Samsun Haberim | Samsun Haber

2017 LYS açık uçlu mu olacak? 2017 LYS klasik sınav olacak!

ÖSYM tarafından 2017 ÖSYS kılavuzu yayımlandı

2017 LYS açık uçlu mu olacak? 2017 LYS klasik sınav olacak!
209 views
27 Aralık 2019 - 3:05
Kanal Nok

ÖSYM tarafından 2017 ÖSYS kılavuzu yayımlandı. Buna göre, her testte bazı sorular “kısa cevaplı” olacak.ÖSYM tarafından 2017 ÖSYS kılavuzu yayımlandı. Bir süredir gündemi meşgul eden 2017 LYS klasik mi olacak? Ya da YGS klasik usul sınav mı olacak? sorularının cevabı bugün ÖSYM tarafından açıklandı. 2017'de LYS sınavı klasik sorular içerecek.Buna göre, LYS-1 Matematik testinde 3 soru,
LYS-2'de Fizik, Kimya, Biyoloji testlerinin her birinde 1'er soru,
LYS-3'te Türk Dili ve Edebiyatı testinde 2 soru, Coğrafya-1 testinde 1 soru,
LYS-4'te Tarih testi ve Coğrafya-2 testinin her birinde 1'er soru, Felsefe grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testinde tüm adaylar için ortak olan 1 soru “kısa cevaplı” olacak.4 YANLIŞ BİR DOĞRUYU GÖTÜRMEYECEKYabancı Dil testinde (LYS-5) ise 3 soru, “kısa cevaplı” sorulardan oluşacak. Kısa cevaplı soruların değerlendirilmesinde doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılmayacak.SABAH GAZETESİ YAZARI VE EĞİTİM UZMANI SAİT GÜRSOY YENİ SİTEMİN BİLİNMEYENLERİNİ ANLATTI;Bu sistemle amaçalanan öğrencilerin yorum yapma seviyelerini ölçmek olacaktır.NASIL DEĞERLENDİRİLECEKAçık uçlu soruların değerlendirilmesi ise birden fazla uzman tarafından yapılacak. Çapraz sitem uygulanacak. Örneğin iki uzman tarafından değerlendirilecekse bu hocalar ayrı ayrı puan vrecek ve toplam puan ikiye bölündükten sonra öğrencinin o sorudan elde ettiği puan ortaya çıkacak.
Açık uçlu sorularda 4 yanlış bir doğruyu götürmeyecek test sisteminde ise bu uygulama devam edecek.ÖĞRETMENLİK VE İLAHİYAT PROGRAMLARI ÖSYM İLE ÖĞRENCİ ALACAKÖğretmenlik programlarının tamamı ve İlahiyat programı, ÖSYM ile öğrenci alacak.
SABAH.com.tr

Her hakkı saklıdır | Nok Medya Grubu