Samsun Haberim | Samsun Haber

Aladağ’da Yanan Yurdun Yönetiminden İtfaiyeye Şok Suçlama

Aladağ'da 11'i çocuk 12 kişiye mezar olan yurdun yönetiminden itfaiye ekiplerine şok suçlama. Yönetim “yetersiz” olduğu gerekçesiyle itfaiyeyi suçluyor.

Aladağ’da Yanan Yurdun Yönetiminden İtfaiyeye Şok Suçlama
246 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Geçtiğimiz günlerde Adana'nın Aladağ ilçesinde 11'i orta okul yaşlarında minik kız çocukları ve bir eğitmen olmak üzere 12 kişinin yanarak can verdiği Aladağ'daki özel yurdun yönetimi, “yetersiz” olduğunu düşündükleri itfaiye ekiplerini suçladı. Yurdun yönetimi adına açıklamada bulunan Avukat Bayram Sayar ifadelerinde, “yangında can kayıplarımızın fazla olmasında, itfaiye personelinin yetersiz ve eğitimsiz oluşu, gaz maskelerinin ve yangın esnasında yüksekten atlayanları kurtarmak için kullanılan brandasının bulunmaması etkili olmuştur” denildi.“ülkesini ve vatanını seven bir gençlik yetiştirilmesine vesile olunmuştur”Aladağ Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği adına yazılı açıklamada bulunan Avukat Bayram Sayar, şu görüşlere yer verdi: “Adana ili Aladağ ilçesindeki kız öğrenci yurdumuzda 29 Kasım tarihinde meydana gelen, 12 canımızı kaybettiğimiz elim hadise, tüm milletimizi olduğu gibi bizleri de tarifi imkansız derin üzüntülere sevketmiştir. Derneğimiz 1976 yılından beri yöremizde yaşayan eğitime muhtaç öğrencilere hizmet vermektedir. Bugüne kadar yurdumuzda binlerce öğrenciye hizmet verilmiş, derneğimizin tüzüğü doğrultusunda ülkemizin örf, adet ve inançları ile barışık, milli ve manevi değerlerle mücehhez, ülkesini ve vatanını seven bir gençlik yetiştirilmesine ve topluma kazandırılmasına vesile olunmuştur. Derneğimiz ve buna bağlı olarak hizmet veren yurdumuz yürürlükteki mevzuata göre gereken ruhsatı haizdir. Yangın duyulur duyulmaz Aladağ ilçe halkımız çocukların kurtarılmasında ve yangının söndürülmesinde can siperane çalışmışlar ve bu sayede birçok yavrumuz kurtulmuştur.”“İtfaiye aracımızın bina yangınını söndürmeye elverişli değil”Elim olayla ilgili yapılan açıklamada, itfaiye ekiplerinin eğitimsiz ve yetersiz olduğunu belirten yönetim ayrıca itfaiye aracının da binalardaki yangını söndürmeye değil, orman yangınlarında etkili olduğunu iddia ediyor. Açıklamada şu satırlara yer verildi, “İtfaiye personelinin yetersiz ve eğitimsiz oluşu, gaz maskelerinin ve yangın esnasında yüksekten atlayanları kurtarmak için kullanılan brandasının bulunmaması, itfaiye aracımızın bina yangınını değil orman yangını söndürmeye elverişli olması gibi önemli teknik yetersizlikler can kayıplarımızın artmasına sebebiyet vermiştir.”Bu elim hadiseyi bahane ederek yüce dinimize olan düşmanlıklar fütursuzca ortaya dökülüyorYangınla ilgili devam eden “ihmal” tartışmalarının odağında yer alan “yangın merdiveni kilitli miydi kilitli değil miydi” sorusuna da cevap veren yönetim, açıklamasında, “Bu elim hadiseyi bahane ederek yüce dinimize, milletimizin milli ve manevi değerlerine olan düşmanlığını fütursuzca medya organlarında ortaya dökenleri acımızı derinden hisseden yüce milletimizin takdirlerine sunuyoruz.” denildi.
Yangının bir anda binayı sarmasıyla oluşan yoğun dumandan kimsenin yangın merdiveninin olduğu alana gidemediğini belirten yönetim açıklamasını şu şekilde sonlandırdı: “Yangının bir anda binayı sarması ve yoğun duman oluşması sebebiyle kimse yangın merdiveninin olduğu mahalle gidememiş, herkes bulunduğu odadaki pencerelere zor ulaşmış, sağ kurtulanlar da pencerelere uzatılan merdivenlerle kurtarılmışlardır. Maalesef olay mahallinde bulunan iki merdiven, üç katlı binanın ancak ikinci katına kadar ulaşabildiğinden bir ve ikinci kattakiler kurtarılmış üçüncü kata dışarıdan merdiven uzatılamamıştır. Bu sebeple can kayıplarımız da üçüncü katta olmuştur. Bununla birlikte, Aladağ ilçemizde son dört günde elektrik tesisat ve trafolarından kaynaklanan dört yangın olayının gerçekleştiği bilinmekte olup, Valilik makamının da dikkatini çeken bu durumun sebepleri konusunda adli ve idari makamların soruşturmaları devam etmektedir. Bu elim hadiseyi bahane ederek yüce dinimize, milletimizin milli ve manevi değerlerine olan düşmanlığını fütursuzca medya organlarında ortaya dökenleri acımızı derinden hisseden yüce milletimizin takdirlerine sunuyoruz. Acımız çok büyüktür ancak acımızın büyüklüğü yaşananlardan ders almamıza engel değildir. Tespit edilecek eksiklikler giderilecek, yaşanan felakette sorumlu olanlar adli soruşturma sonunda ortaya çıkarılıp hak etikleri cezayı alacaklardır. Bu olay esnasında ve akabinde daima yanımızda gördüğümüz devlet yetkililerimize, bütün kamu kurum ve kuruluşlarımıza minnet ve şükranlarımızı sunuyor, cenab-ı hakk’tan bir daha bu tür acılar göstermemesini niyaz ediyoruz.”

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu