Doğalgaz tasarrufu için ipuçları

Tüketicilerin korkulu rüyası olan kış aylarında, kullanılan doğalgaz için ödenen fatura vatandaş açısından büyük üzüntüler oluşturuyor. Vatandaş yüksek gelen doğalgaz faturalarıyla nasıl başedebileceğini düşünürken, bir yandan da nasıl daha tasarruflu olurum? Kombi kullanımında nasıl tasarruf ederim? Doğalgaz faturasını nasıl daha aza indiriririm? gibi sorular sormaya başladı.

İşte doğalgaz faturalarının nasıl daha az gelebileceğine dair tüyolar…

GECE KOMBİYİ KAPATIRSANIZ TASARRUF SAĞLAYAMAZSINIZ

Kombi bakımınızı bildiğiniz yere yaptırmanızda fayda var. Özellikle, bildiğiniz bir ustaya kombi bakımı yaptırmanız, hem fazla ödeyeceğiniz tutara, hem de aklınızın komizde kalmasına engel olacaktır. Kombinizi gece yatarken en düşük sıcaklığa almanız, kapatmanızdan daha fazla tasarruf sağlayacak.Çünkü, gece kapattığınız kombiniz ertesi gün kendini ısıtmak için daha fazla enerji harcayacaktır.

GÜNDÜZ 22 DERECE, AKSAM 17 DERECE OLMALI

Kombinizin derecesi gündüz normal yaşam standardı olan 22 derece, gece uykunuza uygun olan 17 derece olmalı.

YOĞUŞMALI KOMBİ AVANTAJ SAĞLIYOR

Eski klasik kombiye nazaran, yoğuşmalı kombilerin en büyük avantajı, bacanın içerisinde gizli ısıya alarak artı değer katması.Yğuşmalı kombiler hem çevre dostu, hem de daha tasarruflu.

DÜŞÜK FATURA İÇİN ALINABİLECEK 7 ÖNLEM

– Çatınızı uygun bir yalıtım malzemesi ile en az 10 santimetre kalınlığında yalıtın. Bu işlem için yapılacak masraf, sağlayacağınız yakıt tasarrufu ile en çok iki yıl içinde geri ödenecektir.

-Duvarlarınızı, mühendisin bilgisine başvurarak mantolama yaptırın. Masrafınızı 2 ile 5 yıl arasında geri alabilirsiniz.

– Kombi alırken, konuta uygun, hermetik ya da bacalı kombi alın. Cihazı çalışırken görün.

-Pencerelerinizde çift cam ya da çift pencere kullanın. Harcamanızı 5 yıl içinde geri alırsınız.

– Yoğuşmalı kombi tercih edin. Satış sonrası servis hizmeti olan, TSE ve CE belgeleri arayın ve mutlaka farklı markaları karşılaştırın.

-Oturma odaları için 22 santigrat derece, yatak odaları için 20 santigrat derece sıcaklık önerilir ancak oda sıcaklığını 1 santigrat derece düşürün.

-Oturma odaları için 21, yatak odaları için 19 santigrat dereceyi seçerseniz toplam yakıt tüketiminiz yüzde 7 azalacaktır.

Bir cevap yazın