Samsun Haberim | Samsun Haber

Başbakan: “İnsanı yücelt ki devlet yücelsin”

Dünya Engelliler Günü için bir organizasyonda kameraların karşısına geçen Başbakan Binali Yıldırım, “Önemli olan zihinlerdeki engeli ortadan kaldırmak” dedi.

Başbakan: “İnsanı yücelt ki devlet yücelsin”
172 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

3 Aralık Dünya Engelliler Günü için İstanbul'da bir otelde düzenlenen “Otizm Spektrum Bozukluğu Ulusal Eylem Planı” tanıtım toplantısına katılan Başbakan Binali Yıldırım, burada yaptığı konuşmasında, “zihinlerdeki engelleri kaldırmalıyız” dedi. Başbakan eşi ile birlikte katıldığı toplantıda, “Acaba hangi hizmeti yaparsak, vatandaşlarımızın hayatını daha kolaylaştırırız diye düşünüyoruz” dedi.
“İnsanı yücelt ki devlet yücelsin” diyen Başbakan Yıldırım, “14 yıllık iktidarımız süresince aldığımız kararlarda uyguladığımız politikalarda hep bu şekilde düşündük” dedi.
 “Engelliler hayatın içinde değildi”İstanbul Büyükşehir Belediyesinde İDO'da Genel Müdürlük yaparken yaşadığı bir olayı anlatan Başbakan sözlerini şöyle sürdürdü: “Yıllar önce ben İstanbul Büyükşehir Belediyesinde İDO'da Genel Müdürlük yaparken bir yabancı misafirimiz ziyaretinde bana dedi ki; 'Türkiye'de engelli olmadığını gördüm, ne kadar güzel bir şey, ne kadar şanslısınız, ama o şunu bilmiyordu. engelliler evden çıkamıyordu, engelliler hayatın içinde değildi. O günden bugüne çok şey değişti, çok şey gelişti. Neler oldu hepimiz görüyoruz. Bir kere engellilerimize odaklanan bir yasal düzenlememiz yoktu, o yasal düzenlemeyi yaptık ve engellilerin kanunu çıkartık. 'Sakat', 'Çürük' gibi engellileri aşağılayıcı kelimeler vardı, terimler vardı, bütün bunları mevzuatımızdan ayıkladık.”dedi.
 “Bugün özel sektörde, kamuda, devlette çalışan engelli sayısı 150 bini buldu”Konuşmasında AK Parti dönemlerinde hayata geçirilen reformlarla toplumdaki ayrıcalıkları ortadan kaldırdıklarını belirten Başbakan Yıldırım, “Bugün özel sektörde, kamuda, devlette çalışan engelli sayısı 150 bini buldu.” dedi.
Bir takım iş verenlerin ise engelli vatandaşları istihdam etmemek için türlü yollara başvurmasını eleştiren Başbakan şu sözleri kullandı: “Eskiden engelli almamak için 40 dereden su getiriyordu, 'Aman engelli almayayım da işe, cezası neyse ödeyeyim…” Böyle yaparak nüfusumuzun yüzde 8-9'unu bulan engelli vatandaşlarımızın sorununu çözemeyiz. Kimin yarın engelli olmayacağının garantisi var? Bugün kendinin engelsiz olduğunu zannediyorsun, şuradan çıkarsın birisi gelir vurur, ondan sonra olursun engelli. Onun için diyorum, engeller zihinde. Zihinden engeller kalkarsa her şeyi hallederiz.” diye konuştu.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu