Samsun Haberim | Samsun Haber

Asgari ücret zammı için ilk teklif belli oldu! 2020 asgari ücret ne kadar olacak?

2020 yılı asgari ücret tutarı için ilk teklif geldi. Türk-İş asgari ücretin 2 bin 526 lira olması gerektiğini belirtti. Rakam belirlenirken açlık-yoksulluk sınırı da göz önünde tutuldu.

Asgari ücret zammı için ilk teklif belli oldu! 2020 asgari ücret ne kadar olacak?
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Milyonların beklediği asgari ücret görüşmeleri 2 Aralık'ta başlayacak. İşçiler bu görüşmeden çıkacak olan kararı dört gözle bekliyor. Sendikalar asgari ücret tutarı ile ilgili talep ettikleri ücreti açıklamaya başladı. İlk talep Türk-İş'ten geldi.

TALEP 2 BİN 526 LİRA

Türk-İş yaptığı çalışmalar neticesinde, bir ailenin aylık yaşam maliyetinin 2 bin 526 lira olduğunu belirledi. Bu bilgiler doğrultusunda ilk talep olarak 2 bin 526 lira verilmesi yönünde açıklama yaptı.

14 MİLYON ÇALIŞANIN 10 MİLYONU ASGARİ ÜCRETLİ

Türk-İş halen 2 bin 20 lira ile geçinmeye çalışan asgari ücretli sayısının da görünenden fazla olduğunu belirterek 14 milyon çalışanın 10 milyonunun asgari ücretli olduğunu açıkladı. Ayrıca, ücret belirlenirken aylık yaşam maliyetinin de en önemli gösterge olmasına dikkati çekti.

KOMİSYONDA KİMLER OLACAK?

Asgari ücret komisyonunda işçileri Türk-İş, işverenleri de TİSK temsil ediyor. Hükümet kanadı olarak da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı komisyonda yer alıyor. Ancak İş Yasası'nın komisyonun üyelerini de düzenleyen 39. maddesinde KHK ile değişiklik yapıldı. Komisyonda kimlerin yer alacağını düzenleyen fıkra yasadan çıkarıldı. Şu anda yasada komisyonda kimlerin olacağı yer almıyor.

İLK TOPLANTI BAKANLIKTA

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan asgari ücret tespit komisyonu, 2020 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere ilk toplantısını 2 Aralık'ta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda gerçekleştirecek.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu