Samsun Haberim | Samsun Haber

2025 Yılında Su Kıtlığı Yaşanacak!

Eğer önlem alınmazsa dünya 2025'te büyük bir su kıtlığı yaşayacak.

2025 Yılında Su Kıtlığı Yaşanacak!
294 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

“Su Atölyesi” Ege İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlendi ve su kaynakları ile ilgili olarak önemli saptamalarda bulundu. “Su Atölyesi”nde ciddi erozyon kaybının yaşandığı ve 2025 yılında dünya genelinde 3 milyar insanın su kıtlığı çekeceği vurgulandı.
Büyük bir kısmı su ile kaplı olmasına rağmen yeryüzünde çok kısıtlı bir miktarda su kullanılabiliyor. Bu durumda tatlı su kaynaklarının önemini arttırıyor. Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Nurettin Tarakçıoğlu, şu anda dünyada 6 insandan birinin güvenilir su kaynağına sahip olmadığını belirtti. Öte yandan Nurettin Tarakçıoğlu, Birleşmiş Milletler verilerine dikkat çekerek,
43 ülkede 700 milyon kişinin su kıtlığı ile baş başa kaldığını vurguladı. Önümüzdeki yıllarda gerekli önlemler alınmazsa dünyanın daha kötü bir hale geleceğini ifade eden Tarakçıoğlu, 2025 tarihinde 3 milyar insanın susuzlukla mücadele etmek zorunda kalacağının altını çizdi.
Doğal kaynakları küresel ısınma, bilinçsiz tüketim, çarpık kentleşmenin yok ettiğini belirten Tarakçıoğlu çözümün bu küresel sorunlara eğilmenin üzerinden geçtiğini söyledi.
Türkiye'nin su zengini ülkeler arasında varsayıldığını ancak tam tersine kaynakların hızla yok olduğunu ifade eden Tarakçıoğlu, su muhasebesinin yapılması gerektiğini açıkladı. Su muhabesini, planlı ve akılcı bir şekilde mevcut suyu yönetmek olarak nitelendiren Tarakçıoğlu, dünya nüfusunun yüzde 54'ünün kentlerde yaşadığının göz önünde bulundurularak çözüme odaklanılması gerektiğini belirtti.
Dünyadaki tarım alanlarının yüzde 70’inin çölleşme tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu da ifade eden Tarakçıoğlu, bunun susuzluğun yanında kıtlıkta getireceğini söyledi.
“Su Atölyesi”'ne katılan Rotary Kulübü Federasyon Başkanı İsmail Rodoplu ise, Afrika, Hindistan ve Türkiye’de su ile ilgili projeler geliştirdiklerini anlattı.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu