Samsun Haberim | Samsun Haber

CHP’li Zeybek, ‘Hayır’ için köy köy dolaşıyor

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, referandum çalışmaları kapsamında Havza'da köy köy gezerek vatandaşlarla bir araya geldi.

CHP’li Zeybek, ‘Hayır’ için köy köy dolaşıyor
157 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, referandum çalışmaları kapsamında Havza'da köy köy gezerek vatandaşlarla bir araya geldi.Cumhuriyet Halk Partisi Samsun milletvekili Kemal Zeybek; Havza ilçe başkanlığının, Sivrikese mahallesinde düzenlediği sohbet toplantısında mahalle sakinlerinin sorunlarını dinledi. Anayasa değişikliği ile getirilmek istenen partili Cumhurbaşkanlığı sisteminin getireceği sıkıntıları anlattı.Anayasalar toplumsal sözleşmedirToplumun bütün bireylerinin uymak zorunda olduğu, Anayasalar bireylerin temel hak ve özgürlüklerini güvence altına alır. Toplumun bütün bireyleri Anayasayı iyi bilir ve benimser ise toplumsal barış sağlanır, suç işleme oranları azalır. Sık aralıklarla Anayasa değiştirmek, insanların kafa karışıklığına sebep olmak doğru değildir.
Samsun Milletvekili Kemal Zeybek;Bugün Ülkemizde değişmesi gereken öncelikli yasa siyasi partiler kanunu ve seçim barajıdır. Milli iradenin tam ve doğru olarak parlamentoya yansımasını istiyorsak bu değişikliği yapmalıyız. Seçimlere katılma hakkına sahip partilerin çoğunda aday belirleme yöntemi genel başkanın isteği doğrultuda oluşmaktadır. Siyasi parti liderinin hazırlamış olduğu listeler oylanmaktadır. Yüzde on seçim barajı nedeniyle; seçmenler partilerinin baraj altında kalma ihtimalini düşünerek başka partilere de oy kullanmaktadır. Seçimlerde uygulanan %10 seçim barajı ve lider etkisi nedeniyle Milli iradenin tecelli ettiğini düşünmek gerçekçi görünmüyor.
Hükümet yetkilileri Anayasa değişikliğini anlatma zorlandıkları için, “HAYIR” diyenleri çeşitli terör örgütleriyle bağlantılı göstermeye çalışıyor. Getirilen Anayasa değişikliğinde Milletin derdine deva olacak en ufak bir madde yoktur.
Bütçe yapma ve harcama yetkisi partili Cumhurbaşkanına verilirken denetim zorunluluğu da ortadan kaldırılıyor. TBMM nin onayına gerek kalmadan bir önceki yılın enflasyonu oranında artışlarla harcama yapılabilecek ve hesap vermeyecek.Üçlü kararname tarih oluyorÜst düzey yöneticilerin tamamını tek kişi atayacak, Kariyer ve liyakat sistemi ortadan kalkacaktır. Tek kişi yönetim anlayışının adı; Faşist Diktatörlüktür. Dünya da uygulandığı ülkelerin tamamında, şiddet ve huzursuzluk hâkimdir. 16 Nisan da yapılacak referandum da sorumluluklarımız çok fazladır, gelecek kuşaklara demokrat bir Ülke ve özgür yaşam bırakmak istiyorsak, “HAYIR” tercihini kullanalım. Gelecek nesillerimize hayırlı bir gelecek bırakalım.
 

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu