Samsun Haberim | Samsun Haber

2019 asgari ücret fiyatı ne oldu? Milyonlar bu günü bekliyor

Milyonları ilgilendiren gün geldi

2019 asgari ücret fiyatı ne oldu? Milyonlar bu günü bekliyor
156 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

Milyonları ilgilendiren gün geldi. Asgari ücret toplantısı başladı. Asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplandı. Bugün asgari ücret belli olacak mı? Bakan milyonların beklediği asgari ücreti açıklayacak mı? Komisyonun dördüncü ve son toplantısı bugün gerçekleşiyor. Asgari ücretin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından açıklanması bekleniyor

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nu oluşturan işçi, işveren ve bakanlık heyetleri bugün saat 10:00'da dördüncü ve son kez bir araya geldi. Son görüşmenin ardından 2019’da geçerli olacak asgari ücret, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından açıklanacak.

Komisyon son olarak 20 Aralık'ta toplanmış , Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bir işçinin asgari geçim geçim rakamını sunmuştu. TÜİK'in raporuna göre, bir işçinin aylık geçim ücreti 2 bin 213 TL. Geçen yıl TÜİK'in asgari geçim ücreti 1.893 TL seviyesindeydi. Geçtiğimiz yıl net asgari ücret 1.603 TL olarak belirlenmişti.

TÜİK AÇIKLANDI!

Türkiye'nin gözü – kulağı Asgari Ücret Tespit Komisyonu sonrası açıklanacak olan asgari ücret zammında. Bugün asgari ücretin belirlenmesinde çok önemli bir oynayacak olan TÜİK verileri de komisyonla paylaşıldı.

2 BİN 213 LİRA 40 KURUŞ

Buna göre asgari ücrette pazarlıklara başlanması bakımından belirleyici olan bir işçinin asgari geçim tutarını “ağır” statüdeki işlerde 2 bin 213 lira 40 kuruş, “orta” statüdeki işlerde bin 978 lira 80 kuruş, “hafif” statüdeki işlerde bin 841 lira 40 kuruş olarak Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile paylaşıldı.

“İYİ BİR RAKAM ORTAYA ÇIKARMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun üçüncü toplantısı, TÜRK-İŞ'in ev sahipliğinde işçi, işveren ve hükümet taraflarınca görüşülmeye başlandı. Toplantıda TÜİK verileri açıklanacak. TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, “Biz 8 milyonu ilgilendiren bir rakamı belirlemek üzere çalışıyoruz. Makul, kabul edilebilir bir rakam olursa asgari ücretli ve biz mutlu oluruz, altına imza atarız. Ortak bir karara imza atalım istiyoruz” dedi .Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, “Bugün TÜİK dinleyeceğiz. Iyi bir rakam ortaya çıkarmaya çalışıyoruz” dedi.

İşveren tarafını temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) başkanı Kudret Önen ise “Türk sanayicileri olarak; küresel yarışta rekabet gücümüzü korumayı, verimliliğimizi artırmayı, ekonomimizi güçlendirmeyi ve uzun vadede ülke refahını artırmayı hedefliyoruz. 2019 yılı için belirlenecek asgari ücretin , bu anlamda kritik öneme sahip olduğunu düşünüyoruz” demişti.

Komisyon'da işçi tarafını temsil eden Türk-İş ise yüzde 25'lik enflasyon artışı ve refah payıyla 2,000 TL'nin üzerinde bir ücret talep etmiş, “Enflasyon altında hiçbir zammı ne görüşürüz ne konuşuruz” sözleriyle asgari ücret artışı için kırmızı çizgilerinin enflasyon olduğunu, altında bir artışı kabul etmelerinin mümkün olmadığını belirtmişti.

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu