Samsun Haberim | Samsun Haber

Af yasası ne zaman çıkacak? Af yasasında son durum ne?

İkinci yargı reformu paketi içinde yer alacak olan af yasası ile ilgili son dakika açıklaması geldi. Peki af yasası ne zaman çıkacak? Af yasasında son durum ne? 2020'de af var mı?

Af yasası ne zaman çıkacak? Af yasasında son durum ne?
210 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

İkinci yargı paketi reformunda yer alacak olan ceza infaz kanunundaki değişiklik binlerce mahkuma erken tahliye yolunu açıyor. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan açıklama geldi.

AF YASASI NE ZAMAN ÇIKACAK?

AK Parti Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, infaz düzenlemsine ilişkin olarak detaylı sunum yaptı. Buna göre, infaz yasası kapsamında basit suçlarda çocuklu kadınlara ve 65 yaşın üstündeki hükümlülere ev hapsi getirilecek. Suçun kapsamına göre de cezalarda düzenleme yapılacak.

6 SUÇA AF YOK!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatına göre, Bakan Gül'ün 288 bin hükümlünün yüzde 91'inin 10 suçtan cezaevinde olduğunu aktarmasının üzerine Erdoğan, bu 10 suçtan 6'sının asla indirimden yararlanmaması yönünde talimat verdi.

Hürriyet'yen Gizem Karakış'ın haberine göre, Erdoğan'ın asla indirim yapılmamasını istediği suçlar,  terör, mükerrer suçlar, cinsel istismar, terör, uyuşturucu, kasten adam öldürme ve organize suçlar.

Bunların dışında kalan basit hırsızlık, taksirli suçlar, çek senet, hakaret, konut dokunumazlığı gibi suçlarda indirim yapılabilecek. Bu kişilerin sabıkası yoksa, 2 yıl denetim altında tutulacak, iddianame düzenlenmeyecek.

MHP'NİN DEĞERLENDİRMESİ ALINACAK

Pakete son şekli verilmeden MHP’nin de değerlendirmesinin alındığı belirtildi. MHP’nin değerlendirmesi incelendikten sonra konu tekrar Erdoğan’a sunulacak.

Erdoğan da MHP Genel Başkanı Bahçeli ile bir araya gelerek durumu son kez değerlendirecek.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu