Samsun Haberim | Samsun Haber

Ehliyet/kimlik değiştirmede son tarih ne zaman? Yenileme ücreti ne kadar?

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme ile, 1 Ocak 2017 tarihinde kimlik kartları, ehliyet ve pasaport ile ilgili değişiklik kararı yürürlüğe girdi. Tüm gözler sürenin biteceği tarihe odaklandı. Peki, ehliyet ve kimlik değiştirmede son tarih ne zaman? Ehliyet ve kimlikler ne zamana kadar değişecek? Ehliyet ve kimlik değiştirmek için gerekli belgeler nelerdir? Sürücü belgesi ve kimlik değişikliği için nereye başvurulur? Ehliyet ve kimlik değiştirme ücreti ne kadar? Yeni ehliyet ve kimlik ne zaman gelir? İşte sorularınızın cevabı…

Ehliyet/kimlik değiştirmede son tarih ne zaman? Yenileme ücreti ne kadar?
488 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren konuda işlemler devam ediyor. Halen yeni ehliyetlerini almayan sürücüler, ehliyet yenileme işlemleri için belirtilen son tarihi ve başvuru işlemleri için gerekli olan evrakları araştırıyor.

KİMLİK VE EHLİYET YENİLEMEDE SON TARİH NE ZAMAN?

Kimliğini değiştirmeyenler vatandaşların 2023 yılına kadar, ehliyet belgesini yenilemeyenler vatandaşların ise 2020'nin sonuna kadar süreleri bulunuyor.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

Başvuru için; kimlik belgesi, 1 adet biyometrik fotoğraf, kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan, adli sicil belgesi, 22.5 liralık (değerli kağıt bedeli) değişim ücretini ödediğinizi gösteren makbuz veya dekont.  Değişim ücretini başvurunuzdan önce vergi dairesi müdürlüklerine, 'ivd.gib.gov.tr' internet adresi üzerinden sanal pos uygulamasıyla ya da bankaya yatırmanız gerekiyor.

EHLİYET VEYA KİMLİK YENİLEME ÜCRETİ NE KADAR?

Eski tip ehliyetini yeni tip ehliyet ile değiştireceklerin ödeyecekleri ücret 13+2 TL'dir.Eski tip ehliyetini kaybedenlerin veya çaldıranların yeni tip ehliyet almak için ödeyecekleri ücret 13+2 TL'dir. Yeni tip ehliyetlerini yenilemek isteyenlerin, kaybedenlerin veya çaldıranların ödeyecekleri ücret 166+30 TL'dir.01/01/2016 tarihinden sonra yeni tip ehliyet almamış kişiler ehliyet yenileme, kayıp, zayi, çalıntı durumlarında 15 TL yenileme ücreti öderler.Yeni tip ehliyetler 01/01/2016 tarihinden itibaren dağıtılmaya başlanmıştır. Bu tarihten sonra ehliyet alanların ehliyeti yeni tip ehliyettir. Yeni tip ehliyet alanlar daha sonra ehliyet yenileme, kayıp, zayi ve çalıntı durumlarında 196 TL Harç+Değerli Kağıt ve Vakıf Payını öderler. 

Kimlik değiştirme ise 22.50 TL, evlilik sebebiyle kimlik değişimi 22.50 TL, eski kimlik değiştirme 22.50 TL, yeni doğan bebek için kimlik çıkarmak ücretsiz. Doğumdan itibaren 1 ay içinde bebeğin kaydı yapılmamışsa 22.50 TL, kimlik kaybı 45 TL olarak ücretlendiriliyor.

EHLİYET VEYA KİMLİK DEĞİŞTİRMEK İÇİN NEREYE BAŞVURMALIYIM?

Ehliyeti ve kimlik kartı yenilemede izlenek süreçler aynı. Ehliyet veya kimlik değiştirme işlemleri için yetkili kurumlar nüfus müdürlükleridir. Başvuruları arzu ettiğiniz herhangi bir nüfus müdürlüğünde yapabilirsiniz. Bu nedenle eğer randevularda boşluk bulamıyorsanız müsait bir nüfus müdürlüğüne de başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca randevular hem internetten https://randevu.nvi.gov.tr/ hem de Alo 199 nüfus müdürlüğü destek hattından da gerçekleştirebilirsiniz.

BAŞVURULAR ÇOK UZUN SÜRER Mİ?

Başvuru yapacağınız nüfus müdürlüğünün mevcut işlem hızını ön görmek zor olacağı için, işlemler şu kadar sürer demek hatalı olacaktır. Ama yeni ehliyet veya kimlik alacaklardan artık parmak izi ve diğer biyometrik veriler (parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar iz) alınmaktadır.  Daha önce parmak izi verdiyseniz yeniden parmak izi alınmamaktadır. Bütün bunlar hesaba katılırsa tahmini yarım saat içerisinde işinizi halledebilirsiniz. 

SÜRÜCÜ BELGESİ/EHLİYET KAÇ GÜNDE GELİR?

Yeni sürücü belgeleri veya kimlik kartları işlem esnasında verilmiyor. Yeni çipli ehliyetlerin ya da çipli kimlik kartlarının basımı Ankara'da yapılıp başvuru esnasında beyan edilen adrese PTT kargo aracılığıyla gönderilmektedir. Bir kişi başvuru yaptıktan sonra ortalama bir hafta içerisinde ehliyetini beyan ettiği adresten alabiliyor. 

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu