Samsun Haberim | Samsun Haber

Kanal Nok

ATAKUM’DA ZORLA EMEKLİLİK MODELİNE BİR DE BU AÇIDAN BAKIN

Atakum Belediyesini devraldıktan sonra Belediyeye fazladan 254 kişi işe aldığı ortaya çıkan Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, kendi işe aldığı 60 yaş üzeri 7 kişi hariç, 13 kadrolu işçiyi zorla emekli etti.

ATAKUM’DA ZORLA EMEKLİLİK MODELİNE BİR DE BU AÇIDAN BAKIN
1.099 views
16 Mart 2020 - 15:12
Kanal Nok

Atakum Belediyesini devraldıktan sonra Belediyeye fazladan 254 kişi işe aldığı ortaya çıkan Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, kendi işe aldığı 60 yaş üzeri 7 kişi hariç, 13 kadrolu işçiyi zorla emekli etti.


BAŞKAN DEVECİ, VARSA USULSÜZLÜKLERİ NEDEN AÇIKLAMIYOR?
Göreve gelir gelmez ilk icraatlarından biri, 536 olan işçi sayısını 790’a çıkaran sözleşmeyi imzalamak olan Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, maaş ödeyemediklerini ifade ederek, emeklilik yaşını dolduran 13 kişiyi zorla emekli edeceklerini açıkladı. Atakum Belediyesinin mali durumuyla ilgili sık sık açıklamalar yapan ve önceki dönem usulsüzlükler yapıldığını iddia etmesine rağmen ne kamuoyuyla ne de yetkili kurumlarla herhangi bir belge paylaşamayan Başkan Deveci’nin, 13 çalışanı zorla emekli etmek istemesi tepkiyle karşılandı.

BELEDİYEYİ 13 KİŞİ Mİ KURTARACAK?
Atakum Belediyesini devraldıktan sonra mağdur edebiyatıyla sürekli dert yanan, toplu yemek, konser, kermes gibi etkinliklere yüz binlerce lira ödeme yapan Başkan Deveci’nin son olarak da şaibe iddialarıyla gündeme gelen temizlik ihalesiyle, önceki döneme kıyasla her ay yaklaşık 450 bin lira fazladan ödeme yapıldığı iddialarına cevap vermediği biliniyor. Atakum Belediyesindeki yönetim zafiyetinin zorla emekli edilen 13 personel ile çözülemeyeceğini düşünen Atakumlular, Başkan Deveci’nin Atakum Belediyesini yönetmeye neden talip olduğunu sorgulamaya başladılar.

BELEDİYEDE İŞE ALINAN EMEKLİLER NE OLACAK?
Başkan Deveci’nin işe aldığı personeller arasında Emekli olmasına rağmen yeniden işe alınan personellerin olduğu ve zorla emekli edilecek olan 13 kişi arasında başkan devecinin işe aldığı 60 yaş üzerindeki 7 kişinin ve emekli çalışanların olmadığı da haber merkezimize ulaşan bilgiler arasında. Son dönemde özellikle gündeme gelen bir isim olan Şenol Katkat’ın emekli olmasına rağmen belediyede işe başladığı ve Başkan Deveci’nin 13 isimle birlikte ona da yeniden emekli olması yönünde bir girişimde bulunup bulunmadığı merak konusu.

FAZLADAN 254 İŞÇİNİN BELGESİ
2019 yılında Atakum Belediyesinde çalışan 536 işçiden onlarcasının çeşitli nedenlerle işten çıkartıldığı, üstelik tazminatlarının bile verilmediği biliniyor. Her fırsatta belediyenin kasasının boş olduğunu ifade ederken konser, fuar, yemek, eğlence gibi organizasyonlara büyük rakamlar harcayan Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci’nin 2020 yılı için yaptığı sözleşmede fazladan en az 254 işçiyi işe aldığı veya alacağı ortaya çıktı. 01.01.2020-30.06.2020 dönemine ait 6 ayı kapsayan işçi sözleşmesinde işten çıkarılan onlarca işçi hariç 536 olan işçi sayısının 790’a çıkarıldığı görülüyor.


Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu