Samsun Haberim | Samsun Haber

Atakum Belediyesinde Zimmet Davasının Gerçekleri – 2

Atakum Belediyesinde Zimmet Davasının Gerçekleri – 2
Gökhan Güler
Gökhan Güler( gokhanguler23@hotmail.com )
25.273 views
13 Mart 2020 - 19:53
Kanal Nok

MÜVEKKİL ALEYHİNE İŞLEM YAPMA YASAĞI na aykırı eylem

Avukatlık mesleğini icra etmekte olan ALİ İZZET KAVTELEK, T.C. Samsun 1.Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 2017/838 Esas no.lu davada, Atakum Belediyesinin vekilidir.

Av.Ali İzzet Kavtelek’in vekalet görevini üstlenmiş olduğu Atakum Belediyesi; zarar gören şikayetçi olduğu bu davada, sanıkların 2012-2013-2014 yıllarında el makbuzu ile tahsilat yaptığı, yapılan tahsilatların banka kayıtlarında görülmediği, mükerrer makbuzların olduğu, posta çeki hesaplarından çekilen paraların banka hesaplarına yatırılmadığı ve bu yöntemle ZİMMET SUÇU işledikleri iddia etmektedir.

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişi İ. S., 3 Mayıs 2016 tarihli 2320 no.lu emir ile inceleme sürecini başlatmış ve 15 Ağustos 2016 tarihinde sonuçlandırdığı MÜFETTİŞ RAPORU ile Samsun Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştur.

İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişi İ. S.’nin suç duyurusu üzerine, T.C.Samsun Cumhuriyet Başsavcılığının 2016/22903 no.lu soruşturma dosyası, 2017/9740 esas no.lu Cumhuriyet Savcısı tarafından hazırlanan 2017/1819 no.lu İDDİANAMEile ZİMMET şuçu olduğu değerlendirilerek Samsun 1.Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılmıştır.

Dava sürecinde, 29/07/2016 tarihinde Gelir Uzmanı F. Güner, Gelir Uzmanı N. Kurtoğlu, Gelir Uzmanı A. Erkut’un imzaları ile hazırlanmış olan TEKNİK RAPORU nda, ZİMMET olduğu değerlendirilmiştir.

Dava sürecinde, 18/09/2017 tarihinde Yeminli Mali Müşavir Sayıştay E.Denetçisi Avukat İ. Gündüz, Mali Müşavir A. Coşar ve Mali Müşavir A. Ayöz’ün imzaları ile hazırlanmış olan BİLİRKİŞİ RAPORU nda ZİMMET olduğu değerlendirilmiştir.

Dava sürecinde, 11/07/2019 tarihinde Sayıştay E. Denetçisi Ö. Erdemir, Sayıştay E. Denetçisi  K. Tepe ve Sayıştay E. Denetçisi V. Cankara’nın imzaları ile hazırlanmış olan BİLİRKİŞİ RAPORU nda ZİMMET olduğu değerlendirilmiştir.

T.C.Samsun 1.Ağır Ceza Mahkemesi, 2017/838 Esas no.lu dosyası için 25/02/2020 tarihinde yapılan duruşmasında, Atakum Belediyesinin vekili Av.Ali İzzet Kavtelek beyanında;

‘’ÖNCELİKLE SORUŞTURMA AŞAMASINDA RAPOR ALINAN BİLİRKİŞİDEN YENİDEN RAPOR ALINMASINI TALEP EDİYORUZ, TALEBİMİZ UYGUN GÖRÜLMEZSE MAHKEMENİZCE YENİDEN YAYİN EDİLECEK BİLİRKİŞİLERDEN RAPOR ALINMASINI TALEP EDİYORUZ, DOSYA İÇİNDE BULUNAN RAPORU KABUL ETMİYORUZ’’ demiştir. 

Yukarıda belirtildiği üzere,

-İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişi Raporu,

-T.C. Samsun Cumhuriyet Başsavcılığının iddianamesi,

-29/07/2016 tarihli TEKNİK RAPOR,

-18/09/2017 tarihli BİLİRKİŞİ RAPORU ve

-11/07/2019 tarihli BİLİRKİŞİ RAPORU olmak üzere,

5 (beş) farklı raporda, suçun ZİMMET olduğu değerlendirilmiştir. Buna rağmen, Atakum Belediyesinin vekili Av.Ali İzzet Kavtelek müvekkilinin lehine olan bilirkişi rapor ve raporlarına itiraz ederek yeniden bilirkişi raporu talep etmiş ve avukatlık mesleğinin etik değerlerini ayaklar altına alacak nitelikte, müvekkili olduğu Atakum Belediyesi aleyhine işlem yapmıştır.

Zimmet Davası, 2009-2014 yılları arasında CHP den Atakum Belediye Başkanı Metin Burma dönemine aittir. Zimmet davasının sanığı Fatma Tüfek Arıcı, CHP li başkan Metin Burma’nın 1.derece yakınıdır ve aynı zamanda  Belediye Başkan danışmanı olarak görev yapan ve daha sonraki dönemlerde de CHP den Belediye Meclis üyelisi olan Mustafa Tüfek’in kızıdır.

Av.Ali İzzet Kavtelek, CHP Atakum İlçe Başkanı sıfatını taşırken aynı zamanda Atakum Belediyesinin de avukatlığını üstlenmiştir.

Zimmet davasında şikayetçi Atakum Belediyesinin Avukatı Ali İzzet Kavtelek’in mensubu olduğu siyasi parti, zimmet eyleminin gerçekleştiği iddia edilen dönemin belediye yönetimin mensubu olduğu siyasi parti ve şu anki belediye yönetimin mensubu olduğu siyasi parti CHP dir.

Bu durum dikkate alındığında CHP Atakum İlçe Başkanlığı görevinde de bulunmuş Av.Ali İzzet Kavtelek’in müvekkil aleyhine işlem yapmak konusundaki çabası anlaşılacaktır.

Av. ALİ İZZET KAVTELEK in, MÜVEKKİL ALEYHİNE İŞLEM YAPMA YASAĞI ve diğer suç teşkil eden eylemleri, davanın seyrini nasıl etkileyecektir? Yazı dizisi takip etmeye devam ediniz….

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu