Samsun Haberim | Samsun Haber

Bakanlıktan Samsun’a uyarı!

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, meteoroloji tarafından yapılan değerlendirmelere göre Orta ve Doğu Karadeniz'de yoğun kar yağışının devam edeceğini aktarırken, vatandaşları çığ tehlikesine karşı uyardı.

Bakanlıktan Samsun’a uyarı!
237 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Yapılan son değerlendirmelere göre ülkemizin doğu kesimlerinde yoğun kar yağışı beklendiğini ifade eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Yağışların, Orta ve Doğu Karadeniz kıyı illerimizde yani Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin’de yoğun kar yağışı bekliyoruz. Ayrıca yoğun kar Diyarbakır, Batman, Siirt, Bingöl, Tunceli, Muş, Bitlis, Şırnak ve Hakkari çevreleri ile Elazığ’ın doğu, Van’ın ve Erzurum’un güney kesimlerinde de etkili olacak.Çığlara ve Çatı Çökmelerine DikkatBuralardaki kar örtüsünün 20 cm ve üzeri olarak tahmin edildiğini belirten Prof. Dr. Eroğlu “Yaşanabilecek buzlanma ve don, ulaşımda aksamalar ile özellikle çığ tehlikesi risklerine karşı vatandaşlarımız ve ilgili birimler dikkatli olmalılar. Bizler gerekli yerlere ikazlarımızı yaptık” değerlendirmesinde bulundu.
Etkili kar yağışı sebebiyle çatılarda biriken karlarla alakalı da ikaz yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Özellikle son dönemlerde bazı mekanlarda çatı çökmeleri konusunda sıkıntılar yaşanıyor. Bu mekanlar inşa edilirken bu gibi durumların da göz önünde bulundurulması gerekir. Çökme ihtimali olan bu yerler için gerekli tedbirler alınmalı” dedi.Çığ Kontrol Projeleri Hayata GeçiriliyorEtkili kar yağışı sonrası Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğu kesimlerinde, dik ve eğimli yamaçlarda çığ düşme riski olduğunu söyleyen Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bu riske karşı gereken tedbirler alınmalı. Biz de bakanlık olarak bu hususta gerekli önlemleri aldık ve alıyoruz. Bakanlık olarak son 5 yılda 7 adet çığ projesini tamamladık. Hayat geçirilen projelerle çığ zararlarının büyük ölçüde önüne geçildi” açıklamasını yaptı.
Çığ halinde yaşanan can ve mal kayıplarının arttığına değinen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Çığ, özellikle Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz Bölgesi gibi topografyanın eğimli olduğu dik arazilerde daha fazla oluyor. Son yüzyılda Türkiye’de Ulusal Afet Arşivi’ne göre 219 çığ olayı kayıtlara geçti, bu olaylarda 201 kişi hayatını kaybetti” dedi.Doğu Karadeniz Bölgesi ÖncelikliÇığ kontrol projelerinin Çölleşme ve Erozyonla Mücadele (ÇEM) Genel Müdürlüğü ile Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından uygulandığını vurgulayan Prof. Dr. Eroğlu  “Doğu Karadeniz Bölgesi’nin dağlık kesimlerinde her yıl farklı büyüklüklerde çığ olayları meydana geldiğinden dolayı öncelikle bu bölgelerde çalışmaları başlattık. Çünkü buralar çığ tehlikesi bakımından öncelikli yerler ve meydana gelen çığ olaylarından bir kısmı yerleşim yerlerinde yaşandığından can ve mal kayıplarına yol açabiliyor. Bu bakımdan gerek mevcut yapılaşmaların durumunu ortaya koymak gerekse yapılması planlanan yerleşim yerleri, sanayi ve turizm tesislerinin çığ tehlikesi olmayan alanlara yapılmasını sağlamak gerekiyor” diye konuştu.Hedef Çığ Zararlarını En Aza İndirmekÇığ kontrol projelerinin genellikle karayolları ve yerleşim yerlerinde hayata geçirildiğine dikkati çeken Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, şöyle devam etti:
“Bir risk azaltma faaliyeti olan çığ kontrolünde, rüzgar perdesi, kar ağı saptırma duvarları, çelik kar köprüleri gibi tesisler inşa ediyoruz. Tesis edilen bu yapılar oldukça pahalı olmakla birlikte, uygulanan projeler ile meydana gelen çığ zararının en aza indirilmesini ya da tamamen önlenmesini hedefliyoruz.”

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu