Samsun Haberim | Samsun Haber

Esnaf 2020’ye sıkıntılı girdi

Esnaf ve sanatkarın 2020’ye sıkıntılı girdiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe giren Ahilik Fonu ödemelerini erteleyerek yeni düzenlemeye gitmelidir.” dedi.

Esnaf 2020’ye sıkıntılı girdi
356 views
02 Ocak 2020 - 12:24
Kanal Nok

Esnaf ve sanatkarın 2020’ye sıkıntılı girdiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe giren Ahilik Fonu ödemelerini erteleyerek yeni düzenlemeye gitmelidir. Esnaf, Bağ-Kur borcunu ödeyemediği için sağlık hizmeti alamazken bir de Ahilik Fonu uygulaması büyük bir külfet getirmektedir. Zaman kaybedilmeden Ahilik Fonu uygulaması ertelenmeli ve esnaf ve sanatkarlar ile yakınları genel sağlık sigortasından yararlanmaya devam etmelidir. Mevcut düzenleme ertelenirken yeni düzenlemede esnafa yeni bir yük getirmeden mevcut sigorta primi içerisinden Ahilik Fonu’na kesinti yapılarak esnafın işsiz kalması durumunda işsizlik maaşı, emekli olduğunda veya işi bıraktığında yılına göre kıdem tazminatı ödenmeli” dedi.

“GSS’DEN ÜCRETSİZ FAYDALANABİLME LİMİTİ ARTIRILMALI”

İki aydan fazla sağlık prim borcu olan Bağ-kurluların sağlık hizmetlerinden yararlanma süresinin 31 Aralık 2019 itibariyle sona erdiğini hatırlatan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK ) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Sağlık güvencesi olmayan ve sağlık primi borcunu zamanında ödeyemeyen herkesin sağlık hizmetlerinden faydalanabilmesi için verilen süre yeniden uzatılmalıdır. Sağlık hizmetinden faydalanamayan vatandaşlar ilerki yıllarda almadıkları hizmetin bedeli daha sonra faiziyle birlikte talep edilmektedir. Oysa verilmeyen hizmetin bedeli olmaz. Sonradan bu üçretler faiziyle birlikte alınıyor ise vatandaşın hizmet almasının önü açılmalıdır. Esnaf ve sanatkar Bağ-Kur’a sosyal güvenlik primini ödeyemezken şimdi bir de Ahilik Fonu ödemelerinin üzerine gelmesi esnafımızı ilerleyen günlerde daha da sıkıntıya sokacaktır. Sağlık primini ödeyemeyen yaklaşık 5 milyon GSS’li ile Bağ-Kur’lu vatandaşımızın uğrayacağı mağduriyetin önüne geçilmesi için yeni bir düzenlemeye yapılıncaya kadar uygulama ertelenmeli ve sosyal devlet ilkesine uygun olarak herkes sağlık hizmetinden faydalanmalıdır” diye konuştu.

“AHİLİK FONUNUN ERTELENMESİ 2 MİLYON ESNAFI RAHATLATIR”

1 Ocak 2020 tarihinde başlayan esnaf ve sanatkarların Ahilik Fonu kesintisinin ertelenmesine ilişkin düzenleme yapılmasının kaçınılmaz olduğunun altını çizen Palandöken, “ 2 milyona yakın esnaf ve sanatkarlarımız adına olumlu bir karar alınarak AHİLİK FONU uygulaması mutlaka ertelenerek yeniden düzenlenmelidir. Acilen bir yeni düzenleme ile Ahilik Fonu tamamen kaldırılarak ödemesi yapılan Sosyal Güvenlik primi içerisinden esnafa yük getirmeden Ahilik Fonu’na pay ayrılmalıdır. Fondan işsizlik maaşı ve hizmet yılına göre de kıdem tazminatı ödemesi yapılmalıdır. Mevcut ekonomik koşullarda esnaf ve sanatkarlarımız Bağ-Kur primlerini ve çalıştırdıkları işçinin sigorta primlerini bile ödemekte zorlanırken Ahilik Fonu’na yeni ödeme yapması esnafımız için 2020’nin sıkıntılı geçeceğini göstermektedir. Esnaf ve sanatkarlar olarak sıkıntı değil artık her alanda rahatlamak istiyoruz. Çünkü esnafın böyle bir fona ödeme yapacak gücü yoktur” şeklinde konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu