Samsun Haberim | Samsun Haber

Eğitime 1 Milyonluk Dev Yatırım!

Tüm Üstün Zekalılar Derneği (TÜZDER); üstün zekalı ya da öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler için önemli bir adım atıyor

Eğitime 1 Milyonluk Dev Yatırım!
170 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Tüm Üstün Zekalılar Derneği (TÜZDER); üstün zekalı ya da öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler için önemli bir adım atıyor.
TÜZDER’in öncülüğünde Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Kalkınma Ajansı, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nin desteği ile özel öğrenciler için “Dört dörtlük destek Eğitim Odaları” kuruluyor.
Bu sınıflarda üstün zekalı ya da öğrenme sıkıntısı çeken 4-14 yaş grubu öğrenciler eğitim görecek. Proje ile hem ileride olan hem de geri kalan öğrencilere haftalık ders saatlerinin yüzde 40’ı oranında özel eğitim desteği sunulacak.
Şimdilik sadece Sarıyer'de 20 devlet okulunda uygulanacak olan proje ile öğrenciler robot ve bilim setleri ile zeka geliştirici oyunlar yardımıyla öğretim görecek. Hazırlık aşamasındaki proje ile ilgili olarak öğretmenler eğitilecek, ardından da proje uygulanmaya başlanacak.
Zaman zaman veliler çocuklarının zekalarıyla ilgili tereddüt düşebiliyor. Üstün zekalı mı yoksa öğrenme güçlüğü çeken bir çocuk mu? İşte çocuğunuzda bunların olup olmadığını merak edenlerdenseniz okulların rehberlik servislerinden yararlanabilirsiniz. Rehberlik servislerinden alınan cevaba göre çocukların eğitim hayatlarının da şekillenmesi gerekiyor.
Üstün zekalı ya da öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler için kurulmuş olan TÜZDER, destek eğitim odalarının açılması için kanuni zorunluluk olduğunu vurgularken, ailelerin çok dikkatli olması gerektiğinin de altını çiziyor.
Kimler TÜZDER’in bu özel odasından talep edebilir?
Çocuğunuz eğer öğrenme güçlüğü çekiyorsa okulunuzun destek eğitim odası açtırma zorunluluğu olduğunu unutmayın. Velilerin, rehberlik araştırma merkezlerinden raporlarını almaları ve okul müdürlüklerine sunmaları yeterli olacak.
Öğrenciler bu odalarda kaç saat eğitim görecek?
Öğrenciler 30 saatlik ders saatlerinin en fazla 12 ders saatini kendileri için özel olarak hazırlanmış bu dersliklerde görecek.
Bu projenin bütçesi nedir?
TÜZDER’in imzasını taşıyan proje için uygulama süresi olarak 1 yıl belirlendi. 1 milyon civarında da bütçesi mevcut. Özel öğrencilere özel eğitim verilmesi gerekiyor. Bu ister üstün zekalı ve dahi çocuklar olsun ister Öğrenme güçlüğü çeken çocuklar olsun geçerli…
Proje sadece Sarıyer’de mi uygulanacak?
TÜZDER’in özel projesi ile şimdilik Sarıyer'de 20 okul açılacak. Ancak 1 yıl içerisinde diğer ilçeler ve Türkiye genelinde bu modellemenin yaygınlaşması amaçlanıyor.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu