Adnan Oktar A9 Tv’yi Yaktı!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), programlarında IŞİD'i masum göstermeye çalışan Adnan Oktar nedeni ile A9 TV kanalına ceza kesti.
RTÜK gerçekleştirdiği toplantıda televizyon kanalları ile ilgili olarak gelen şikayetleri değerlendirdi ve ceza yağdırdı.
13 Aralık'ta yaptığı toplantıda Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), halk tarafından bilinen ismiyle Adnan Hoca'nın A9 TV kanalında yaptığı konuşmalar ile ilgili olarak müeyyide uygulanmasına karar verdi.
Cezanın Adnan Oktar'ın programında sarf ettiği Türkiye'deki eylemleri IŞİD'in gerçekleştirmediği, PKK tarafından yapıldığı ancak PKK'nın yapmış olduğu eylemleri IŞİD'in üzerine atmak istediği yönündeki sözleri sebebiyle verildiğinin açıklandı. Ayrıca RTÜK aynı programda Oktar yaptığı konuşmalar ile Diyanet İşleri Başkanlığı'nı töhmet altında bırakıldığının da altını çizdi. IŞİD'i maum göstermeye yönelik yayınlar nedeniyle 6112 sayılı Kanun'un 8. maddesindeki 'terör örgütlerini güçlü ve haklı gösterilemez' ifadesi kapsamında A9 TV kanalına müeyyide uygulanması kararlaştırıldı.RTÜK, Show Tv'yi de affetmediAyrıca Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Aralık ayında gerçekleştirdiği toplantıda Show TV'de izleyici ile buluşan “Evleneceksen Gel” programındaki Roman vatandaşları temsil ettiğini iddia eden bir katılımcının art arda Roman vatandaşları rencide edecek şekilde davranışlar sergilemesine ilişkin şikayetleri de değerlendirdi.
Değerlendirme sonucunda RTÜK, 6112 sayılı Kanun’un 8. maddesindeki “Irk, renk, din, tabiiyet, cinsiyet, özürlülük, siyasi ve felsefi düşünce, mezhep ve benzeri nedenlerle ayrımcılık yapan ve bireyleri aşağılayan yayınları içeremez ve teşvik edemez.” hükmünün ihlali nedeni ile Show TV'ye de ceza verdi.

Bir cevap yazın