Samsun Haberim | Samsun Haber

Dolgu Kent Samsun

Atatürk Anıtının açılışına dair yayınlanan 87 yıllık fotoğrafın en çok dikkat çeken detayı, denizin şehre yakınlığı oldu. 1932 yılında gerçekleşen açılışın fotoğrafı, denizin nasıl doldurulduğunu gözler önüne seriyor.

Dolgu Kent Samsun
257 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Samsun'un kent simgelerinin başında yer alan meşhur Atatürk Anıtı (ONUR ANITI) için, 15 Ocak 1932 yılında gerçekleştirilen açılış töreninin renklendirilmiş fotoğrafı, sosyal medyada tıklanma rekorları kırıyor. O dönemde Samsunluların büyük bir katılım gösterdiği açılış törenine dair yayınlanan fotoğrafta, en çok dikkat çeken detay ise denizin şehre mesafesi oluyor.

Bugün Samsun Valiliği, Yabancılar Pazarı, Tütün İskelesi gibi yerlerin olduğu alanın 87 yıl önce deniz olduğu görülen fotoğrafta en çok dikkati de bu detay çekiyor. Denizin 87 yıl içerisinde dolgu ile doldurulduğu ve bu dolgu alanına şehrin en önemli mülki binası başta olmak üzere bir çok önemli yaşam alanının yapıldığı görülüyor. Sosyal medyada yapılan paylaşımlara yorum yapan Samsunlular da bu konuya tepki gösterdi.

İşte o tepkilerden bazıları;

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu