Samsun Haberim | Samsun Haber

Exoplanet Discovery ile duyurulan 7 gezegen! | Exoplanet Discovery

Exoplanet Discovery başlığı altında yayınladığı doodle ile dünyaya duyurulan buluş insanları heyecanlandırıyor. NASA dün dünyaya benzeyen ve yaşam sürdürülebileceği düşünülen 7 farklı gezegen keşfetti. Bu haberi Google Exoplanet Discovery başlığı altında topladığı haberlerle duyuruyor.

Exoplanet Discovery ile duyurulan 7 gezegen! | Exoplanet Discovery
120 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Exoplanet Discovery başlığı altında yayınladığı doodle ile dünyaya duyurulan buluş insanları heyecanlandırıyor. NASA dün dünyaya benzeyen ve yaşam sürdürülebileceği düşünülen 7 farklı gezegen keşfetti. Bu haberi Google Exoplanet Discovery başlığı altında topladığı haberlerle duyuruyor.

NASA dün gece heyecanlandıran bir açıklama ile tüm Dünya'da gündemin ana konusu oldu. Google ise buna kayıtsız kalmayarak Exoplanet Discovery başlıklı bir doodle açtı. NASA'nın yeni keşfine göre 7 farklı gezegen daha bulundu ve bu gezegenlerin 3'ünde su olma ihtimali yüksek.. Bu ihtimal aynı zaman canlı yaşamı destekleyen yapının var olma fikrini akıllara getiriyor. Peki Google'ın exoplanet discovery başlığı ile duyurduğu bu olay ne anlama geliyor? İşte exoplanet discovery tanımının detayları

Gezegenleri atmosferi incelenecek

Bilim adamları, gezegenlerden üçünün su varlığını ve canlı yaşamını destekleyebilecek yapıda olduğunu ifade etti. Yaklaşık Jüpiter büyüklüğünde sönük bir yıldız olan TRAPPIST-1’in etrafında sıkı bir ağ oluşturan gezegenlerin karasal ve kayalık yapıda olduğu, canlı yaşamına olanak verip vermeyeceklerinin anlaşılması için atmosferlerinin daha detaylı incelenmesinin gerekeceği belirtildi.

Dünyaya benzeyen daha fazla gezegen olabilir

Keşfi yapan Liege Üniversitesi Öğretim Üyesi Michael Gillon ve ekibi, yıldızın etki bölgesinde Dünya'ya benzeyen daha fazla gezegenin olabileceğini ileri sürdü.

Exoplanet Discovery başlığı altında yayınladığı doodle ile dünyaya duyurulan buluş insanları heyecanlandırıyor. NASA dün dünyaya benzeyen ve yaşam sürdürülebileceği düşünülen 7 farklı gezegen keşfetti. Bu haberi Google Exoplanet Discovery başlığı altında topladığı haberlerle duyuruyor.

Trappist-1 sistemine bakıldığında boyutunun Güneş Sistemi'nde yer alan Jüpiter'le aynı olduğu dikkat çekiyor. Dünya'nın boyutlarına göre de yeni sistemdeki gezegenlerin büyüklükleri ya yüzde 25 daha küçük ya da yüzde 10 daha büyük bir yapıda. Gökbilimciler şimdi gezegenlerin atmosfere sahip olup olmadıklarına odaklanmış durumda. Bilim adamları Hubble teleskopu aracılığıyla havada metan gazı ve su arayacak.

“Tüm bunlardan çıkarılacak sonuç şu ki dünya dışındaki yaşamları keşfetme yolunda tarihi bir adım attık.” diyen araştırma ekibinden Cambridge Üniversitesi Öğretim Üyesi Amaury Triaud, “Samanyolu Galaksisi içinde Dünya büyüklüğünde çok sayıda başka gezegen olduğunu öğrenmek inanılmaz bir şey.” dedi.

Exoplanet Discovery 7'den fazla gezegen olabilir

Diğer bir ekip üyesi Liege Üniversitesinden Emmanuel Jehin de “Galaksimizde 200 milyar yıldız var. Bunların her birinde 10 tane Dünya benzeri gezegen olsa artık gerisini siz hesap edin.” diye konuştu. Gillon ve ekibi geçen baharda TRAPPIST-1 ve çevresinde üç gezegen keşfettiklerini bildirmişti. Şimdiyse sayı yediye çıktı. Ekip, sayının yakın zamanda daha da artabileceğini vurguluyor.

NASA'nın Hubble Uzay Teleskobu'nun yerini almak üzere geliştirdiği ve sahip olduğu gelişmiş kızılötesi merceklerle yıldızların binlerce geçmişteki hallerini gözlemleyebilecek olan James Webb Uzay Teleskobu'nu 2018'de kullanıma sunmaya hazırlanıyor. 8.8 milyar dolara mal olan James Webb Teleskobu Hubble'ın yerini alacak ve sahip olduğu yeni teknoloji ile tabiri caizse evrenin uzak noktalarına daha detaylı bir şekilde bakmamıza yardım edecek.

Zira 1990'da Discovery uzay mekiği tarafından yörüngeye taşınan Hubble Uzay Teleskobu'na oranla 3 kat büyük merceklere sahip olan teleskop, Hubble'dan elde edilen verilerin de 100 kat fazlasını elde edecek.

Google'dan NASA'nın keşfine özel doodle: Exoplanet Discovery

NASA'nın dün akşam duyurusundan sonra, Google konuyu tek bir başlık altında derledi. “Exoplanet discovery” başlığı altında tüm haberleri toplayan Google, yapılan keşfe kayıtsız kalmadı.

Exoplanet discovery: Güneş sistemi dışındaki gezegen keşfi

Aynı yıldız etrafında dolanan birçok 'Dünya' bulundu!

İnsanlığın yanıt bekleyen en büyük sorularından biri evrende yalnız mıyız? Henüz Dünya'yı ziyaret edip bir acı kahvemizi içen Dünya dışı canlılar olmasa da öyle görünüyor ki evrenin her köşesinde hayat olma olasılığı çok yüksek.

NASA'nın Spitzer adlı uzay teleskobu yeni bir keşfe imza attı. Bizden yaklaşık 39 ışık yılı ötedeki (39 x 9.500.000.000.000 km!) bir yıldız etrafında dolanan birçok öte-gezegenin varlığını ortaya koyan veriler elde etti. Bu yıldız etrafında dolanan 3 öte-gezegen daha önce bulunmuştu. Ancak yeni gözlemlerle aynı yıldız etrafında dolanan 4 adet öte-gezegen daha belirlendi. Soğuk cüce bir yıldız ve onun etrafında dolanan Dünya benzeri 7 öte-gezegen.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu