Coşkun Özbek’ten çarpıcı açıklamalar

Kanal Nok ekranlarında yayınlanan Gazeteci Coşkun Özbek'in hazırlayıp sunduğu ve Samet Gürcü'nün konuk olarak katıldığı Analiz programında Samsun gündeminde yer alan konular ayrıntılarıyla tartışıldı.

EMNİYETİN DENETİM VE YAPTIRIMI OLMASI LAZIM

Servisçilerin denetimlerinin ciddi oranda artması gerektiğini belirten Coşkun Özbek, "İlk gündemdeki konumuz Milli Eğitim camiasını temelden sarsan önemli bir olayla başlıyor. Çarşamba'da öğrenci servisinin devrilmesi sonucu 2 gencecik çocuğumuz hayatını kaybetti. Bize basit bir olay olarak yansıyan kaza aslında bir çok insanın hayatını kararttı. Görüntülere yansıyan servisin bir araca çaptığı ve karşı yola geçtiği idi. Soruşturma devam ediyor. Yargı süreci var, iki şoför tutuklandı. Bir öğrenci servis aracının, başka bir araca çarpmasına rağmen çok şiddetli olarak karşı şeride geçip, tozu dumana katarak bir başka araca çarpıp takla atmasına bir anlam veremiyorum. Bir çok yorumlar var. Yine yargı süreci olduğu için, etkilememe açısından söylemiyorum ama okul servisleri ve bunları kullananların, bunlarla igili yasaların ve yönetmeliklerin çok daha ciddi bir şekilde denetimi ve bunların önüne geçilmesini sağlayan yaptırımlar uygulanmalı ki çok canlar yanmasın. Bugün bir haber aldım. Doğrulatamadığım için çok emin değilim ama emniyet güçleri, trafik ekipleri, servislerde ciddi bir denetim başlatmış. Ama maalesef bu denetime bazı servislerin kontak kapatma şeklinde karşı koyduklarını duydum. Buna da çok üzüldüm. Emniyet güçlerinin bunları ciddi anlamda denetlemesi lazım ki can kaybı olmasın." dedi.

DENETİM ŞART

Suçu ortadan kaldıran sistemin kurulması gerektiğine değinen Özbek, "Eğitim ve kültür seviyemiz ne olursa olsun bize denetim şart. Denetim karşılığı yaptırım da şart. Suçu ortadan kaldıran sistem kurulmalı. Cezaevi yaptırmakla bu iş çözülemez. Servis şoförlüğünü kimler yapıyor? Korkunç bir rekabet var. Okul müdürleri ve okul öğrencileriyle anlaşıyor servis. Fiyatlar düşüyor. Adam servis ihalesini alırken, gidiyor okula, okulun talepleriyle ilgili olarak ücretsiz bir kaç organizasyon yapıyor. Maliyeti kurtarmak için de, bir güne 10 sefer sığdırırsa, diğerine yetişmek için hız yapmak zorunda. Gidiyor. Kaliteli şoför çalıştırmak istenirse, onun da maliyeti yüksek. Servis firmaları, denetleyecek. Devlet niye var, polis niye var? Her kanunun uygulanmasının inisiyatifini insanlara bırakırsak, kolluk kuvvetlerine gerek yok. " diye konuştu.

YETKİLİLER CİDDİ ÖNLEM ALMALI

Özbek, "Samsun suç şehri oldu diyemeyeceğim. Çok ciddi denetimler var ama nedense, ne uyuşturucu, ne kaçakçılık ne de IŞİD'den kurtulamıyoruz. Bugün okul müdürü olduğunu öğrendiğimiz bir öğretmen eşinin yanında, Samsun'un en işlek caddesinde silahlı saldırıya uğradı. Karnından vuruldu. Bunun bu kadar ciddi olarak yansımasının temel sebeplerinden biri de KADEF. Kavak Dernekler Federasyonu Genel Sekreterliği de yaptığı için bu olay gündemde geniş yankı uyandırdı. Öğretmenin hayati tehlikesi devam ediyormuş. Suçlu da yakalandı. Alacak verecek meselesi olduğu söyleniyor ama gerçek soruşturma sonucunda çıkacak. Dilerim iki çocuk babası bu öğretmenimiz hayatını kaybetmez. Tez elden ayağa kalkar ve bu olayların engellenmesi için yetkililer ciddi önlemler alır. " dedi.

ATEŞ OLMAYAN YERDEN DUMAN ÇIKMAZ

Coşkun Özbek, "İyi şeyler konuşalım demeye geliyoruz ama konuşamıyoruz. Niye konuşamıyoruz. Bir bakıyorsunuz bir olay çıkıyor. Hasan Uzunlar. Samsun ve Türkiye gündemine çıktı, bir Hasan Uzunlar vakası gidiyor. Kim Hasan Uzunlar? AK Parti'nin Büyükşehir Belediye Grup Başkanvekili idi. Hasan Uzunlar durdu, üzerine vazife çıkardı, Atatürk hakkında hakaret içeren paylaşımlar yaptı. Bu paylaşımlara tepkiler ortaya çıkınca kıyamet koptu. Atatürkçü Düşünce Derneği, Cumhuriyet Halk Partisi, Savcılığa gidip suç duyurusunda bulundu. Ve AK Parti herkesi şaşırtan bir hamle yaptı. Hasan Uzunlar'ı başkanvekilliğinden aldı, disipline verdi. Bir söyleme göre dediler ki, Hasan Uzunlar'ın siyasi rakipleri harekete geçti, şu seçim sürecinde önünü kesmek için disipline verdiler. Aslında, böyle bir şey yapmazlardı. Sonra, doğruluğunu yine teyit etmek grekiyor. Hasan Uzunlar'ın disipline verilme sürecinde, Mustafa Demir çok acele ediyorsunuz diye tepki göstermiş, AK Parti İl Başkanı'yla Mustafa Demir'in arasının bu konu nedeniyle açık olduğu iddiaları geldi ama altını çizerek söylüyorum, iddia geldi. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz diyelim. " diye konuştu.

ÖZBEK HASAN UZUNLAR'A SORDU: SAMSUN'A NE HİZMET YAPTIN?

Özbek, "Atatürk Türkiye'nin bir değeridir. Kim ne derse desin değeridir. Atatürk'e hakaret edip karşı çıkacak olan adamın, Atatürk'ün Türkiye'ye yaptığı hizmetin milyonda biri kadar hizmet yapmış olması gerekir ki, yine de yapamaz. Soruyorum Hasan Uzunlar'a, Ey Hasan Uzunlar! Sen ne hizmet yaptın Samsun'a? Türkiye Cumhuriyeti'ne hizmet yapmış bir insana sen hakaret edemezsin. Hakaret ediyorsan, onu seven insanların tepkisine göz yumacaksın ama Hasan Uzunlar oturduğu yerde yine oturmadı, dün akşam bir paylaşım yapmış. Bu sefer hükümet ortakları kendi ittifak ortakları MHP'ye sldırmış. Ne demiş paylaşımında, "MHP'deki müslümanlar İyi Parti'ye geçti, milliyetçiler MHP'de kaldı. Ya bu ne demektir? Yani ben şimdi MHP'li olsam, milliyetçi misin müslüman mısın tartışması çıktı. Tanım şu; İyi Partililer müslüman, MHP'liler değil. Bu anlam çıkıyor. Türkçe açık. Kinayeli de söylüyor olsan, dikkat etmelisin. Müslümanlık ve milliyetçilik MHP'nin temel düsturu. Her iksini de barındıran bir parti. Abdullah Karapıçak da, gönderdiği basın açıklamasıyla, Hasan Uzunlar'a cevabını verdi. Bir taraftan da Karapıçak, İl Başkanı Ersan Aksu'ya mesaj yolladı. Bu adamı susturun, ya da o disiplin sürecini bir çalıştırın. İki oldu durmayacak." dedi. Ne olacak diye beklerken, Ersan Aksu'dan da bir açıklama geldi. Aksu ise, "Uzunlar, MHP ve kamuoyundan yanlış anlaşılmalardan dolayı özür dilemiştir." diyor.AK Parti'de adam mı yok? AK Parti'de değerli insan mı yok? Sen çıkacaksın, hakaret edeceksin, sonra yanlış anlaşıldım. Yazma! Bu özür dilemeyle geçiştirilecek bir olay olmuş olsaydı, neden bu kadar üzerinde duruldu? Madem alıntıdır demiş ciddiye alma. Ya da ciddiye alıyorsan gereğini yap. Zaten Hasan Uzunlar'ın disiplin sürecinin göstermelik olduğuyla ilgili algı var ve bu tartışmalar gündeme gelmişken Hasan Uzunlar'ın birden çıkması, gündeme bu konuları tekrar getirdi. Ben bundan sonra AK Parti'nin disiplin sürecini takip edeceğim." dedi.

NASIL İNANALIM?

AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu'nun gönderdiği basın açıklamasına değinen Özbek, "Kopyala yapıştır cümlelerle basın açıklaması yapıldığında biz bunun günü kurtarmak için yapılmış bir şey olduğunu her zaman söylüyoruz. Ersan Aksu ve AK Parti yönetiminin samimiyet ve doğru tespitlerine bu olaydan sonra nasıl inanalım? Ya disipline vermeyin ya da gereğini yapın." diye konuştu.

AKSU'NUN KAVAK'TAKİ AÇIKLAMALARI

Coşkun Özbek, "Ersan Aksu geçtiğimiz günlerde Kavak'a gidiyor bir tekstil fabrikasına. Ve orada bir demeç verme gereği duyuyor. Diyor ki, "Türkiye'de Samsun ekonomisi müthiş iyiye gidiyor. İşsizliğimiz azaldı. 2019'da 2018'e göre yüzde 30 fazla istihdam sağladık." Neye göre sağladınız Sayın Aksu? İşkur rakamlarına göre. Peki ben şimdi burada istihdamın bir bam teline dokunayım. Samsun'da sanayi tesisi mi açıldı? Fabrika mı kuruldu? Bir şey üretime geçti de bizim mi haberimiz olmadı? Bir işsizliğin azalması için, ülkede yeni iş alanlarının açıması gerekir ki, o boş olan kadroya girmek gerekir. İstihdam nasıl sağlandı? SGK prim desteği veriyor. İşkur maaş desteği veriyor. Geliyor firmalar, geliyor AK Parti yandaşları, kardeşim 30 kişilik aldık, sana 3 ay, 6 ay işkur ödeyecek, bunu çalıştır, iş garantili. Alıyorsun 20 kişiyi iş garantili, çalıştırıyorsun 3 ay ondan sonra çıkışını veriyorsun, iş nerde, bir aylık sigorta yapıyorsunuz, insanları evlerine yolluyorsunuz. Sonra istatistiklere bakıyoruz, işe yerleştirildi. Peki işe yerleştirdiğin adamın yüzde kaçı işte kalmış? 98bin tane işsiz var diyorsun ve son bir ayda müracaat edilen rakamlar bunlar. İşsizlik azaldı da bu 98 bin rakamı neden düşmüyor? Madem istihdam arttı, ekonomimiz çok iyi, Çiftlik Caddesi'ne bir çıksın bakalım Sayın Aksu. Kaç tane dükkan kapanmış. Maliye kayıtlarına bir bak bakalım kaç esnaf gitmiş. Esnaflar Birliği'ne bir aç sor, istihdam arttı mı azaldı mı? Onu da bırak, İşkur'un kapısındaki gençlere bir sor bakalım istihdam arttı mı? İşsizlik azalmış arkadaşlar sizi niye almıyorlar diye bir sor o gençlere. İşkur açıklasın rakamlarını. Tamam işe bir sürü adam yerleştirmiş. Ama bu yerleştirilen adamlar 3 ay sonra yok. Ayrıca bu adamlar sadece sağlıktan faydalanabiliyor. Siz sadece Kavak'ta açılan bir firmaya bakarak istihdam oranı belirlenemez.Aklımızla alay ediliyor. İşsizlik azalmış amaişsiz sayısı çoğalmış bu nasıl bir şey." dedi. 

HANİ SERVİSLERDE ABLALAR OLACAKTI NE OLDU?

Özbek, "Kimse kimseyi kandırmasın popülist politikalara prim vermeyeceğiz. Buraya geldiğimizde baktığımız olayların hepsi devlet sisteminin, istendiği gibi dürüst liyakatli yürütülmemesinden kaynaklanıyor. Servis konusuna tekrar döneceğiz şimdi. Bir kanun çıkmıştı. Servis ablaları olacaktı. Ne oldu? Hiçbirinde abla yok. Çünkü çalıştıramazlar. Servisçilerin aldığı para ve rekabet ortamı, velilerin durumu o servise bir tane istihdam edilecek personeli alabilecek düzeyde değil. Mazot parasını karşılayabilmek ya da şoför parasını karşılayabilmek için yarışılan bir sistemden söz ediyoruz. Onun için bu konuda sayın Ersan Aksu'nun daha inandırıcı ifadeler kullanmasını tavsiye ediyoruz." diye sözlerine ekledi.

DOLGU ALANLARINA YAPI OLMASI MÜMKÜN DEĞİL

Coşkun Özbek, "Mustafa Demir, kahvaltılı bir basın toplantısı düzenledi dün. Burada ciddi Samsun gündemindeki konulara değindi. Bunlar nedir, Yalı Kafe, Çiftlik'in trafiğe açılması, parkomat ve Atatürk Kültür Merkezi'nin yıkılması. Atatürk Kültür Merkezi, Samsun Valiliği yıkılması gereken yapılar. Çünkü bunların kuruluş yerleri dolgu alanları. Dolgu alanlarına yapı olması mümkün değil. Orada siz Rus Pazarı'nı yıktınız, Büyük Oteli yıktınız ama diğerlerine dokunmadınız. Buraların halkın kullanımına açılması doğru bir yaklaşım. Bayındırlık Bakanlığı döneminde Sayın Mustafa Demir, Shareton Oteli'nin yerini verirken, Kıyı Kenar Çizgisi Kanunu'nun üzerinde oynadı, oynattı. Yusuf Ziya Yılmaz'ın da burada katkısı var. Şimdi yıkım kararı verilen Shareton Oteli oraya diktiler. Yusuf Ziya Yılmaz bir açıklamasında içime sinmiyor demişti. Evet sinmiyor. Kaçak bir yapıya izin verip kıyı kenar kanununda oynama yaptığınızda, onu da gündeme getirdiğinizde buradaki hassasiyeti, Shareton'a izin verirken, Karadeniz Bölgesi'nin en temiz plajını halka kapatırken de göstermenizi beklerdik Sayın Mustafa Demir. Shareton Otel şimdi zarar ediyor deniyor. Sahibinin Katarlılarla bir görüşme yaptığı söyleniyor." dedi.

YALI KAFE KONUSU

Özbek, "Diğer bir konu Yalı Kafe. İller Bankası'nın elinde olan Yalı Kafe. Yıllarca Atakum Belediyelerinde tahsis edildi ama, Mustafa Demir döneminde birden bire Millet Bahçesi olması gündeme geldi. Bunu iki türlü algılayabiliriz. Bir, Yalı Kafe'yi paralı bir mekan olmaktan kurtulup halkın gittiği millet bahçesi olma algısında yola çıkılabilir, ikincisi Atakum Belediyesi CHP'ye geçtiğinde elinen bir gelir kaynağını alabilmek diye de yorumlanabilir. İşlediği dönemlerde Yalı Kafe ciddi bir gelir kaynağı mıydı? Hem istihdam hem gelir hem de üretim. Bir de kamunun elindeydi. İnsanların gönül rahatlığıyla gidebileceği kurumsal bir yapı idi." dedi.

YASAL DEĞİL

Coşkun Özbek, "Atatürk Kültür Merkezi ile ilgili daha önce fikrimi söylemiştim. Bunlar dolgu alanlarına yapıldığı için inşaat olarak çok sağlıklı değil. Yasal da değil. Yıkılacak. CHP Milletvekili Neslihan Hancıoğlu tepki göstermişti." diye konuştu.

PARKOMAT SİSTEMİ BELEDİYE ÜZERİNDEN DEVAM EDECEK

Özbek, "Parkomat meselesinde, parkomatın kaldırılmasıyla ilgili bir sürü polemik var. Ama Sayın Demir'in söylediği Parkomat sistemi devam edecek ama belediye bünyesine alacağız dediler. Bu gelir belediyeye gidecek ama bu yine bizim tepkimizi sorunumuzu çözmeyecek. Çünkü parkomata koyduğunuz zaman oradaki kanunsuzluk, siz park parası olarak binalardan aldığınız yeri ikinci defa kiraya veriyorsunuz. Ya bu parayı geri verin ya da binaları kiraya vermeyin. Park paraları üzerinden korkunç rantlar sağlanmış." dedi.

NASIL BİR PLANLAMA, NASIL BİR ŞEHİRCİLİK?

Çiftlik Caddesi'nin trafiğe açılması talebi esnaf yoğunluklu insanlardan geliyor diyen Özbek, "Düşünüyorlar ki, Çiftlik Caddesi trafiğe açılırsa, satış patlaması yaşayacağız. Ama bir tespit yapıldı. Bugün çiftlik trafiğe açıldı. İnsanların duracağı yer mi var? Geçmişte insanlar arabalarıyla durup mu alışveriş yapıyordu? Çiftliğin temel problemi, çiftliğin alt ve üst caddelerinde kültürel yozlaşma başladı ve insanlar buralardan kaçıyor. Çeteleşmeye doğru giden bir yapı var. Suriyeliler konusunda haksız rekabet söz konusu. Vergi ödemiyorlar.

Çiftliğin en büyük rakipleri alış veriş merkezleri. Hatta küçük esnafın en büyük düşmanı da onlar. Avrupaya gittiğinizde alışveriş merkezleri şehrin dışındadır. Sizler alışveriş merkezlerini şehrin içine koyarsanız insanlar elbette çok çeşit gördükleri için oraya gidecekler. Haksız rekabete yol açıyor bu durum. Çiftliğin trafiğe açılmasıyla bir ekonomik rahatsızlık edinileceği kanısı yaygın. Siz çiftliği kapatmak için milyonlarca lira harcadınız. Şimdi açmak için de milyonlarca lira harcayacaksınız. Bunların hepsi masraf. Nasıl bir planlamadır, nasıl bir şehirciliktir. Ben yaptım oldu. Devlet böyle yönetilmez. Devleti yönetenler yönetirken önce bilim insanlarına soracaklar, sonra halka o bilimsel gerçeklerin tercihini soracaklar." diyerek sözlerini noktaladı.

Bir cevap yazın