Samsun Haberim | Samsun Haber

Adrese teslim ihale mi dediniz?

Adrese teslim ihalelere karşı duyarlılığınız, yalnızca siyaseten rakip olduğunuz kişilere karşı değilse, size gerçek bir adrese teslim ihale süreci nasıl olur onu anlatacağım.

Adrese teslim ihale mi dediniz?
Gökhan Güler
Gökhan Güler( gokhanguler23@hotmail.com )
54.501 views
28 Nisan 2020 - 15:10
Kanal Nok

Sayın, Fatih Türkel,
Sayın, Temel Armutçu;

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sayın, İlhan Bayram’ı hedef alarak yaptığınız “Sabit konkasör ve taş kırma ihalesi” nin adrese teslim yapıldığı düşüncesiyle eleştirilerinizi dikkatle takip etmekteyim.

Öncelikle bilinmesini isterim ki; Bu yazıyı kaleme almaktaki amacım doğruluğu şüpheli olan bu konuda Büyükşehir Belediyesini ya da Genel Sekreteri Sayın İlhan Bayram’ı savunmak değil, gerçek bir adrese teslim ihale süreci nasıl olur bunu anlatmaktır.

Adrese teslim ihalelere karşı duyarlılığınız, yalnızca siyaseten rakip olduğunuz kişilere karşı değilse, size gerçek bir adrese teslim ihale süreci nasıl olur onu anlatacağım.

CHP Samsun İl Başkanı Sayın Fatih Türkel ve SP Samsun İl Başkanı Sayın Temel Armutçu; İhale Kanunun 21-b maddesi herkes için geçerlidir, o kısmı da dikkatlice değerlendirmenizi rica ediyorum.

Önemli Not: Anlatacağım ADRESE TESLİM İHALE SÜRECİ İçişleri Bakanlığı ve Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde şuanda soruşturulmaktadır.

Hazırsanız başlıyorum

Atakum Belediyesi 03.03.2020 tarihinde, saat 10:00 da, 2020/40251 ihale kayıt numarası ile Kent Temizliğine Yönelik Hizmetlerin gerçekleştirilmesi için Temizlik Hizmet Araçlarının çalıştırılması işi (Çöp Toplama) ihalesini yapmıştır.

İhale incelendiğinde, kimin kazanacağının önceden belli olduğu, sürecin nasıl nakış nakış işlenerek sonuca ulaşıldığı, ADRESE TESLİM ihalenin nasıl yapılması gerektiğinin dersi niteliğinde bir özeti takdirlerinize sunacağım.

Önce, son 10 yıldan bu yana Atakum’da çöp toplama işini yapan firmanın yıldırılması ile operasyon başlamıştır.

Firmanın geçmiş dönem alacakları ödenmediği gibi yeni döneme ait aylık 700 bin TL civarındaki çöp toplama bedelleri ödenmeyerek firmaya yaklaşık 15 milyon TL borç takılmış ve bu süreçte belediye yönetimi başta olmak üzere sosyal medya ve diğer kanallardan yıldırma politikasına devam edilmiştir. Firmanın işini iyi yapmadığına dair hiçbir tutanak veya uyarı da yoktur.

Önceki firmanın ihale süresi bitince, ihaleye hemen çıkılmamış 21-b maddesi gereği yapılan doğrudan temin ihaleye davet bile edilmeyerek saf dışı kalması sağlanmıştır. Alacakları ödenmediği gibi yasal yollara başvurması ve elinden geleni ardına koymaması da özellikle önerilmiştir.

Artık yeni süreç başlamıştır, işi yapmasını istedikleri firma 1.150 TL aylık fatura ile, önceki firmadan aylık 450 bin TL daha yüksek bir bedelle Atakum’a hizmet vermektedir.

Aradaki devasa fark için daha önceden hazırlanmış ve yıldırmak için kullanılan fotoğraflar ve şikayet dilekçeleri kamuoyu ile paylaşılmış, önceki firma itibarsızlaştırılarak işini iyi yapamadığı, işini iyi yapan yeni firmaya aylık 450 bin TL fazladan para ödenmesinin gayet normal olduğu kamuoyuna inandırılmaya çalışılmıştır.

Belediye bu arada ilk 21-b maddesi ile yapılan işlemin süresi bitince, normal süreç olan 3 yıllık resmi bir ihaleye çıkacağını da duyurmuştur.
İşte büyük operasyonlardan diğeri tam da burada olmuştur.

İşin üzerinde kalması istenilen firma gerekli hazırlıkları yapamayınca acilen bir formül bulunması gerekmiştir.

Şimdi okuyacaklarınız bir film senaryosu değildir!!!

Belediyenin resmi ilana çıktığı ihale bir şekilde iptal edilmelidir. Ama nasıl?
Formül çok geçmeden bulunur!

40 Milyon TL bedelli ihaleye, posta yolu ile bir dosya gönderilecek ve belediyede YANLIŞLIKLA dosyanın açılması yolu ile ihalenin iptal edilmesi sağlanacaktır.

Operasyon başarıyla sonuçlanır, sahte (fake) dosya posta ile Atakum Belediyesine gelir ve bir personel YANLIŞLIKLA ihale dosyasını yırtarak içinde ne olduğuna bakmak ister. İşler istenilen şekilde sürmektedir.
Normal ihale dosyanın açılması bahane edilerek hemen iptal edilir ve ikinci defa 21-b maddesi ile doğrudan temin ve yine aynı firmaya 1 milyon 150 bin TL bedelle iş verilir.

Sayın Fatih Türkel’in dediği gibi, yalnızca doğal afet vb. nedenlerle kullanılabilecek 21-b maddesi ikinci defa kullanılmış ama olsun istenilen sonuç da alınmıştır.

4734 sayılı kamu ihale kanununun pazarlık usulünü düzenleyen 21’inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi hükmüne göre, “doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya yapım tekniği açısından özellik arz eden veya yapı veya can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından ivedilikle yapılması gerekliliği idarece belirlenen hallerde veyahut idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması” halinde pazarlık usulü ile ihale yapılabilecektir.

Artık resmi ihale yapılmak zorundadır ve işi alacak firma tüm hazırlıklarını yapmıştır.

03 Mart 2020, saat 10:00 ihale başlar.

(Önceki dönem aynı işi yapan firma 700 bin TL bedel ile çöp toplama işine devam edebileceğini basın yolu ile kamuoyu ile paylaştığını bilerek okumanızı rica ediyorum.)

İhaleye 6 firma katılır.

Ne tesadüftür ki ihaleye katılan 6 firmanın tamamı da daha önceden işin 1 milyon 150 bin TL rakamla yapıldığını bilmesine rağmen, 1 milyon 150 bin TL’nin altında teklif vermemiştir.

İhaleyi kazanmak konusunda ciddi olan bir firma sizce nasıl davranırdı?

Şuan aktif olarak pek çok yerde çöp toplama hizmeti veren eski firmanın 700 bin TL ye yapmaya devam ederim dediği iş için hiçbir firma 1 milyon 150 bin TL den aşağı inememiştir.

Sen benim işimi bozma, bende senin işini bozmayayım.

Yok daha neler, dediğinizi duyar gibiyim…..

İhaleye 5. Sıradan katılan firmasının teklif zarfı, açık olduğu kamera kayıtlarıyla net olarak görülmektedir. Bu duruma ne ihale komisyonu, ne de diğer katılımcıların hiç biri itiraz etmemiştir. Bu durum normal bir ihalede asla ve asla yaşanmaz.

İhalenin mevcutta bu işi yapan firma üzerinde kalması için özel ve maksatlı bir çaba göstermişlerdir.

Bunun adı ADRESE TESLİM İHALEDİR.

Belge veya görüntü talep ederseniz, Atakum Belediyesi tarafından yapılan ve yapılmakta olan tüm hukuksuz işlemlere dair 2.500 sayfa resmi belge ve görüntüleri paylaşabilirim.

Sayın, Fatih Türkel
Sayın, Temel Armutçu
Saygılarımla,

Gökhan Güler/28.04.2020

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci’ye Açık Mektup

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu