Samsun Haberim | Samsun Haber

Belediye Başkanları Birliği Yönetim Kurulu Toplantısı Balıkesir’de gerçekleştirildi!

Belediye Başkanları Birliği Yetkili Kurulları Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Birlik Genel Başkan Yardımcısı Yücel Yılmaz davetiyle Balıkesir’de toplandı.35 belediye başkanının katıldığı toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Belediye Başkanları Birliği Yönetim Kurulu Toplantısı Balıkesir’de gerçekleştirildi!
167 views
24 Ocak 2020 - 10:45
Kanal Nok

Belediye Başkanları Birliği Yetkili Kurulları Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Birlik Genel Başkan Yardımcısı Yücel Yılmaz davetiyle Balıkesir’de toplandı.35 belediye başkanının katıldığı toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Belediye Başkanlar Birliği tarafından hazırlanan geçmişten bugüne yapılan faaliyetlerin yer aldığı sinevizyon gösteriminin ardından programın açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanları Birliği Genel Başkanımız Hüseyin Erer hazirunu selamladıktan sonra; “ Bizi burada bir araya getirmeye vesile olan, bu güzel ev sahipliğinden dolayı Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Yücel Yılmaz’ teşekkür eden Erer; Tanıtım videomuzda Birliğimiz hakkında genel bir bilgiye sahip oldunuz” diye konuştu.
Eren şöyle devam etti;

ASLA SİYASET YAPILMAZ.

Belediye Başkanları Birliği siyasilerin oluşturduğu bir birliktir, Birliğimizde siyaset konuşulur ama asla siyaset yapılmaz.

BİRLİK VE BERABERLİK İÇERİSİDE OLURSAK SORUNLARIMIZI ÇÖZERİZ.

Bizim kurullarımızda özellikle mevcut Belediye Başkanlarımızı yerleştirirken Türkiye’deki Belediye Başkan sayısına göre oluşturulmaktadır, her partiden arkadaşımız vardır ve herhangi bir ayrıcalık yoktur. Bizler Belediye Başkanı olarak sırt sırta vermek durumundayız, ancak birlik ve beraberlik içerisinde olursak bazı sorunlarımızı çözme şansına sahip oluruz.

BELEDİYE BAŞKANLARIMIZ KENDİLERİ İÇİN KİMSEDEN BİR ŞEY İSTEYEMEZ

İlk Belediye 1876’da Şehrül-Emin olarak kuruldu,o günden bugüne kadar Belediye Başkanları halkına hizmet için mücadele etmektedirler. Belediye demek Belediye Başkanı demektir, gerisi Belediye Başkanına bu hizmeti daha iyi, daha kolay, daha verimli yapması konusunda yardımcı olan arkadaşlardan oluşmaktadır. Dolayısıyla bir şehirde Belediye Başkanından herkes bir şey beklemektedir, ama Belediye Başkanlarımız kendiyle ilgili kimseden bir şey isteyecek durumda değillerdir. Bu noktada Birliğimiz kuruluşundan bugüne Başkanlarımızın isteklerini yerine getirilmesi hususunda var gücüyle çalışmaktadır. Başkanlarımız kendisini ve ailesini memleketine feda eden insanlardır. Başkanlarımız basit gibi görünen konularda enerjilerini kaybediyorlar. Çünkü gelecek kaygısı içerisine giriyorlar.

BELEDİYE BAŞKANLARIMIZIN ÖZLÜK VE EKONOMİK HAKLARI DÜZELTİLMELİDİR

Başkanlarımız arasında özlük ve ekonomik haklarında farklılıklar vardır. Belediye Başkanlarında şuanda 5 çeşit özlük hakları uygulaması var, özellikle emeklilikle ilgili, mevcut Başkanların kendi personelinden az maaş alması konusuna şuanda girmek bile istemiyorum. 01.10.2008’de SGK yasası yürürlüğe girdi bu yasa Belediye Başkanlarının birçok elde etmiş olduğu hakları adeta geri aldı. Bu yasadan önce emekli sandığı ile ilgisi olan arkadaşlarımız şuanda Belediye Başkanı özlük haklarını alabilmektedirler. Bu yasadan sonra emekli sandığı ile ilgisi olmayan SSK bir arkadaşımız başka bir emekli maaşı almaktadır, esnaf bağkur’ubaşka, tarım bağkur’u olan başka bir maaş almaktadır, bu sorunların düzeltilmesi gerekmektedir. Bu sorunların düzeltilmesi konusunda şuanda ciddi atılımlar vardır. Özellikle Ak Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yrd. Sn. Mehmet Özhaseki bey bu konuya sahip çıkmaktadır. Onun sahip çıkmasıyla son bir aşamaya gelinmiştir.

SİYASİ PARTİLER DESTEK VERİYOR

Buraya gelmeden önce mecliste grubu bulunan 4 siyasi parti yerel yönetimlerden sorumlu başkanlarını bizzat ziyaret ettik. Sayın Özhaseki’nin bizlere söylemiş olduğu” yasa teklifini hazırladık, Sn. Cumhurbaşkanımızın gündemi yoğun olduğu için beklemektedir, ilk fırsatta Sn. Cumhurbaşkanımıza sunacağım.” Diğer siyasi partiler de bu konuya ciddi bir şekilde destek veriyorlar. Bize düşen hep birlikte hareket edip, yasanın biran önce meclise getirilmesini sağlamak, ondan sonraki çalışmayı da hep birlikte takip edeceğiz. Elazığ e. Belediye Başkanı, Ak Parti Yerel Yönetimler Başkan Yrd. ve Yönetim Kurulu üyemiz Sn. Mücahit Yanılmaz’ın başkanlığında bir komisyon kuruldu ve tüm kamu kurumlarının yetkilileri de komisyonun içinde yer aldı. Sekreterliğini TBB yaptı ve 2 ay süren bir çalışma oldu. Komisyonda çalışmalar belirli bir aşamaya getirildi ve Bakanlıklara gönderildi. Bunların yasalaşması için çaba sarf ediyoruz”

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu