Erkekte Meme Büyüten Depresyon İlacına Dava

Türkiye'de de 150 bin hastanın kullandığı psikolojik rahatsızlıklarda kullanılan ilacı üreten firmaya Amerika'da erkeklerde meme büyümesi yaptığı gerekçesiyle dava açıldı.
26 yaşındaki Eddie Bible, Amerika'da yaşıyor ve yaklaşık 13 yaşından beri bipolar ve anksiyete bozukluğu nedeni ile bir ilaç kullanıyordu. İlacın rahatsızlıklarını tedavi etmediğini, aksine kadınlarla örtüşecek büyüklükte göğüsleri olmasına yol açtığını söyleyen Bible, dünyaca ünlü kozmetik ve tıbbi malzeme şirketine dava açmayı tercih etti.
2006 yılında piyasaya sürülen ilaç ile ilgili yan etkiler 12 yıl sonra prospektüste yer almaya başladı. Amerikalı Bible, bunun kendisi için geç bir uyarı olduğunu belirtirken, uzmanlar ilacın dopamini bloke ettiğini, süt hormonunun artışına neden olduğunu söylüyor. Bu nedenle de erkeklerde memede şişkinliğe, süt artışına neden oluyor ilaç. Yan etkileri arasında cinsel isteksizlik, sperm üzerinde olumsuz etkiler de bulunuyor. İlaçlar bırakıldığında metabolizma eski haline dönüyor. İlaç ile ilgili Sağlık Bakanlığı ne dediTürkiye'de Sağlık Bakanlığı is konuyla ilgili kısa bir açıklamada bulundu. Doktorların bu gibi durumlarda kâr-zarar dengesini gözettiğini belirten Bakanlık, hastanın tedavisi için yan etkilerin gözardı edilebileceğini vurguladı. Şizofren hastasının intihar etmesi veya çevresindekilere zarar vermesinin yanında bu ilacın yan etkilerinin daha basit kaldığı belirtildi.
Eczacılar Birliği'ne göre bu ilaç Türkiye'de geçtiğimiz yıl 1 milyon 854 bin kutu satılmış. Şizofreni, bipolar ve anksiyete tedavisinde kullanılan ilaç ile ilgili bunun benzeri yurt dışında binlerce dava bulunuyor.

Bir cevap yazın