Samsun Haberim | Samsun Haber

Çocuklarında Tansiyonunun Ölçülmesi Gerektiğini Biliyor Muydunuz?

Çocuklarda yetişkinlere oranla yüksek tansiyon daha tehlikeli

Çocuklarında Tansiyonunun Ölçülmesi Gerektiğini Biliyor Muydunuz?
132 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Çocuklarda yetişkinlere oranla yüksek tansiyon daha tehlikeli. Çünkü çocuklarda beyin kanaması riski yüksek tansiyon ile birlikte daha da artıyor.
Çocuktur deyip geçilmemesi çocuklarında mutlaka tansiyonunun ölçülmesi gerektiğini vurgulayan Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Gayaz Akçurin çocuklarda yüksek tansiyonun belirtilerinin baş dönmesi, özellikle sabahları baş ağrısı, görme bozuklukları, kulak çınlaması, bulantı ve bayılma olduğunu ifade etti.
Son senelerde çocuklarda gerçekleşen ani ölümlerin nedeninin kalp krizi olarak tanımlanmasına karşılık sol kalp ile aort damarındaki daralma ve buna bağlı olarak yüksek kan basıncı ve kalp yetmezliğinden meydana geldiğini belirten Çocuk Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Gayaz Akçurin, yeni doğan dahil çocuklar için üretilen özel tansiyon cihazlarının bulunduğunu, ancak bunlarla tansiyon takibi yapılabildiğini söyledi.
Çocuklarda yaşa, cinsiyete, ağırlığa göre tansiyonun kaç olması gerektiğini gösteren grafikleri olduğunu anlatan Prof. Dr. Akçurin, çocukların tansiyonun mutlaka ölçülmesi gerektiğini söyledi.
YÜKSEK TANSİYONU OLAN ÇOCUKLAR BEYİN KANAMASI RİSKİ ALTINDA
Çocuk doktorlarına bu konuda büyük iş düştüğünü belirten Akçurin, çocuklara daha fazla zaman ayrılması gerektiğini, çocuklarda tansiyonun ölçülmemesinin büyük bir teknik hata olduğunu düşündüğünü söyledi.
Tansiyon takibi ile çocuklarda yüksek tansiyon sebebiyle oluşabilecek ölümlerin engellenebileceğini
çocuklardaki kalp krizi denilen ölümlerin kalp krizi değil ani ölüm olduğunu belirtti.
Ayrıca yüksek tansiyonun gözler, böbrekler ve beyinde zarara neden olduğunun bilindiğini ifade eden Akçurin, çocuklardaki tansiyon hastalıklarında büyük olasılıkla ya kalp ya da böbrek sorunu olduğunu dile getirdi.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu