Emekliye promosyon
Emekliye promosyon

Memur Emeklisine ikramiye-promosyon düzenlemesi meclisten geçti!

Memur emeklilerinin beklediği müjdeli haber, Meclis’ten geldi. 408 bin memur emeklisini yakından ilgilendiren yeni düzenlemeye göre, 30 yıldan fazla hizmeti bulunan emeklilere en az 100 lira promosyon / ikramiye ödemesi yapılacak.

Emekli Promosyonları ne zaman ödenecek?

Ödemeler, yasanın yürürlüğe girmesinden sonraki ilk 3 ay içinde başlayacak. 7 bin 500 TL’ye kadar olan bölüm ilk 3 aylık dönemde ödenirken kalan kısım ise bir yıl sonra aynı ay içinde ödenecek. Bu düzenlemenin yer aldığı “torba yasa” tasarısının görüşmeleri Meclis Genel Kurulu’nda devam ediyor.

Erdoğan Emekli ikramiyelerini onaylayacak

Milliyet’in haberine göre, ek ödemeye ilişkin düzenleme, tasarının tümü Meclis’ten geçtikten sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla Resmi gazete’de yayımlanınca yürürlüğe girecek.

Emekli ikramiyeleri ödenecek ve sorun çözülecek

Maliye Bakanı Naci Ağbal, 30 yıldan fazla süreyle çalışıp emekli olanların ikramiyelerinin hesaplanmasına ilişkin sorunun çözüldüğünü belirterek şunları söyledi:

Burada yargıda devam eden davalar var. Özellikle Anayasa Mahkemesi’nin bu konuyla ilgili yasal düzenlemeyi iptal ettiği tarihten geriye dönük olmak üzere bu şekildeki hak sahibi bütün vatandaşlarımızın emekli ikramiyelerini yargısal ihtilafları ortadan kaldırmak suretiyle değiştiriyoruz. Burada ben muhalefet partilerine de teşekkür ediyorum. Komisyon aşamasında hep beraber ortak bir değerlendirme yaptık ve her yılbaşında hesaplanacak emekli ikramiyesinin asgari tutarlarına ilişkin ortaklaşa bir belirleme yaptık. Dolayısıyla, bu belirlemeyle de hakikaten bu alandaki bir sorunu da çözmüş olacağız

Muhalefetten ‘adalet’ ve ‘hakkaniyet’ çağrısı

Muhalefetten ise düzenlemeye, adalet ve hakkaniyet ilkeleriyle bağdaşmadığı eleştirisi geldi. MHP’li Mustafa Kalaycı, konuyla ilgili şunları söyledi:

30 yıl üstü ikramiye farklarının güncelleme yapılmadan verilmesi ‘adalet’ ve ‘hakkaniyet’ ilkesiyle bağdaşmamaktadır. Konuya ilişkin olarak dava açmış olanlara, dava öncesi yapılan idari başvuru tarihinden itibaren kanuni faiz işletilerek ödeme yapılacak olması, dava açanlar ile açmayanlar bakımından da eşitsizliğe neden olacaktır.

Düzenleme demokrasiye zarar verecek

CHP İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel, ise karara ilişkin şu ifadeleri kullandı:

400 bin kişiyi ilgilendirdiği düşünülen bu düzenlemeyle ilgili olarak yapılan değişiklikler, gerçekten Meclisteki bu çınarda, demokrasi çınarımızda çok büyük bir oyuk açmak üzere. Bu olmaz. Yasa dediğiniz onlar hakkaniyete uygun olmak zorundadır. Hakkaniyete uygun olmayan yasanın hukuki olması veya yasaya o maddenin yazılması hiçbir şey ifade etmez. 1990’lı yılların başında emekli olmuş 3’üncü dereceden bir öğretmene vereceğiniz paranın kuruşlarla ifade edildiğini düşünün. Önergelerle değişmiş, yapılan değişiklikte bu 50 liraya çıkartılmış. Bir yıllık ikramiyesinin karşılığında kendisine 50 lira verilen bir insanın bu davranışını birazcık kendinizi onun yerine koyarak değerlendirin.

loading...

Gözden Geçirebilirsiniz

Ekmeğe zam tasarrufla önlenebilir

Kişi başı günlük ekmek tüketiminin 284 gram ve israfının ise 2013 yılı araştırmalarına göre 16,2 …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir