Samsun Haberim | Samsun Haber

Çavuşoğlu: “Herkes Sussa, Türkiye Susmaz”

Esad ve müttefiklerinin Halep'te yaptıkları kıyıma Avrupa'nın kayıtsız kalmasını çok sert eleştiren Çavuşoğlu, “Herkes sussa, Türkiye olarak bizler susmayacağız” dedi.

Çavuşoğlu: “Herkes Sussa, Türkiye Susmaz”
177 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Esad rejimi ve müttefiklerinin Halep'i büyük oranda ele geçirdikten sonra kentten gelen sivil kıyımları haberleri üzerine Türkiye adeta ayağa kalkarken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa'ya çok sert eleştirilen yöneltti. Resmi konutta Çekya Dışişleri Bakanı Lubomir Zaoralek ile yaptığı özel görüşme sonrası kameraların karşısın geçen Çavuşoğlu, Avrupa'da PKK'ya destek veren ülkeler için çok sert ve kesin konuştu.
Avrupa Parlamentosunda, terör örgütü PKK'nın sergi açmasını eleştiren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Böylesine insanlık dışı eylemler gerçekleştiren bir örgütün Brüksel gibi önemli bir şehirde rahatça faaliyet gösterebilmesini kabul edemiyoruz. Bu örgütün AB ülkelerinden destek görmemesi gerekiyor.Avrupa Parlamentosu içinde PKK'ya sempati duyan ve PKK'ya destek veren parlamenterler ve siyasi gruplar var. Neden aynı ideolojisi savunuyorsunuz? Sizin ideolojiniz batsın” dedi.Sen de dağa git ne işin var parlamentodaKonuşmasında PKK'ya Avrupa'da destek veren ülkeri hedef alan Mevlüt Çavuşoğlu, söz konusu ülkelere çok sert şeklinde yüklendi. “Böyle acımasız, insanlık dışı eylemler gerçekleştiren örgütün buralarda destek bulmaması gerektiğin” dile getiren Çavuşoğlu, “Avrupa Parlamentosu içinde PKK'ya sempati duyan ve PKK'ya destek veren parlamenterler ve siyasi gruplar var. Neden? 'Aynı ideolojiyi savunuyoruz'. Sizin ideolojiniz batsın. Aynı ideolojiyi evden eve nakliyat savunuyorsanız, o ideoloji terörü gerektiriyorsa sen de git dağa. Ne işin var parlamentoda, niye siyaset yapıyorsun? Siyaset yapanlarla teröristler arasında fark olmalı” dedi.Avrupa raportörlerinin lütuflarına ihtiyacımız yokAvrupa Birliği'nin Türkiye ile eşit ve samimi bir politika izlemediğini dile getiren Çavuşoğlu, Avrupa Birliği'nin Türkiye'yi eşit ve ortak bir konumda değerlendirmesi gerektiğinin altını çizdi. “AB Komisyonları, parlamentosu bizim yanımızda yer alsınlar demiyoruz. Doğrunun haklının yanında yer alsınlar istiyoruz” diyen Dışişler Bakanı sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Avrupa Parlamentosu olarak doğrunun yanında yer alsınlar, adil olsunlar. Türkiye'yi eşit bir ortak olarak görmek durumundadırlar. AB bizi eşit bir ortak görmüyorsa zaten onlarla ilişkilerimizin de bir anlamı yok. Anlamlı bir ilişki olması lazım. Eşitlik olması durumunda meselelerimizi çözebiliriz. Eksikler varsa gideririz, müzakere ederiz. Türkiye her faslın gereğini yapmaya hazırdır, kriterleri yerine getirme konusunda gereğini yapmaya hazırdır”.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu