktan gelecek müjdeli açıklamayı bekliyor. Peki emeklilikte yaşa takılanlar için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı EYT ile ilgili bir açıklama yapacak mı? EYT son dakika gelişmeleri haberimizde.
Yıllardır erken emeklilik ve emeklilikte yaşa takılanlar için formül düzenlemeye çalışan bakanlık henüz net bir sonuca ulaşabilmiş değil. Emeklilikte yaşa takılanlar ise konu ile ilgili gelecek müjdeli haberi bekliyor. Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu katıldığı bir programda emeklilik promosyon ödemeleri için açıklama yaparken, erken yaşta emeklilik için bir açıklamada bulunmadı. Ayrıca 16 Nisan'da gerçekleştiricek olan referandum öncesinde hükümetin erken yaşta emeklilik ve emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili adım atması bekleniyor.Emeklilikte yaşa takılanlara sağlık hizmeti Emeklilikte yaşa takılanlara sağlık hizmeti
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu son olarak yaptığı açıklamada, emeklilikte yaşa takılanlan binlerce vatandaşın GSS kapsamında sağlık hizmetlerinden faydalanabileceklerini söyledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, emeklilik primini ödeyerek gününü doldurmuş fakat 1-2 yıl veya 6 ay süre bekleme durumunda olanların bu süre zarfında sağlık hizmetinden yararlanamadıklarını söyledi. Bu kişilerin sağlık primi ödemek zorunda kaldıklarını belirten Müezzinoğlu, konuya ilişkin olarak “Bu sağlık primi onları zora sokuyor. Bu hafta onlara vereceğimiz müjde var. Genel Sağlık Sigortası (GSS) Genel Sağlık Sigortası'nda yapacağımız değişiklik ile aylık 53 liralık hiç gelir testine gitmeden bir GSS ödediğinde ailecek sağlık hizmeti alabilecek. Sadece devlet hastaneleri değil özel ve üniversite hastanelerinden sağlık hizmeti alabilecek. Daha önce 3 grup ödeme gerekiyordu. Bir grup 2 asgari ücretin üzerinde geliri varsa 427 TL idi. Onun altında 213 lira en alttaki 71 TL.” ifadelerini kullandı.EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR DA 53 LİRA ÖDEYEREK SAĞLIK HİZMETİNDEN FAYDALANACAKÇalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Habertürk TV'de konuk olduğu bir programda emeklilikte yaşa takılanların GSS primi ödeyerek sağlık hizmetinden yararlanabileceğini söyledi.
Bakan Müezzinoğlu, “Balkanlardan ve geniş coğrafyadan gelip Türk vatandaşı olup, birinci dereceden yakınları olanların yakınları Türk vatandaşı değilse bile bu 53 liralık ücreti GSS primini ödeyerek onlar da bu kapsam içine girecekler. Sistem sağlıklı olsun diye, hem emeklilik gününü hem de senesini beklemek zorunda, emekliliği bekleyen, yaşa takılanlarla ilgili, sağlık sigortası bedeli ödemedikleri için faydalanamıyorlardı. Şimdi onlar da 53 lira ödeyerek emekli olma gününe kadar GSS kapsamından yararlanabilirler. 1 hafta 10 gün içinde meclisten geçeceğini düşünüyoruz.” dedi.MALİYE BAKANI AĞBAL YENİDEN YAPILANDIRMAYLA İLGİLİ ŞUNLARI SÖYLEMİŞTİMaliye Bakanı Naci Ağbal, yeniden yapılandırma kapsamında geçtiğimiz Kasım ve Aralık aylarında vergi ve SGK prim ödemelerini yapamayan ve haklarını kaybedenlere ikinci bir şans getirdiklerini belirtmiş, haklarını kaybedenlerin, ödemelerini Mayıs ayı sonuna kadar yapabileceğini bildirmişti.
Bazı vatandaşların geçen Kasım ve Aralık aylarında ödenecek tutarları farklı nedenlerle ödeyemediklerini belirten Ağbal, şunları kaydetti:
“Bu sürelerin uzatılması için vatandaşlarımızdan yoğun talep aldık. Hükümet olarak yaptığımız değerlendirmede, böyle bir uzatmanın uygun olacağı kanaatine vardık. Yeniden yapılandırma kapsamında Kasım ve Aralık aylarında vergi ve SGK prim ödemelerini yapamayan ve haklarını kaybeden vatandaşlarımıza ikinci bir şans getiriyoruz. Haklarını kaybedenler, ödemelerini Mayıs ayı sonuna kadar yapabilecek.
Taksitlerini düzenli ödeyen vatandaşlarımızın da vergi bakımından Ocak ve Mart ayında, sigorta primleri bakımından ise Şubat ve Nisan aylarında ödeyecekleri taksitler dahil olmak üzere tüm taksitlerin ödeme sürelerini faizsiz olarak uzattık. Bundan sonraki yeniden yapılandırmanın tüm taksitlerini 4'er ay uzattık. Hükümet olarak her zaman vatandaşlarımızdan gelen talepleri dikkate aldık. Yani Ocak ayında yapılması gereken ödemeler Mayıs ayında, Şubat ayında yapılması gerekenler Haziranda ve izleyen her taksit bu şekilde 4 ay ötelenerek ödenebilecek. Böylece içinde bulunduğumuz süreçte vatandaşlarımıza yeni bir imkan sağladık.”

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu