Samsun Haberim | Samsun Haber

Adamına göre çevreci SAMÇEP | Samet Gürcü yazdı…

Başta ‘yok’ dedim. ‘Olmaz böyle bir şey. Bu kadar çevreci bir oluşum, doğaya karşı siyaset düşünemez.’ Ama maalesef durumun başka açıklaması yoktu.

Adamına göre çevreci SAMÇEP | Samet Gürcü yazdı…
Samet Gürcü
Samet Gürcü( okk.nur@gmail.com )
44.466 views
18 Mayıs 2020 - 15:37
Kanal Nok

Geçtiğimiz günlerde Çay TV ve Kanal Nok ekranlarına taşıdığım Atakum’daki çevre katliamı ile ilgili ağzını bıçak açmayan SAMÇEP’in, günlerdir Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali’nin her harfine bir kitap yazarcasına yaptığı açıklamaları okurken gülümsüyorum.

Çarşamba’da yapımı sürdürülen Biyokütle Enerji Santraline karşı yaptığı eylemlerle ön plana çıkan SAMÇEP, Atakum’da belediye eliyle gerçekleştirilen çevre katliamına sessiz kalmaya devam ederken, Çarşamba’yı ağzına adeta sakız etmesi, beni düşünmeye, araştırmaya, geçmişi anmaya itti.

Ulusal basına da yansıyan Atakum’daki çevre katliamıyla ilgili hala bir açıklama yapmayan SAMÇEP, her geçen gün Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili açıklamalar yapmaya devam ediyor. Çarşamba’da yapımı sürdürülen santrale canla başla karşı çıkanların, Atakum’da gerçekleşen çevre katliamına sessiz kalışına hiçbir anlam veremezken, iki konu arasındaki tek fark olan “siyaset” karşıma çıktı.

Bir tarafta Yüce Türk Mahkemelerine intikal etmiş birçok davanın lehine sonuçlandığı Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali, diğer tarafta açıkça halk sağlığının hiçe sayıldığı, tarım arazilerinin tam ortasında evsel atıklardan, tıbbi atıklardan ve molozlardan oluşan çöp dağları.

Başta ‘yok’ dedim. ‘Olmaz böyle bir şey. Bu kadar çevreci bir oluşum, doğaya karşı siyaset düşünemez.’ Ama maalesef durumun başka açıklaması yoktu.

Bir tarafta hükümetin desteklediği bir yatırım. ‘Çevreye hiçbir zarar vermeyeceğiz, aksine bölgeyi kalkındıracağız’ diyen, demekle de kalmayıp sayfalar dolusu açıklamalarıyla bunu nasıl yapacaklarını anlatan, Çorum Mecitözü’ndeki santrali de kamuya açarak ‘Buyurun bakın, Samsun’daki de bunun aynısı’ diyen, mahkemelerden zaferle çıkan bir yatırım var.

“Ki, santralin vereceği zararları ballandıra ballandıra anlatan Sözde Çevreci SAMÇEP, bu zararları anlatırken iddiadan öteye de geçemiyor. Verebildiği tek bir somut örnek yok”

Diğer tarafta ise CHP’li bir belediye eliyle yapılan çevre katliamı, gözle apaçık görünen tıbbi maskeler, evsel atıklar, molozlar ve etraftaki tarım arazileri…

Söylediklerimi lütfen yanlış anlamayın. Amacım kesinlikle Çarşamba Biyokütle Enerji Santralini savunmak değil. Bu konuda henüz araştırmalarımı tamamlamadım. Tamamladığımda eğer Çarşamba Ovasına hiçbir zarar gelmeyeceğine kanaat getirirsem bunu da sizlerle paylaşmaktan, göğsümü gere gere savunmaktan çekinmem.

Devam edelim…

SAMÇEP’in bu tavrında samimiyet arıyorum. Bulamıyorum.

Bakmaya devam ediyorum ve görüyorum.

Görüyorum ki bu zihniyetin bugüne kadar karşı çıktığı

3.Havalimanı,

Osmangazi Köprüsü,

Şehir Hastaneleri,

Marmaray,

Avrasya Tüneli,

Yavuz Sultan Selim Köprüsü

Gibi tüm yatırımlar tamamlandığında gördük ki aslında milletin faydasına işlermiş.

‘Acaba’ diyorum…

Acaba Çarşamba’da yapımı sürdürülen Biyokütle Enerji Santrali de milletin faydasına bir yatırım mı?

Samet Gürcü/Nok Medya Grubu

18/05/2020

office 2019 lisans satın al

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu