Af var mı, 2018’de af çıkacak mı? Ceza indirimi 2018 AF YASASI

2018 yılında af çıkacak mı sorusu mahkum yakınları tarafından en çok araştırılan konu halinde. Google’da mahkum yakınları tarafından en çok araştırılan ‘af var mı 2018’ sorusuna cevap arayan mahkum yakınlarına Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ‘ceza indirimi’ ve ‘af yasası’ ile ilgili yanıt verdi. 2018 yılında af var mı?

Bu haber 24 Aralık 2017 - 1:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.

2018 yılında af çıkacak mı sorusu mahkum yakınları tarafından en çok araştırılan konu halinde. Google’da mahkum yakınları tarafından en çok araştırılan ‘af var mı 2018’ sorusuna cevap arayan mahkum yakınlarına Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ‘ceza indirimi’ ve ‘af yasası’ ile ilgili yanıt verdi. 2018 yılında af var mı?

Türkiye’de bulunan ve sayıları yüz binlerle ifade edilen mahkumların milyonlarca yakını geride bırakmaya hazırlandığımız 2017 yılı boyunca ‘ceza indirimi‘ ve ‘af yasası‘ umuduyla yaşadı. Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülen birçok torba yasa ve OHAL kapsamında çıkarılan onlarca KHK ile vatandaşların bu beklentisi karşılanmadı. 2017 yılında yapılan çalışmalarla ‘af yasası‘ ya da ‘ceza indirimi‘ çıkmayınca, cezaevlerinde yakınları bulunan vatandaşların umudu 2018 yılına kaldı.

2018 AF ÇIKACAK MI?

Türkiye’deki cezaevlerinde FETÖ tutuklularının sayısı 50 bini aştı. Cezaevlerindeki doluluk oranının en aza indirebilmek için hükumet çeşitli şehirlerde cezaevleri inşa etmeye başladı ve birçoğu da bitirilerek 2018 yılında hizmete girecek. Yeni cezaevlerinin açılmasıyla birlikte cezaevlerindeki yoğunluğun azalması beklenirken, mahkum yakınları da af veya ceza indirimi ile ilgili bir düzenleme bekliyor. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, cezaevlerindeki yoğunluğu azaltmak için yeni bir düzenleme yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruya, “Bazı suçlarla ilgili toplumda gerçekten cezasızlık anlamına gelecek algı oluşmasını istemiyoruz. Çok hassas bir konu. ‘Cezaevleri boşalsın, rahatlama sağlansın’ diye bir düzenleme yapılamaz. Çünkü adalet duygusu yara alır. Suç işleyenlerin cezasını çekmesi lazım. Şu anda olgunlaşan bir durum yok. Somutlaşan bir çalışma olursa kamuoyu ile paylaşırız. Bu tür infaz düzenlemeleri her zaman yapılabilir ancak kamu vicdanını rahatsız etmemek kaydıyla” cevabını verdi.

BAKANDAN 2018 AF AÇIKLAMASI

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından yapılan açıklamadan iki sonuç çıkıyor. Ya “2018 yılında herhangi bir af düzenlemesi yapılmayacak” ya da “2018 yılı için somutlaşan bir af yasası çalışması olmadığı için şuanda söylenecek bir şey yok” Her iki durumda da 2019 yerel seçimleri öncesinde hükumet, af konusunda mahkum ve mahkum yakınlarını sevindirir mi? Bu sorunun cevabını bekleyen ilgili vatandaşlar bir an önce af gelsin istiyor. 2019 yılında yapılacak olan seçimler öncesinde Af beklentileri çok yükselmiş durumda. Seçimlerden önce bir af tasarısının çıkması durumunda milyonlarca mahkum yakınının oylarının hesaplanması içten bile değil. Cezaevlerinde kısmi af gündeme geliyor. Özellikle son bir senede FETÖ soruşturmaları kapsamında cezaevlerindeki doluluk oranının artması ile vatandaşlar kısmi af gelir mi diye soruyor. Mayıs ayından itibaren yaklaşık 100 bin kişi hakkında işlem yapılmış 45 bine yakın kişi de tutuklanmıştır. Durum bu kadar ciddi iken içeride hafif suçu bulunan mahkumların af konusunda ümitleri gitgide artıyor.

Bir önceki Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan da umduğunu bulamayan mahkum ve mahkum yakınları Adalet Yeni Bakanı Abdulhamit Gül’den af ile ilgili denetimli de olsa serbest kalmanın yollarını bekliyor. Kabinede yapılan değişikliğin ardından Adalet Bakanı olarak göreve gelen Abdülhamit Gül’den af beklentisi olan mahkum ve tutuklu yakınları, resmi gazetede yayınlanacak bir af haberiyle birlikte ceza evlerindeki yakınlarına kavuşmanın hayaliyle bekliyor.

2018’DE 5 YA DA 7 YIL CEZA İNDİRİMİ

Cezaevlerindeki tutuklular, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kısmi af ile 5 yıllık ceza indiriminin aynı doğrultuda değerlendirileceği açıklamaları ile sevindi. Çıkacak herhangi bir ceza indirimi yasasının 17 Ocak 2017 yılı öncesi işlenmiş suçlar için geçerli olacağını söyleyen Bakan Soylu, konu ile ilgili tutuklu ve mahkumları ümitlendirdi. 5 yıllık ceza indirimi için de meclis ya da hükümetten henüz bir açıklama gelmedi. Bu yüzden mahkum ve mahkum ailelerinin heyecanlı bekleyişi bir süre daha devam edecek gibi görünüyor.

Af istekleri BİMER ve CİMER’e yazılıyor

TBMM’nin son günlerde Anayasa Değişikliği görüşmeleri ve oylamalarına yoğunlaşması Af veya ceza indirimi ile ilgili bir görüşmeye müsait bir ortam oluşturmasa da, mahkum yakınları Anayasa Değişikliğinin referandumla halka sorulmadan önce düzenlenecek bir ceza indirimi ve salıverme gelişmesi bekliyor. Özellikle suçsuz yere yattığına inanılan mahkumların aileleri BİMER (Başbakanlık İletişim Merkezi) ve CİMER (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) aracılığıyla Başbakanlık yetkilileri ve Cumhurbaşkanlığı’na af isteklerini iletiyorlar.

Türkiye’deki cezaevi sayısı: 384
Cezaevlerinin kapasitesi: 207.339
Hükümlü sayısı: 141.802
Tutuklu sayısı: 207.339
Cezaevlerindekilerin sayısı: 229.790
Adli tutuklu(Cinayet, gasp, hırsızlık, dolandırıcılık gibi suçlar): 163.618
Terör suçlusu: 63.242
FETÖ tutuklusu sayısı: 49.900
Organize suçtan tutuklu: 2.930

YILLARA GÖRE TUTUKLU SAYISI:

2012: 136.020
2013: 145.478
2014: 158.837
2015: 178.089
2016: 199.328
2017: 229.7990

Cinsel suçlara af var mı?

cinsel-istismarDaha önceki af haberlerinde Cinsel suçlar af kapsamı dıuşında tutuldu.  “Bazı suçlar bu düzenlemenin dışındadır. Bu suçlar şunlardır: a) Kasten öldürme (madde 81,82); b) altsoya, üstsoya, eşe veya kardeşe ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumunda bulunan kişiye karşı işlenen kasten yaralama veya neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçları; c) cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar (madde 102, 103, 104, 105); d) özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar (madde 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138); e) uyuşturucu veya uyarıcı madde imal veya ticareti (madde 188); f) devletin güvenliğine karşı suçlar; g) anayasal düzene karşı suçlar; h) milli savunmaya karşı suçlar; ı) devlet sırlarına karşı suçlar ve i) Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar.” açıklamaları yapıldı. 5 yıllık ceza indirimi düzenlemesinde ise cinsel suçlara af çıkacak mı henüz net bir açıklama yapılmadı.

Uyuşturucu suçuna af var mı?

uyusturucu-tutuklamaDaha önce denetimli serbestliğin 1 yıldan iki yıla çıkarılması kapsamına alınmayan uyuşturucu suçlarının bu düzenlemeyle 5 yıllık ce4za indirimi kapsamına alınacak mı henüz bilinmiyor. yetykililer konuyla ilgili henüz net bir açıklama yapmadı. Daha önceki ceza indirimi düzenlemelerinde yapılan açıklamalarda şu sözler ifade edilmişti: “Bazı suçlar bu düzenlemenin dışındadır. Bu suçlar şunlardır: a) Kasten öldürme (madde 81,82); b) altsoya, üstsoya, eşe veya kardeşe ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumunda bulunan kişiye karşı işlenen kasten yaralama veya neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçları; c) cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar (madde 102, 103, 104, 105); d) özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar (madde 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138); e) uyuşturucu veya uyarıcı madde imal veya ticareti (madde 188); f) devletin güvenliğine karşı suçlar; g) anayasal düzene karşı suçlar; h) milli savunmaya karşı suçlar; ı) devlet sırlarına karşı suçlar ve i) Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar”

loading...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

24 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
İsminiz26 Aralık 2017 / 22:34Cevapla

sayin cumur başkanım annem istemiyerek babami vurdu babam vefat eti dolusunuz allah rızası için sizden ceza indirimi ıstiyorum ben 17 yaşındayım hem annesiz hem annesiz hem babasız kaldim allah rızası icin annemi kurtarin annemin 5 bucuk yılı kaldi

  İsminiz26 Aralık 2017 / 22:37Cevapla

  bana destek vermek istiyorsaniz allah rızası icin yoru yapın

   Yücel31 Aralık 2017 / 00:02Cevapla

   Sayın cumhur başkanım herşey iki dışarınızın arasında mahkum larıda düşünün bizleri yabana atmayın bizi allah affetti inşallah sizde affedin af istiyoruz hiç olmazsa indirim bunda razıyız herkezi annesine babasına sevdiğine eşine dostuna kavusturun

  emine islam13 Ocak 2018 / 23:29Cevapla

  Ben emine islam benim de cok cezam var eşim askerlik yapıyor ne olursunuz ceza indirimi yapın yoksa çocuklarım tek başına kalçalar

  Ottoman-emperia4 Nisan 2018 / 23:47Cevapla

  Kardeşim benim de ailem ceza evine gireli 2 ay oldu sende durumlar nasil 5 buçuk yıl var memleket nere senin kaç yıl kaldı

Yücel31 Aralık 2017 / 00:04Cevapla

Sayın cumhur başkanım herşey iki dudaginızın arasında mahkum larıda düşünün bizleri yabana atmayın bizi allah affetti inşallah sizde affedin af istiyoruz hiç olmazsa indirim bunda razıyız herkezi annesine babasına sevdiğine eşine dostuna kavusturun

ADNAN31 Aralık 2017 / 14:35Cevapla

Suç ve Dosya Durumuna Göre Af yahur Özel Af bekliyoruz Engellilere bizzat 6284 sayılı yasa yuva yıkmaya yönelik basit müessir fiil suçlarında resmi nikahlı eşin şikayetci olmamasına rağmen Hakimin verdiği Adli para cezası islam hukukuna ve insan haklarına Aykırı.ama aynı benzee konularda nikahsız birliktelik yaşayan sevgililer şikayetci olmaz ise Dava düşüp beraatla sonuçlanıyor.Resmi nikahlı çiftlerin Aleyhine NikahsıZ Dost hayatı yaşayanların Lehine sonuçlanıyor.para cezası müştekiye değil maliyeye Ödeniyor.kadınlara her tarafta Eşitlik olsa bile Adli konularda ayrımcılık yapılıyor.Adli konuda kadının Aleyhine duruj lehine çevriliyor. Yasalar yuva yıkmaya yönelik Af yoksa otda yok Hakim var savcı var Adalet yok.bunlar af çıkartmaz laf çıkartır .senetin çekin hapisliğini kaldırdılar Adliyeler aynı hükümetin gelir kapısı gibi olmuş.memur suçlarında bile Vali müsaade etmez ise savcılık bir şey yapamıyor.ancak kimsesiz fakir yoksullara ceza yazmasını bilirler sn ecevit bile Af çıkarttı ışıklar işinde nurlar içinde yatsın.bu hükümet af vermez Denetimli serbestlikte zorla insan çalıştırırlar köle gibi alacak verecek işine bakılmıtor vurdu kırdı işi yok hükmündeki konulara bir şey ver gibi dava açıyorlar.Vicdanı olanlar bu durumlardan Rahatsız burda hükümetin sorumluluğu var.oy vermeyin bunlar gitmeden adaletten aftan söz edilemez kara gün dostu değiller.

Fatos4 Ocak 2018 / 19:45Cevapla

Ceza evlerinin doluluk oranı herkez iyi biliyor af yasa ceza indirimi yoksa bu kadar insan içerde ne durumda kimse bilemez tabi. Ben erkek arkadaşı bu indirim olursa yanında olmasını beklerken yine yapan oldu yani

Fatos4 Ocak 2018 / 19:47Cevapla

1 yıl yaticam fakat mayıs ayında açığa cikicak bunu indirim çıkmasını çok isteyenlerden biride benim

Misafir8 Ocak 2018 / 14:36Cevapla

Af yoksa oyda yok

elif dagdeviren11 Ocak 2018 / 23:49Cevapla

Sayin cumhurbaskanimiz Allah rizasi icin 3 senelik evliyim 2bucuk yasinda kizim var esim 10 yil ceza aldi neolur af ciksin kizim babam gelsin diye agliyor cok cagresizim kimsem yok ne olur tayip baba af istiyoruz

elif dagdeviren11 Ocak 2018 / 23:52Cevapla

Okadar zor ki rabbim butun mahkumlarin yardimcisi olsun isallah af cikar cok zor yeni evliyim hem 1sene asker yolu bekledim simdi cezaevi inanin cokzor NEOLUR ALLAH RIZASI ICIN AF AF AF CIKSIN

İsminiz15 Ocak 2018 / 18:22Cevapla

Yorumunuz

İsminiz15 Ocak 2018 / 18:27Cevapla

Sayın cumhurbaşkanım annem hasta allah rızası için sizden af istiyorum annem 61 yaşıda dayanmıyor benim kalacak yerim yok allah affeder sizde af edin nolursunuz size yavlarıyorum

İsimsiz26 Ocak 2018 / 22:56Cevapla

11 sene önce olan bir olaydan eşim bugün 1,5 sene ceza aldı sayın cumhurbaşkanım nolur 3 tane çocuğum var 1 i üniversite 1i lise diğeri anaokulunda ve bizim hiçbir gelirimiz yok tek ümidimiz sizsiniz ben ve benim durumumda olanlara yardım edin lütfen

Hakan Uz4 Şubat 2018 / 21:09Cevapla

Sayın cumhurbaşkanımız benim kardeşim 4 ay önce ceza evine alındı ve nefti sebebi şu durumda 12 yıllık evli ve 3 tane çocuğu var bir tanesi vefat etti şu durumda bir tanesi 10 yaşında diğeri ise 1 yaşında erken evlendiler bu durumda kardeşimin suçu olmamaksızın anne ve Baba mağduriyetinden dolayı sizlerin affına sığınırım aldığı ceza 10 yıl sayın cumhurbaşkanımız ve bu şekilde eşine ve çocuklarına bakmıyorlar affınıza sığınırım ne olur af çıksın

ayse dikici12 Şubat 2018 / 14:01Cevapla

Sayın cumhurbaşkanım başkanım ben burdur dan yazıyorum infaz affi çıkarın allah rızası için size bir türlü ulaşamadım ne olur duyun beni

Ayşe14 Mart 2018 / 16:18Cevapla

Af istiyoruz artk af geçen seneden beri af çıkmasını bekliyoruz . Disiplin cezası kaldırılacak dediniz ben sevdiğim adamı bekliyeli 1 yılı geçti 2 ay kaldı ve 1 yıl denetim serbestliği verilecek ama çıktığında disiplin cezası geldiğinde denetim serbestiligindeki cezada eklenip tekrar kapalıda ceza yatacak . allah rızası için artk af çıkartın gücümüz kalmadı yaşamak için tek sebebim o ve o sebebim de giderse genç yaşta kendimi kaybederim . ya hiç mi acimaniz yok buqune kadar hep reis’e oy verdik ama sonucunda yine herşey aynı yine af çıkmadı. asıl suçlu olanlar dışarda ellerini kollarını sallayarak geziyorlar ama sıra bizimkilere gelince kader mahkumu deniliyor . adaletsizlik buu kabul etmiyorum

Esma29 Mart 2018 / 10:41Cevapla

Denetimli serbeslik cıksın biran önce

ayse11 Nisan 2018 / 14:52Cevapla

Sayın cumhurbaşkanım nolur infaz affi çıkarın Cumhurbaşkanı m ben sizi çok seviyorum allah rızası için infaz affi istiyorum burdur dan yazıyorum ne olur duyun beni artik

ayse11 Nisan 2018 / 14:53Cevapla

Burdur dan yazıyorum infaz affi çıkarın Cumhurbaşkanı m

Raziye30 Nisan 2018 / 23:55Cevapla

Sayın cumhurbaşkanım kardeşim 4 yıldır Kırklareli cezaevinde yatıyor ben ablası olarak yıkıldım annem kalp hastası 2 yaşında bir oğlu var kardeşim durmadan babasını soruyor artık kader mahkumları için bir el uzatın yardımcı olun lütfen hiçbir anne kardeş ağlamasın af çıkartın kader mahkumları çok ağrıyor zor durumda lar bizlerde yıkıldım gücümüz kalmadı

[…] bu nedenle genel ve özel affı içermeyen, kısmi af şeklinde hazırlanan teklifi 1 Ekim 2018’den sonra […]

loading...