Samsun Haberim | Samsun Haber

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Dikkat!

Özellikle kış aylarında bebeklerimizin burun tıkanıklığı konusunda daha dikkatli olmalıyız.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına Dikkat!
205 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Kış aylarında bebeklerin burunları daha kolay kurur ve tıkanır. Ayrıca biz yetişkinlerdeki gibi bebeklerde sümkürme yeteneği de yok. Burundaki bu kuruluk ve tıkanıklık giderilmezse orta kulak iltihabına varan sorunlara neden olabilir.
Havaların soğumasıyla birlikte bebeklerin sağlığını bozacak pek çok unsur bir araya geliyor. Temizlik kurallarına yeterince uyulmaması, aşırı sıcak ve kalabalık ortam hastalıklara davetiye çıkartıyor. Bağışıklık sistemi tam oturmamış bebeklerle hastalık esnasında ilgilenmek bebeklerin daha çabuk hasta olmasına neden oluyor.
Bebeklerde en çok yaşanan sorunlardan biri burun tıkanıklığı. Sağlığı yerinde olan bir bebek, nefes alıp verirken daima burnunu kullanıyor. Burun tıkanıklığı başladığı anda ayıp sızlamaya başlıyor. Ailelerin bu konuda dikkatli olması gerek…
Bebekler solunum esnasında karın bölgesini dışarıya doğru bombeleştirir. İçgüdüsel olarak gerçekleşen bu durum tamamen doğaldır. Bebekler hasta olmadıkları sürece ağızlarından değil burunlarından nefes alıp verirler. Bu sebeple en ufak bir burun tıkanıklığı bebeklerde ciddi sıkıntılara neden olur. Burundan nefes alındığında, alınan hava burun tarafından nemlendirilir, ısıtılır ve genleşir. Ve orta kulakta havalandırılır. Bebeklerin burnu tıkalıyken burnundan bazı sesler gelebilir. Yenidoğan bebekler, uykudayken rahat nefes alamadıkları takdirde hemen uyanırlar.Uyku kalitesini bozan burun tıkanıklığı bebek gelişimini de etkiler. Beslenme sırasında hava yutmaya bağlı olarak gaz sancıları da bebeklerin burun tıkanıklıklarıyla ilgili en önemli sorun… Burun tıkanıklığı giderilmeyen bir bebek orta kulak iltihabına kadar giden pek çok sıkıntıyla karşılaşabilir.
Bebekler özellikle yeni doğduklarında sık sık hapşırabilirler. Bu solunum yollarını temizlemek istemelerinden kaynaklanır. Evin sık havalandırılmaması ve sıcak olması kış aylarında bebeklerin burnunun tıkalı olmasının en büyük nedenlerindendir.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu