Cep Telefonu Mesajlarında Yeni Dönem Başlıyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) kumar ve yasadışı uygulamalara yönelik GSM şirketlerine tanıdığı süre yarın gece yarısı sona eriyor.
GSM operatörleri, vatandaşların şikayetine neden olan SMS'ler ile ilgili olarak uzun zamandır çalışıyordu. BTK'nın isteği üzerine, söz konusu SMS'lerin sonunda artık 4 haneli kod yer alacak. Bu kod sayesinde işletmeci bilgisi belli olacak.
Yarın gece yarısından sonra GSM şirketleri, gelen SMS'lerin sonunda 4 haneli kod ile işletme bilgisini paylaşmak zorunda…Gümrük ve Ticaret Bakanlığı anında ceza kesecek!Yeni uygulamanın amacı vatandaşın operatörü tespit edebilmesi değil, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın operatörü ve sonrasında da operatör üzerinden izinsiz mesaj gönderen işletmeyi tespit edebilmesini sağlayabilmek. Bakanlık tarafından tespit edilen kişi veya şirketlere ceza uygulanacak.Bilgi ve İhbar Merkezi'ne şikayet yağıyorBilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, bir yandan yasa dışı kumar ve bahis oynatan internet siteleri ile uğraşırken öte yandan da vatandaşları bu sitelere yönlendiren mesajların önüne geçebilmek için yeni projeler geliştiriyor. BTK söz konusu sitelere erişim yasağını hızlı bir şekilde aldırırken, kurum bünyesinde bulunan Bilgi ve İhbar Merkezi'ne gelen şikayetlerde değerlendiriliyor.
BTK'nın yeni uygulaması ile uluslararası boyutta faaliyet gösteren kumar çetelerinin gençleri tuzağa çekmek için kullandıkları SMS oyunu da son bulacak. Yapılan düzenleme ile yurtiçi SMS'leri tümü bu projeye uygun olmak zorunda…

Bir cevap yazın