Samsun Haberim | Samsun Haber

Atakum Belediyesinde kendisini yakmaya çalışan işçiden şok açıklama

Atakum Belediyesinde 7 aydır sigortasız çalıştırıldığı ve maaşı ödenmediği için kendisini yakmaya kalkışan işçi Seyit Ahmet Altınsoy, “Emek hırsızları. Maaş vermeden sigorta yapmadan çalıştırdılar” ifadelerini kullandı.

Atakum Belediyesinde kendisini yakmaya çalışan işçiden şok açıklama
12 Şubat 2020 - 22:44
Kanal Nok

Atakum Belediyesinde 7 aydır sigortasız çalıştırıldığı ve maaşı ödenmediği için kendisini yakmaya kalkışan işçi Seyit Ahmet Altınsoy, “Emek hırsızları. Maaş vermeden sigorta yapmadan çalıştırdılar” ifadelerini kullandı.

Dün akşam saatlerinde Atakum Belediyesine giderek 6. katta bulunan Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Volkan Alptekin’in odasında kendisini yakmaya kalkışan işçi Seyit Ahmet Altınsoy, kendisini yakacak noktaya nasıl geldiğini, 26 Ocak tarihinde yaptığı sosyal medya paylaşımında ifade etti.

MAAŞSIZ SİGORTASIZ ÇALIŞTIRILDIM

2019 Temmuz ayı başlarında Atakum Belediyesindeki işine başlayan ve kendisine AtAkum Belediyespor Tesis sorumlusu olacağı sözü verildiği iddia edilen işçi, Ocak ayında yaptığı paylaşımda, “Emek hırsızları. Oy verdiğim, savunduğum, peşinden koştuklarım 6 ay maaş vermeden, sigorta yapmadan çalıştırdılar bugün-yarın diyerek. Hak, hukuk, adalet diyerek kilometrelerce yürüyenler hakkım haram zıkkım olsun. Çoluğunuzdan, çocuğunuzdan çıkmaz inşallah. Kelimeler yetmiyor” ifadelerine yer verdi.

ALTINSOY: YAPMACIKSINIZ

Meydanlara çıkıp kameralar karşısında emekçi ve işçi haklarından bahsedenlerin koltuğa oturduğunda değiştiğini ifade eden Altınsoy, “Kamera görmesinler yeter ki. Bir de onun yalakaları, sadece gösteriş. O kadar yapmacıklar ki, depreme üzülmüş yardıma koşuyor gösteriyorlar kendilerini. Kendi menfaatleri olsun depremzedelerin üzerine kamyonla hafriyat dökerler. Yaptıklarınız, söyledikleriniz o kadar yapmacık ki, inanmıyorum size” ifadelerini kullandı.

KENDİSİNİ YAKMAYA KALKTI

Bu paylaşımların ardından hala maaşını alamadığı ve sigortasız olarak çalıştırıldığı öğrenilen Seyit Ahmet Altınsoy, 11 Şubat 2020 Salı günü saat 16:30 sularında Atakum Belediyesine giderek maaşını ve sigortasının yapılmasını istedi. Olumlu bir yanıt alamayan işçi sinir krizi geçirerek kafasından aşağı tiner döküp kendisini yakmaya kalkıştı. Çakmağı çakacakken üzerine atlayan Kültür ve Sosyal İşler Müdürü ve aynı zamanda Atakum İstihdam Merkezi (ATİM) Koordinatörü Volkan Alptekin’in engel olduğu işçinin eşinin hamile olduğu ve yakın tarihte baba olacağı öğrenildi.

SGK HAREKETE GEÇECEK Mİ?

Öte yandan Atakum Belediyesi bünyesinde sigortasız çalıştırılan başka işçilerin de olduğu, bu işçilerin de maaşlarını düzenli olarak alamadıkları elimize ulaşan bilgiler arasında. Sigortasız çalıştırılan işçilerin, bugün-yarın denilerek sigorta girişinin yapılmadığı, işçilerin işlerini kaybetmemek için sessiz kaldıkları elimize ulaşan bilgiler arasında

Kaynak: Samsun Haberim/Samet Gürcü

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu