Samsun Haberim | Samsun Haber

Elektronik Sigarada Kanser Tehlikesi!

Elektronik sigaralar sandığınız kadar masum değil, kanser yapıyor…

Elektronik Sigarada Kanser Tehlikesi!
229 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Ülkemizde kansere bağlı ölümlerin birinci sırasında akciğer kanser geliyor. Erkeklerde birinci sırada akciğer kanseri, kadınlarda ise ikinci sırada…
Bu oldukça ciddi bir veri. Ülkemizde sigara kullanım yaşı maalesef 8-9 yaşlarına kadar düştüğünden dolayı bu veriye şaşırmamak lazım.
Sigara kullanan bir kişinin, sigara kullanmayan kişiye göre akciğer kanserine yakalanma oranı 10-30 kat daha fazladır.
Sigarayı bırakmak için çözüm yolu arayanların bazıları elektronik sigaraya yöneliyor. Görünüşte çok masum gibi duran elektronik sigaralar sandığımız kadar masum değiller.
TAKD Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Ülkü Yılmaz, yaptığı açıklamada elektronik sigaralarında içinde nikotin ve zararlı maddeler bulunduğuna dikkat çekerek, uzak durulması gerektiği konusunda uyardı. İçinde bulunan nikotin ve diğer zararlı maddelerin Akciğer kanserini tetiklediğini belirten Yılmaz, elektronik sigaralar sandığınız kadar masum değil dedi.
Dr. Yılmaz, hafif(light) sigara kullanımınında sağlığa olan olumsuz etkisini dile getirdi. Hafif sigara kullananlar, diğer sigaralardaki nikotin oranını yakalayabilmek için daha derin nefes çektiğini belirten Yılmaz, nefes sayısı arttığı için vücuda daha fazla zararı olduğunu belirtti.
Sigara kullanımını azaltabilmek için kapalı mekanlarda sigara içilmesine yasak getirilmiş olsa da, bu uygulamanın pek işe yaradığını söylemek zor. Çünkü bu yasaklamanın ardından istatistikler gösteriyor ki sigara kullanım oranında pek bir değişiklik olmamıştır.
Sigara kullanım oranının 8-9 yaşlarına kadar düşmüş olması ciddi endişelere yol açmaktadır. Şuan sigara kullanımına bağlı akciğer kanserine yakalanma yaşı 55-75 yaşları arasındadır. Ancak sigara kullanımının 8-9 yaşlarına düşmüş olması, ileride sigara kullanımına bağlı akciğer kanserine yakalanma yaşının 40-55 yaşlarına düşmesi sonucu doğurabilir.
Sigarayı bırakmak isterken, bir başka zararlı ürün olan elektronik sigara tuzağına düşmemek gerekiyor.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu