Samsun Haberim | Samsun Haber

Erhan Usta işsizlik ile ilgili konuştu: “Tutarsızlık değil mi?”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, yüksek çıkan işsizlik oranları hakkında açıklama yapması, yüksek işsizliğin nedeninin işgücüne katılımdaki artış olduğunu söylemesinin ardından, Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta'dan konuyla ilgili açıklama geldi.

Erhan Usta işsizlik ile ilgili konuştu: “Tutarsızlık değil mi?”
96 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde işsizlikle ilgili yaptığı açıklamaların ardından, Bağımsız  Samsun Milletvekili Erhan Usta açıklama yaptı. 

İŞ ALANLARI OLUŞTURULMALI

Erhan Usta, ülke yönetenlerin artan nüfusa iş alanı oluşturması gerektiğini belirterek, "İşgücüne katılım arttığı için işsizlik oranı yüksek” demek, “Nüfus arttığı için kişi başına milli gelir düşük” demekle eşdeğerdir. Bir yandan 3-4 çocuk isteyeceksin, diğer yandan bunlar iş aramasın diyeceksin. Ülkeyi yönetenlerin görevi artan nüfusa iş alanları oluşturmaktır." diye konuştu.

TUTARSIZLIK DEĞİL Mİ?

İşgücüne katılımı artıran politikalar izleyip, katılımın artmasından şikayetçi olmanın tutarsızlık olduğunu dile getiren Usta, "Bir yandan işgücüne katılımı artırmaya yönelik politikalar uygulayıp, diğer yandan katılımın artmasından şikâyet etmek tutarsızlık değil midir? Üretim potansiyelindeki artış, işgücü potansiyelindeki artışı karşılayamazsa işsizlik artar. Bu, bu kadar basittir; tartışmak yersizdir." dedi.

BORÇLULUK ÇOK ARTTI

Milletvekili Erhan Usta ailelerin gırtlağa kadar borca battığı için çalışmak durumunda kaldıklarına dikkati çekerek, "2002'de 2,2 milyar TL olan tüketici kredileri ve bireysel kredi kartı borçları şuan 513,2 milyar TL'ye çıktı. Hal böyle olunca ailede eşlerden birisinin daha çalışmak istemesi ve böylelikle işgücüne katılımın artması, ailelerin gırtlağına kadar borca batmalarından olabilir mi?" diye konuştu.

2002'DE HER 100 KİŞİDEN 4,4'Ü İŞSİZDİ, ŞİMDİ 7,4'Ü

Usta yaptığı açıklamada, "2002 yılında 15+yaş nüfusta her 100 kişiden 41,6'sı istihdamda, 4,4'ü işsizken; 2018 yılında 47,4'ü istihdamda, 5,8'i işsizdir. 2019'un ilk 8 ayında ise, istihdam 45,7'e düşmüş, işsizler ise 7,4'e çıkmıştır. 2019 yılında işgücüne katılım oranı 2018’e göre 0,1 puan düşmüştür." dedi.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu