Samsun Haberim | Samsun Haber

CHP’li Akçagöz’den KHK tepkisi!

CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akçagöz, Yüksek Seçim Kurulu'nun, eşitlik ilkesine aykırı yayın yapan özel radyo ve TV'lere ceza veremeyeceğine dair çıkarılan 687 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname hakkında değerlendirmelerde bulundu.

CHP’li Akçagöz’den KHK tepkisi!
98 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

SAMSUN HABER – CHP Samsun İl Başkanı Tufan Akçagöz, Yüksek Seçim Kurulu'nun,  eşitlik ilkesine aykırı yayın yapan özel radyo ve TV'lere ceza veremeyeceğine dair çıkarılan 687 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname hakkında değerlendirmelerde bulundu.
298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun 149/A maddesinin yürürlükten kaldırıldığını belirten Akçagöz, “Siyasi partilerin, Anayasa değişikliği referandumu için hazırlandığı dönemde çıkarılan KHK dikkat çekicidir. Bu düzenlemeye göre, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) eşitlik ilkesini de içeren esaslara aykırı olarak yayın yapması halinde özel TV ve radyolara verilmesi öngörülen yayın durdurma ve para cezalarını artık veremeyecek. 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunu'nda “özel radyo ve televizyon yayınlarına ilişkin suçlar”la ilgili YSK tarafından belirlenen esaslara aykırı olarak yayın yapılması halinde verilecek yayın durdurma ve para cezaları verilmesini öngören 149/A maddesi de yürürlükten kaldırılmış oldu. 1 Kasım 2015 seçimlerinde bu kuralları ihlal eden özel yayın kuruluşlarına toplam 580 kez ceza uygulandığını biliyoruz. Bu cezaların büyük bölümü ise muhalefete yer vermeyen özel kanallara verilmişti. ” dedi.'Bu, hükümetin yargıya müdahalesidir'Televizyon kanallarında kural dışı propagandanın önünün açıldığına işaret eden Tufan Akcagöz, ” Referandum sürecinde kural dışılık olmasın diye ihdas edilen Yüksek Seçim Kurulu'nun elinden, denetim görevi alınmış oluyor. Bir anlamda bu Kanun Hükmünde Kararname ile, bir yargı organı olan Yüksek Seçim Kurulu'nun yetkisine müdahale edilmiştir. Bu, hükümetin yargıya müdahalesidir. ” diye konuştu.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu