e-Devlet soy ağacı sorgulama! Alt-Üst Soy Bilgisi öğren

Soy ağacına ulaşmak E-Devlet ile artık çok kolay. Bu zamana kadar geçmişini merak eden vatandaşlar nüfus müdürlüklerine başvurup bilgi sahibi olabiliyordu. e-devlet ile internet üzerinden e-devletin Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama sekmesinde ulaşabilecek. Şimdi tüm soy ağacınızı ve geçmişe dair her şeyi öğrenmek e-Devlet sayesinde bir tık uzakta. e-Devlet sisteminde vatandaşlar soy ağaçlarını 1800'lü yıllara kadar öğrenebiliyorE- Devlet uygulamasında bugün açılan Alt-Üst Soy Bilgisi hizmeti vatandaşlar tarafından da yoğun ilgi gördü.Soy ağacı bilgisine nasıl ulaşılır?E-Devlet kapısında yeni açılan sistem artık Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü başlığı altında yer alıyor. Soy ağacını merak edip sisteme giren vatandaşlar Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü başlığı altında Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama sekmesi ile geçmişlerine ulaşabiliyor.E-DEVLET SOYAĞACI SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAE-devlet şifresi olan kullanıcılar alacakları belgeyle soy ağaçlarını görüntüleyecekler.Soy ağacı nasıl öğrenilir?Öncelikle E-Devlet kullanıcısı sisteme giriş yapın. –eğer gerekliyse- bilgilerinizi güncelleyin. Sonra Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama sekmesine gelerek soy ağacı bilgilerine ulaşabilir.
Kullanıcı, bu sekmeye ulaştığında ilk önce kendi nüfus bilgilerini görecektir. Burada, kişi kendisi ile ilgili bilgileri kontrol ettikten sonraysa sağ üst köşeden “Belge Oluştur” sekmesine tıklamak icap ediyor.e devlet soy ağacıSistemin sosyal medya kullanıcıları tarafından duyurulmasının ardan vatandaş durumu fazlasıyla ilgi gösterdi. Sistemin yeni ve ilginin yoğun olması sebebi ile birçok kullanıcı soy ağacı bilgilerine ulaşamadı.Sistemin düzelmesini bekleyen kullanıcıların o ana kadar sayfanın hata verdiği bilgisine rastlaması ya da yavaş çalışması sorunu ile karşılaşması muhtemel.
Alt soy üst soy raporu kullanıma açıldığı gün e-Devlet üzerinden 1 saat içerisinde yaklaşık 33 bin belge üretildi.
Üretilen belgelerde kişilerin yalnızca kendilerine ait alt ve üst soy bilgileri yer alıyor. Belgelerde, 6698 Sayılı “Kişisel Verilerin Korunması Kanunu” gereğince kardeşler gibi yan soylarına ait bilgiler ise e-Devlet üzerinden paylaşılmıyor.SOYAĞACI NEDİR?Nüfus Hizmetlerinin yürütülmesi ile nüfus kayıtlarının tutulmasına ve nüfus kayıtlarına ilişkin bilgi ve belge verilmesine ilişkin hususlar 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ve bu Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik ile düzenlenmiştir.
5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 44'üncü maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi “Nüfus kayıt örneklerini; kaydın sahipleri veya bunların eşleri ile veli, vasi, alt ve üst soyları ya da bu kişilere ait vekillik belgesini ibraz edenler, nüfus müdürlüklerinden doğrudan almaya yetkilidirler.” hükmündedir.
5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda soyağacı veya soy kütüğü ya da şecere verilmesine yönelik bir düzenleme bulunmadığından, bu yöndeki talepler yukarıda belirtilen mevzuat hükmü doğrultusunda ilgililerin alt ve üst soylarına ait düzenlenen nüfus kayıt örnekleri ile sağlanmaktadır.
Bu nedenle, kişiler ancak alt ve üst soylarını kapsayan nüfus kayıt örneklerini bulundukları yer nüfus müdürlüğünden almaları mümkündür. Bunun dışındaki talepler 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 44'üncü maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi ve 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununun 7, 9 ve 21'inci maddeleri ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun 4, 5, 6 ve 8'inci maddeleri uyarınca, ilgililerin soyağacı ya da soy kütüğü olarak tanımlanan taleplerin yerine getirilmesi mümkün değildir.
NOT: “Soyağacı nedir?” bilgileri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinden alınmıştır.

Bir cevap yazın