Samsun Haberim | Samsun Haber

Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali açılacak mı? Samsun Çarşamba Santrali son durum

Kanal Nok ekranlarında yayınlanan Gazeteci Samet Gürcü'nün konuk olarak katıldığı ve Coşkun Özbek'in hazırlayıp sunduğu Analiz programında, Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali konuşuldu. Peki Çarşamba Biyokütle enerji santrali açılacak mı? Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali'nde son durum ne?

Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali açılacak mı? Samsun Çarşamba Santrali son durum
228 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Gazeteci Coşkun Özbek'in hazırlayıp sunduğu ve Samet Gürcü'nün konuk olarak katıldığı Analiz programına Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali damga vurdu.

YARGI KARARLARININ SONUCUNU BEKLEMİYORLAR

Gazeteci Coşkun Özbek, " Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali tepeden indi. Halen oradaki hukuki sorunlar çözülmedi. İnşaatın kaçak olup olmadığıyla ilgili Ayvacık ve Terme Ziraat Odası başkanlarının yaptığı müracaata Çarşamba Belediyesinden herhangi bir yanıt gelmedi. İnşaat devam ediyor. Ancak, yürütmeyi durdurma talebiyle alınan depolama alanındaki tartışmalar sürüyor. Bugün basına yansıyan bir başka haberde de Oltan Köleoğlu firması tartışmaların olduğu alandaki depolamayı kaldırmış, durdurmuş ancak Samsun-Ankara karayolu üzerinde yeni bir depolama alanı yapmış burada alımlara devam ediyor. Yani yargı kararları ve sonucunu beklemeden, o kadar eminler ki ne çıkacağından, bu yatırım devam ediyor. Asıl garip olan çelişki, yürütmeyi durdurma kararına, Samsun Valiliğiyle Oltan Köleoğlu firmasının birlikte itiraz etmesi. Çünkü mahkeme kararında Oltan Köleoğlu firmasının itiraz hakkının olmadığı söyleniyor. Müdahillik talebi kabul edilmemiş. Yargı kararında diyor ki; müdahillik talebi kabul edilmediği için 'siz bir kenarda durun arkadaş' diyor. Öte yandan kabul edilse bile talebiniz, kanun gereği siz, bulunduğu noktadan gideceksiniz. Yani yürütmeyi durdurmadan önce, devam edemezsiniz. Ve o zaman bakıyorsunuz, koskoca enerji yatırımı yapan, arkasına büyük hükümet gücünü alan firma hukuken sınıfta kalmış. Yani baştan kaybedeceği bir davaya müdahil olmuş." diye konuştu.

ÇARŞAMBA ENERJİ SANTRALİ'NE ÇOK BÜYÜK BİR TEPKİ VAR

Gazeteci Samet Gürcü'nün yönelttiği, ' Burada asıl mesele şu; davayı kaybedip kaybetmemesi önemli?' sorusuna cevap veren Özbek, " Bu simge bir olay. Yani Çarşamba'daki Biyokütle Enerji Santrali, Çarşamba gibi, Terme gibi, hatta o bölgeye baktığımızda muhafazakar seçmenlerin, yüzde 70-75 oy veren seçmenlerin bulunduğu bir bölgede, AK Parti uygulamasına karşı tepki olarak doğuyor. Şimdi oturduğunda bu firma, kanunları uygulamadan direkt, hiçbir şeye dikkat etmeden, yanına Valiliği, belediyeyi, hükümeti alarak bir yatırım yapıyorsa neye güveniyor? 'Ya burası nasıl olsa AK Parti'nin kalesi, biz bir şey yaparsak tutarız dedi ama baltayı taşa vurdu. Çok büyük bir vatandaş tepkisi var. Sivil toplum örgütleriyle gitti orada bu konuya itirazlar sürüyor. Siz ne yaparsanız yapın Türkiye Cumhuriyeti eğer bir hukuk devleti ise,  bunun altını çiziyorum, sizin bir şey yaparken, hukuka ve kanuna uygun hareket etmeniz gerekiyor. " dedi.

4 AYRI DAVA VAR

Özbek, "Eğer hukuk mücadelesi iyi olur da, çevre ve yöre halkı bu işin arkasında çok ciddi olarak durursa, yani Türkiye'de neye bakarsanız bakın, hakimler var. Halk tepkisinin olduğu yerlerdeki bu kirli yatırımların bir çoğunun önü alındı mı? Biyokütle enerji santrali de başlamadı. Daha ortada hiçbir şey yok. Sadece fabrika alanını aldılar, projelerini uyguluyorlar. Eğer Oltan Köleoğlu firması şuandaki AK Parti'nin ve bürokrasi hakimiyetinin göz yummasıyla, bu santrali yapacağına inanıyorsa, 5 sene içerisinde çıkaramazsa, kanun bu oturursunuz güçlü bir meclis yapısıyla kanunu değiştirirsiniz, kapatırsınız. Anlaşmayı iptal edersiniz.Ölçü şudur, halkın tepkisi ve doğru hukuk mücadelesi sonuca ulaşır. Ben şundan eminim, depolama alanı iptal edilecek. 4 tane dava var orayla ilgili olarak, aynı firmanın Çarşamba'da yine yaptığı ikinci bir fabrikası da var. B planı olarak. Bunlarla ilgili dava açıldı. Bu dava süreçlerinin gitmesi, hakimlerin bu konuda sağlıklı karar vermesi, halkın oradaki aktif mücadelesi ve direnmesinden geçer." diye konuştu.

ÇARŞAMBA'YA ASLA SANAYİ TESİSİ KURULAMAZ

Çarşamba'ya asla sanayi tesisi kurulamayacağını belirten Coşkun Özbek, "İhale olarak düşünün. Siz bir ihaleye girerseniz, ihalenin kanuni şartlarını yerine getirmiş olursanız, yaparsınız ihaleyi. İhaleye girebilirsiniz, sözleşmede belirtilen şartların yerine getirilmesi gerekir. Nedir bu şartlar, hukukilik, kanuna uygunluk, vatandaş hakkına uygunluk. Çarşamba, ne kadar değiştirilmeye çalışılırsa çalışılsın büyükhava statüsünde. Buraya asla ve asla sanayi tesisi kurulamaz. Kanunun arkasından dolaşıyorlar. Orta uzun vadede söyleyeyim size, kanuna hiledir bu yapılanlar. Siz kanuna hile yaparsanız, her yaptığınız davranış, Türk Ceza Kanunu'nda 1,5 sene ceza ile karşılık bulur. Hukuka aykırı herşeyin hesabının sorulmayacağı anlamına gelmiyor, Türkiye'de Babacan, Davutoğlu ile beraber gelişen bir yapılanma, muhafazakar, kendi içinden olan yapıya karşı direniş başladı, ben umutluyum. Yakında bir erken seçimde mutlaka göreceğiz." diyerek sözlerini noktaladı.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu