Samsun Haberim | Samsun Haber

Bafralılar Başkan Yılmaz’a dua ediyor

Samsun Büyükşehir Belediye Belediyesi’nin tarım ilçesi Bafra’da gerçekleştirdiğini yatırımlardan birisi de Bektaşi vatandaşların yaşadığı Emenli mahallesi oldu

Bafralılar Başkan Yılmaz’a dua ediyor
145 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Samsun Büyükşehir Belediye Belediyesi’nin tarım ilçesi Bafra’da gerçekleştirdiğini yatırımlardan birisi de Bektaşi vatandaşların yaşadığı Emenli mahallesi oldu. İç Anadolu’dan gelen halkın oluşturduğu 200 haneli köyde gerçekleştirilen alt yapı çalışmalarından memnun kalan vatandaşlar, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’a dua ediyor.
İlçeye 10 km uzaklıkta bulunan Emenli mahallesinde 600 nüfus yaşıyor. 1950’li yıllarda Sivas ve Tokat şehirlerinden gelip yerleşenler tarafından mahallenin yüzde 90’ı Bektaşi vatandaşlardan oluşuyor. Aleviliği bir yaşam biçimi olarak gören Bektaşi vatandaşlar, insan sevgisine çok önem veriyor. Gıybetten, fitneden, kutuplaşmadan ve ayrımcılıktan uzak durarak, vatan millet aşkını, birlik beraberliği ve hoş görüyü ise hayat felsefesi olarak kabul ediyor.
65 yıldır kalıcı hizmet bekleyen Emenli sakinlerinin imdadına 2 yıl önce Samsun Büyükşehir Belediyesi yetişti. Özel idare sisteminin kaldırılmasının sonra ilçelerin yol, içme suyu, kanalizasyon ve çevre sorunlarını çözmek için kolları sıvayan Samsun Büyükşehir Belediyesi, Emenli mahallesinde önemli çalışmalar gerçekleştirdi. İçme suyu olan mahalleye ulaşımın kolaylaştırılması amacıyla 6 kilometre kuru beton, 6 kilometre de stabilizeyol yapan Fen İşleri Daire Başkanlığı, merkez camii ve cem evinin bahçesine taş döşeyerek vatandaşları çamurdan kurtardı.
Emenli Camii’ne kamelya ve oturma grupları koyup, her iki ibadethanenin çevresinde peyzaj düzenlemesi gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, okula giden çocukların yağmurdan ıslanmaması için duraklar yerleştirdi. Çocuklar için oyun parkları oluşturup, çevre temizliğine yönelik çöp bidonları koyan belediye, hafta içinde asfalt yoldaki köstebek yuvalarını andıran çukurları da doldurarak, seyahat konforunu artıracak.
Çalışmalar hakkında Emenli halkının düşüncelerini anlatan muhtar Alaattin Uzan, Büyükşehir Belediyesinin mahallesinde çok güzel yatırımlar yaptığını belirtti. Özel idare döneminde 1999-2004 yılları arasında il genel meclis üyeliği yaptığını hatırlatan muhtar Uzan, “Eskiden köylerden köy hizmetleri, il özel idaresi ve kaymakamlıklar sorumluydu. Gelen para da belliydi, harcanan para da. Doğru dürüst yatırım yapılamıyordu. Yapılan hizmetler ise güdüktü. Hizmet çok yavaş ve çözüm odaklı değildi. O zamanki hizmetler, kaplumbağa hızında ilerliyordu. Şimdi ise çalışmalar tavşan hızında yapılıyor. Eski sistem olsaydı ancak boya işleri tamamlanabilirdi.Yani 10 senede bitirilemeyenişler,2 yılda hayata geçti.” değerlendirmesinde bulundu.BU TEMPOYA CAN MI DAYANIR?Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz başta olmak üzere belediyenin tüm bürokratları ile ekiplerin sürekli sahada olduğunu ifade eden Emenli Mahallesi Muhtarı Alaattin Uzan, “Başkanımız Sayın Yusuf Ziya Yılmaz’ın elinde sihirli değnek yok. Cumhuriyet tarihi boyunca süregelen sorunlar, 2-3 senede nasıl bitsin. Ama var güçleriyle çalışıyorlar. Oluk oluk para gelse bile bu kadar hizmete, yatırıma ne ekip ne can dayanır. Böyle bir başkanla çalışmaktan onur ve gurur duyuyoruz. Oyumuz sadece onadır. Çok hızlı çalışılıyor. Bazen belediyeye gidiyoruz bulamıyoruz. Hep arazideler. Onları en kolay arazide buluyoruz. Onlarda bu azim varken 3-5 seneye kalmaz tüm alt yapı sorunları bitecektir.” diye konuştu.HERKES DUA EDİYORYollar bozuk olduğu dönemde her hafta araçlarını servise götürüp alt takım bakımı yaptırırken, şimdi ise servislerin yolunu unuttuklarını anlatan Muhtar Uzan, “Konfor anlamında köyüm değişti.Yusuf Ziya Başkanım bu kadar eforu nereden buluyor anlamıyorum. Onu kim aday yaptıysa Allah razı olsun. Biz olsak, usanırız. Çalışma arkadaşlarının hepsi deneyimli ve çalışkan. Özverili ile hizmet edip yanlarına gittiğimizde sıcak karşılıyorlar. Sorunlarımızı çözmek için seferber oluyorlar. Allah hepsinden razı olsun. Tüm vatandaşlarım hem camide hem de Cem Evi’nde Başkanıma ve çalışanlarına dua ediyor. Rabbim başımızdan eksik etmesin.” şeklinde konuştu.
 

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu