Samsun Haberim | Samsun Haber

Çakar Lamba Kullananlara 192 TL Ceza!

Sivil plakalı araçlarına “Çakar lamba” taktıranlara 192 TL ceza kesilecek.

Çakar Lamba Kullananlara 192 TL Ceza!
437 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Trafikte seyir halinde giderken her taraftan “çakar lambalı” araba çıkıyor. Hatta çakar lamba bulunan araçlar “polis kornası” da taktırıyor.
Trafikte seyir halinde giderken, hem çakar lambaları açan, hemde polis kornasına basarak yol isteyen bu kişiler, trafiği tehlikeye atıyor. Polis aracıymış gibi gösterilen bu araçlar, trafikte yol üstünlüğü sağlamaya çalışıyor. Hatta bu kadarla da kalmıyor, bu araçlar emniyet şeridini de kullanarak, trafik kurallarını çiğnemeye devam ediyorlar.
Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde bu durum çok daha yaygın…
Konuyla ilgili harekete geçen Bakanlık, bundan sonra denetimleri sıklaştırmaya adım adıyor.
81'in valiliklerine, emniyet müdürlüklerine ve kaymakamlıklarına yazı gönderen bakanlık, çakar lamba takılı sivil araçların plaka numaralarını istedi. Çakar lamba taktırdığı tespit edilen sivil araçların sahiplerine, 192 TL para cezası kesilecek. Para cezasının haricinde bu araçlar, bir süre trafikten men edilerek, araçlarda bulunan çakar lamba donanımları söktürülecek.Peki hangi araçlar çakar lamba taktırabilir?İçişleri Bakanlığı tarafından 2012 yılında yayınlanan genelgeye göre sadece cankurtaranlar, acil hasta taşıyan araçlar, hükümlü, sanık veya suçluyu takip eden, emniyet ve asayişi korumak adına olay yerine gitmekte olan zabıta ve polis araçlarının geçiş üstünlüğüne sahip olabileceği belirtildi.
Özellikle araçların ön panjurlarının iç kısmında kırmızı-mavi yanıp sönen çakar lambası, tepe lambası ve sirenlerin yasadışı olarak kullanıldığına dikkat çekilen genelgede, söz konusu cihazların ambulans, itfaiye, polis ve resmi koruma araçlarına takılabileceği kaydedildi.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu