Samsun Haberim | Samsun Haber

Doğa İçin Çal 11’e Çarşamba imzası!

Doğa İçin Çal 11 Projesi bugün YouTube üzerinden dinleyiciyle buluştu. Bu projede Samsunluların önem verdiği ve söz, beste ve müziği Nejat Buhara'ya ait olan 'Çarşamba'yı sel aldı' eseri seslendirildi.

Doğa İçin Çal 11’e Çarşamba imzası!
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Doğa İçin Çal 11 Projesi bugün YouTube üzerinden dinleyiciyle buluştu. Bu projede Samsunluların önem verdiği ve söz, beste ve müziği Nejat Buhara'ya ait olan 'Çarşamba'yı sel aldı' eseri seslendirildi.

ÇARŞAMBAYI SEL ALDI ESERİNİN KONUSU

Samsun'un Çarşamba ilçesi bu eserle ünlenmiştir. Eserin konusu ise, Çarşamba ovasında akıntısı bulunan Yeşilırmak'a ait Abdal deresinin kıyısında yer alan köylerden birinde yaşayan fakir bir gencin aşık olduğı kız, gencin askere gitmesinden sonra köyün ileri gelenlerinden birinin zorlamasıyla kaçar. Bunu duyan genç sevdiğini aramaya başlar. Derken yağmaya başlayan yağmur dereyi taşırır, genç sevdiğini bulur ancak iki aşık suda boğularak can verir. El ele tutuşmuş cansız bedenleri gözler önüne serilir. 

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Fırat Çavaş'ın yaptığı projenin 11. videosunda yer alan müzisyenler şöyle: 

Ali Tüfekçi, Allen Hulsey, Alper Rende, Arzu Uysal, Büşra Şenol, Damla Çetin, Damla Şahin, Damla Topçu, Erhan Uslu, Eser Eyüboğlu, Esra Kayıkçı, Feride Korkmaz, Fırat Çavaş, Levent Yüksel, Muammer Barut, Muhammet Ali Hazar, Murat Aydın, Murat Gamsız, Müfit Murat Aytekin, Rüştü Onur Atilla, Selen Öztürk, Selim Bölükbaşı, Selin Sümbültepe, Semih Baykara, Seval Eroğlu, Sevcan Orhan, Sinan Ayyıldız, Tamara Şahin, Uğur Yöney, Ünal Zorer, Vecdi Yücalan, Yasemin Sannino, Yudum Şahin

'Doğa için Çal'ın Youtube videosunda yer alan açıklama ise şöyle:

"Herkese Merhaba!

Ben Doğa İçin Çal Projesi'nin yapımcısı ve yönetmeni Fırat Çavaş.

Bir yıldır üzerinde çalıştığımız Doğa İçin Çal 11 projesini, ilk projemiz olan Divane Aşık Gibi' de duyduğumuz heyecan ve coşku ile yaptık.

Bu projeye Türkiye'den ve Dünyadan 33 müzisyen gönüllü olarak destek verdi. Hepsine desteklerinden dolayı çok çok çok teşekkür ederim!

2009 Yılında Divane Aşık Gibi ile çıktığımız yolculuğa Doğa İçin Çal 11 ile devam ediyoruz…

Bu yolculukta Doğa İçin Çal projesinin daha geniş kitlelere yayılmasını sağlayan siz doğa severlere de çok teşekkür ederiz!

Tekrar sizlerle buluşmanın heyecanı içerisindeyiz!

Doğadan çaldığın yeter Doğa İçin Çal!"

DOĞA İÇİN ÇAL PROJESİ NEDİR?

Doğa İçin Çal’ın tek amacı, evrensel bir dil olan müziği kullanıp halihazırda kurulmuş olan ve çok da başarılı çalışmalara imza atan, doğa ve doğal yaşam alanlarının korunmasıyla ilgili tüm derneklerin faaliyetlerine dikkat çekmektir.

Daha önce seslendirilen eserler

Divane Aşık Gibi (2011) 45 müzisyen
Uzun İnce Bir Yoldayım (2011) 91 müzisyen
Gesi Bağları, Çemberimde Gül Oya,, Çayeli'nden Öteye (2011) 106 müzisyen
Selvi Boylum Al Yazmalım (2012) 76 müzisyen
Bitlis'te Beş Minare (2013) 45 müzisyen
Çökertme, Ateş Attım Samana (2015) 69 müzisyen
Havada bulut yok (2016) 38 müzisyen 
Hayde (2017) 35 müzisyen
Çarşamba'yı sel aldı 2019

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu