Samsun Haberim | Samsun Haber

Bu Bitkiler İle Bağışıklığınızı Güçlendirin!

Kışın gelmesiyle birlikte çevremizdeki herkes hastalıktan kırılıyor. Peki biz bu mikroplardan nasıl korunabiliriz?

Bu Bitkiler İle Bağışıklığınızı Güçlendirin!
185 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Kışın gelmesiyle birlikte hastalıklardan korunmak için bağışıklık sistemimizi güçlendirmemiz şart. Bağışıklık sistemimizi güçlendirebilmek için yapabileceğimiz en basit şey bitki çaylarına yönelmek. Antibakteriyel özelliği olan bitki çayları, hem doğal olmaları hem de rahatlatıcı etkileri ile hayatımızda geniş yer tutması gereken koruyucular. C vitamini deposu ve antioksidan olan bitki çaylarıyla kış aylarını daha zinde ve sağlıklı geçirmek mümkün. Ancak bu çayları hayatımıza soktuğumuzda dikkat etmemiz gereken en büyük husus gün içerisinde çok fazla tüketmemek. Özellikle de aktardan aldığımız özel karışımlarda daha da özen göstermek gerekiyor. Uzmanlar tarafından kış aylarında en çok tüketilmesi önerilen çaylar; Melisa, kuşburnu, zencefil, papatya, karahindiba, nane ve tarçın çayı..
Peki önerilen o çayların bize getirdiği yararlar neler?
1. Melisa Çayı; mutsuzluk ve uyku sorunlarını ortadan kaldıran bu çay, depresif kişilikleri rahatlatma özelliğine de sahip. Uyku öncesinde tüketildiğinde rahatça uykuya dalmayı sağlıyor. Kış aylarında sıcak, yaz aylarında ise soğuk bir şekilde içilebiliyor İçin bir dilim limon atarak tadını daha lezzetli bir hale getirebilirsiniz.
2. Kuşburnu Çayı; bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra cilt formunu koruması da en dikkat çeken özelliklerinden. Hastalıklara karşı direnci arttıran çay, C vitamini bombası olarak biliniyor. Günde 2-3 bardak tüketildiğinde soğuk algınlığını ve idrar yolları enfeksiyonunu gideriyor.
3. Zencefil Çayı; Hem bağışıklık hem de sindirim sistemini rahatlatan bir karışım. Bu çayı hazırlamak için soyulmuş zencefili ince dilimler halinde 10 dakika kaynatmak gerekiyor. Çayı kaynadıktan sonra bir çay kaşığı bal ve limon ile tüketmek tadına tat katıyor.
4. Papatya Çayı, daha çok sakinleştirici özelliği bilenen bu çay, ağız içinde oluşan yaralardan kurtulmak için ilaç niteliğinde… Stres ile başa etmeyi sağlayan, boğaz ağrılarını gideren papatya çayı, uykusuzluk sorunlarını da gideriyor.
5. Karahindiba Çayı; kanı temizleyen, sindirime yardımcı olan, vücuttaki toksik maddeleri yok eden çay, ishale karşı da iyi geliyor.
6. Nane Çayı; mide sorunları için öneriliyor. Reflü şikayetlerini azaltmak, mide ağrılarını gidermek ve bulantıyı engellemek amacıyla uzmanlar tarafından sıklıkla öneriliyor. Bir dilim limon ile tüketmenizde fayda var.
7. Tarçın Çayı, soğuk algınlığında görülen boğaz ağrılarına son derece etkili. Bu çayın içine bir çay kaşığı bal ve bir dilim limon eklenmesi gerekiyor.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu