Samsun Haberim | Samsun Haber

‘Diş sağlığında doğru bilinen yanlışlar’ Uzman Diş Hekimi Melis Kalkavan Erdoğan’dan uyarılar!

Ağız ve diş sağlığı konusunda doğru bilinen yanlışların, insanları sağlığından ettiğini söyleyen Ortodonti Uzmanı Diş Hekimi Melis Kalkavan Erdoğan, “Diş fırçalarken bile dişimize zarar verebiliriz” diye konuşarak uyarılarda bulundu.

‘Diş sağlığında doğru bilinen yanlışlar’ Uzman Diş Hekimi Melis Kalkavan Erdoğan’dan uyarılar!
608 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Samsunlu ünlü diş hekimi Melis Kalkavan Erdoğan, ağız ve diş sağlığının önemine dikkat çekerek, doğru bilinen yanlışlar nedeniyle insanların sağlığından olabileceğini belirtti. Diş fırçasının sert olmasının, diş temizliğini daha etkin yaptığı bilgisinin yanlış olduğunu ifade eden Ortodonti Uzmanı Diş Hekimi Melis Kalkavan Erdoğan, dişlerin karbonat ile temizlenmesi, diş macununun çok kullanılması gibi bilgilerin yanlış olduğuna dikkat çekerek, uyarılarda bulundu.

Aslında sorun bilmemekte değil öğrenmemekte. Ağız ve diş sağlığı konusunda doğru bildiğimiz yanlışlar bizi sağlığımızdan edebilir diyor Ortodonti Uzmanı Diş Hekimi Melis Kalkavan Erdoğan. Bu sebeple asla kulaktan dolma bilgilerle değil, uzmanınca kişiye özel gerekliliklere göre yapılmış tavsiyelere uyulmasını öneriyor.

Ağız ve diş sağlığı konusunda farkında olmadan yaptığımız yanlışların telafisi zor sonuçlar doğurabildiğine dikkat çekiyor Dr. Kalkavan Erdoğan. Bu yanlışlarda ısrar eden hastaların diş hekimine zorluk çıkardığını ve yapılması gerekli tedavilerin yapılmaması yönünde ısrarcı olduklarını ve böylelikle kendi ağız sağlıklarına ve genel sağlıklarına zarar verdiklerini söylüyor.
Gelin o doğru bildiğimiz yanlışları doğrusunu öğrenerek gözden geçirelim.

* Dişleri fırçalarken diş fırçasını önce çeşme altında ıslatmak gerekliliği algısı yanlıştır. Kuru fırça ile fırçalamayı öneririz. Çünkü etkin temizlik için macunun fazlaca köpürmesini istemeyiz.
* Diş macunu reklamlarındaki gibi macunu fırça üzerine boylu boyunca sıkmanızı istemeyiz. Bezelye kadar macun miktarı size yetecektir. Macun tüm fırçayı kaplayacak kadar çok sıkılmalıdır.
* Diş fırçası kişiye özeldir. Başkaları tarafından kullanılmaması gerekir. Aynı şekilde diş macunu da kişiye özel olmalıdır. Aynı tüpe değişik bireylerin fırçasının değmesi ağız ve diş sağlığı açısından sakıncalıdır. 
* Diş ipi kullanmak dişetlerine zarar verir söylemi kesinlikle yanlıştır. Diş ve çevresi dokuların etkin temizliğinde diş ipi kullanımı destekleyici bir davranıştır.
* Dişetinin temizliği için kanaması gerekir demek son derece yanlış bir söylemdir. Sağlıklı diş eti kanamaz. Dişetlerinde kanama olması dişetlerinin hasta yani  iltihaplı olduğunun bir bulgusudur.
* Diş taşı temizliği diş minelerini çizer, zarar verir. Yanlış bilgi! Tartar denilen diş taşları oluştuğu zaman ağızdan mutlaka uzaklaştırılmalıdırlar. Diş taşı temizliği adı verilen bu tedavi için kullanılan modern el aletleri ve ultrasonik cihazlar diş minesine kesinlikle zarar vermezler. Diş taşı temizliği, uzman bir hekim tarafından doğru uygulandığı takdirde minenin zedelenmesine neden olmaz.
* Sert diş fırçası kullanmanın dişleri bembeyaz yaptığına dair bir bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Kılları orta sertlikte olan bir fırça kişi için uygun bir fırçadır.  Burada önemli olan fırçalama tekniğidir. Diş fırçasının kıl yapısı sentetik maddeden yapılmış olmalıdır. Uçları düzgün sonlanmalıdır. Bilinenin aksine sert fırçalar diş etini tahriş eder, dişlerin minesine zarar verirler, dişler ve çevre dokularda hassasiyet oluştururlar. 
* Bir kez diş taşı temizliği yaptırdıktan sonra her zaman yaptırmak gerektiği bilgisi yanlış bir bilgidir. Diş taşı temizliğinde diş yüzeyindeki sertleşmiş plak yapısı temizlenir. Diş taşı temizliği yaptırmayan bir kişi dişleri üzerinde biriken diş taşlarını fırçalayarak dişten uzaklaştıramaz. Düzgün diş fırçalamayan bireylerde plak oluşumu tekrarlayabilir.
* Dişlerin yatay yönde fırçalanması daha iyi bir temizlik sağlar demek doğru değildir. Diş doğru teknikle fırçalanmalıdır. Yanlış fırçalanma tekniği, diş minesinin aşınmasına ve dişetlerinin tahriş olmasına neden olabilir. Doğru fırçalama tekniği; dişetinden dişe doğru dairesel ve yavaş hareketler şeklindedir. Fırçanın her hareketinde fırça 2-3 dişin üzerini kaplamalı ve bu dişler en az 8 kez fırçalanmalıdır. Fırçanın kapsadığı 2-3 diş 8 kez fırçalanınca hemen yan kısımdaki farklı 2-3 dişin fırçalanmasına geçilmelidir. Etkili bir diş fırçalama 2-3 dakikadan az olmamalıdır.
* Daha beyaz dişler için her diş fırçalamada macun yerine beyazlatıcı kullanılabilir. Bu kesinlikle doğru bir davranış değildir. Beyazlatıcılar içeriğinde aşındırıcı maddeler içerirler. Beyazlatıcının uzun süreli kullanımında diş minesinde aşınmalar meydana gelmektedir.
* Dişleri beyazlatmak için karbonatla fırçalamak gerekir bilgisi yanlıştır. Dişleri karbonatla fırçalamak dişin minesini çizer ve aşındırır. Bunun sonucunda; diş parlaklığını kaybedebilir ve dişler daha kısa zamanda renkleşmeye başlarlar.
* Yemeklerden sonra şekersiz sakız çiğnemek diş fırçalamak kadar etkili değildir. Yemeklerden sonra şekersiz sakız çiğnemek dişlerinizi temizlemek, nefesinizi ferahlatmak gibi etkileri olsa da plakları temizlemede dişlerinizi fırçalamanın yerini asla alamaz.
– Gebelik
* Gebelik döneminde diş tedavisi yapılamaz algısı yanlıştır. Gebeliğin her döneminde ihtiyaç halinde acil diş tedavileri yapılabilir. Gebelikte özellikle gebeliğin 2. 3 ayında diş tedavileri yapılabilmektedir. Bu aylar diş tedavileri için en güvenli aylardır. Planlı bir gebelik öncesinde mutlaka diş hekimi kontrolü yapılmalı ve gebeliğin 2. üç ayı dediğimiz, üçüncü ayı ile altıncı ayları arasında da diş hekimi kontrolleri atlanmamalıdır.
 * “Her çocuk bir diş götürür.” düşüncesi ne yazık ki ülkemizde yaygın bir kanıdır. Ancak bu doğru değildir. Ağız bakımlarını doğru ve düzenli yapan bir anne adayı için böyle bir durum söz konusu değildir. Gebelikte dişten kalsiyum çekildiğinden, dişetleri kanar doğru bildiğimiz yanlışlardandır. Gebelikteki diş eti kanaması, dişten kalsiyum çekilmesi sebebiyle olmaz. Kanamanın nedeni, ağız bakımının yeterli sağlanamaması ve eşlik eden gebelikteki hormonal değişiklikler sonucu dişeti iltihabının oluşması ya da anne adayında var olan dişeti iltihabının şiddetlenmesidir.

– Süt Dişleri

* Süt dişlerinin çekimi anestezi ile yapılırsa alttan gelen kalıcı diş sürmez demek doğru değildir. Süt dişlerinin çekiminde yapılacak  anestezinin  alttaki sürekli dişlerin sürmesini engelleyen yada geciktiren bir etkisi kesinlikle yoktur . Süt dişleri nasıl olsa dökülecekler bu sebeple dolgu ve tedavi yapmak gereksizdir diye düşünmek çok hatalı bir yaklaşımdır. Henüz düşme zamanı gelmemiş süt dişinin tedavi edilmemesi veya erkenden çekilmez, alttan gelecek sürekli dişlerde sürme bozukluklarına  ve çenenin gelişiminde anormalliklere neden olur.
* 6 yaş dişleri çoğu zaman süt dişleriyle karıştırılır, çürüdüğünde çekilmesi istenir. Bu konuda çok dikkatli olmak gerekir. 6 yaş dişi ilk çıkan sürekli diştir ve mutlaka korunmalıdır. Çekilirse yerine diş çıkmaz.
* Dolgu çabuk düşer o yüzden kesin çözüm kaplamadır. Hekim tarafından uygun yapılan dolgular düşmez. Kaplama madde kaybı fazla olan dişler için doğru bir yaklaşımdır.

– Ortodontik Tedavi

* Diş teli bilinenin aksine sadece çocuklara değil artık yetişkinlerde de uygulanabilmektedir. Son zamanlarda erişkinlerde; özellikle tellerin olumsuz görüntüsünden çekinen bireyler için çapraşıklıkları şeffaf apareylerle de düzeltmek mümkündür. Bu apareyler kullanım esnasında ağız içinde belli olmadıklarından erişkinler günlük hayatlarını normal bir şekilde sürdürürlerken dişlerinin düzeltilmesi de onların estetik kaygılarına cevap verir bir şekilde gerçekleşebilmektedir.

– Implant

* Şeker hastalığı (diabet) olanlarda implant uygulaması yapılamaz demek doğru değildir. Şeker değeri kontrol altında olan tüm şeker hastalarında implant uygulaması yapılabilir.
* İmplantı benim vücut kabul etmez. Aksine dental implantlar doku uyumlu titanyum denilen bir materyalden oluşmaktadırlar.
* İmplant herkese uygulanamaz. Yanlıştır! İmplant uygulaması herkese yapılabilmektedir. Bunun için çenelerdeki kemik kalitesi önemlidir. Yeterli kemik olmadığı durumlarda da kemik transferleri veya kemik tozları kullanılarak yapılır.
* Sigara içenlere implant yerleştirilemez! Sigara içenler de implant yaptırabilirler. Fakat gelin görün ki, sigara içmeyenlerdeki implant tedavisinin başarı oranı %98-99 iken; sigara içenlerde bu oran % 96 civarındadır. İmplant çene kemiğinin durumuna göre seçilir ve uzman hekim tarafından yapıldığı takdirde başarılı olmama riski yüzde 1 oranına kadar düşer.
* Ağız kokusu herkeste olur ve kesinlikle iyileşmez demek yanlıştır. Ağız kokusu; çürük diş, diş eti hastalığı, sindirim sistemi ile ilgili rahatsızlıklar, sinüzit ve üst solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklanabilir. Bu hastalıkların tedavisi sonucunda ağız kokusu önlenebilir.
* Diş röntgeni ile alınan radyasyon doğada alınan radyasyondan daha azdır. Doğrudur.
* Hareketli protezler çamaşır suyuna konursa beyazlar algısından kurtulmanızı öneririm. Hareketli protezleri çamaşır suyuna koymak sağlığa zararlıdır. Çamaşır suyu, protezin kırılganlığını artırır, ömrünü kısaltır. Protezler için özel temizleme tabletlerini kullanmalısınız.
* Diş ağrıyınca dişin üzerine aspirin, tütün, kolonya, rakı ve tuz koymak ağrıyı keser yanlışı on yıllardır tekrar edilen bir yanlıştır. Alkol ve alkol içerikli maddelerin diş ve dişeti bölgesine uygulanması diş etlerinde “alkol-aspirin yanığı” denilen komplikasyonlara neden olur. Dişlerin üzerine uygulanan diğer maddelerin (tütün, tuz gibi) de ağrı kesici özellikleri kesinlikle yoktur. Diş ağrısı, ancak mevcut sorun giderildiğinde ortadan kalkar.
* Diş çekimi için kullanılan lokal anestezikler morfindir ve bağımlılık yapar söylemi doğru bir söylem değildir. Diş hekimliğinde kullanılan lokal anestezik maddeler morfin içerikli değildir ve alışkanlık yapmazlar. Morfin, tıp alanında sınırlı vakalarda kullanılır.
* Ve hassas bir konuyu saygıdeğer okurların dikkatine sunmak istiyorum; erkek ya da kadın diş hekimleri arasında bir fark yoktur. Erkek daha iyi diş çeker algısı son derece yanlıştır. Diş çekiminde dişe uygulanan teknik önemlidir.
* Çürük diş çekildikten sonra pis kan akıtılmalıdır deyip çekilen dişin yerini kanatıp kanı tükürmek doğru bir yaklaşım değildir. Çekim sonrası çekim bölgesinden pıhtının uzaklaştırılması, diş çekimi yapılan yerin iltihaplanmasına neden olur. Oluşan pıhtı orada korunmalıdır.
* Ailemin dişleriyle ilgili problemi yok dolayısıyla benimde endişe etmeme gerek yok çok doğru bir yaklaşım değildir. Ağız ve diş sağlığında genetik özellikler rol oynar fakat ağız ve dişlerinizin sağlığı ilk etapta sizin onlara ne kadar iyi baktığınızla, ağız ve diş bakımınızı ne kadar düzenli yaptığınızla alakalıdır.
* Evet doğru bildiğimiz pek çok yanlışa değindik. Dilerim bundan sonra ağız ve diş sağlığı konusunda bile bile bu yanlışları yapmayız. Ağızın vücudumuzun giriş kapısı olduğunu bilip genel sağlığımızın şekillenmesi konusunda etkinliğinin bilincinde olmak önemlidir. Doğru bildiğimiz yanlışları tekrarlamamamız dileğiyle sağlıklı dişlerle, mutlu gülüşler dilerim.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu